Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt
Laikinai einantis krašto apsaugos ministro pareigas Raimundas Karoblis Vašingtone po dvišalio susitikimo su laikinuoju JAV gynybos sekretoriumi Christopheriu C. Milleriu pasirašė Lietuvos ir JAV sutartis įsigyti „Black Hawk“ sraigtasparnių platformą. Pagal ją Lietuvos kariuomenė įsigis 4 sraigtasparnius UH-60M „Black Hawk“ su papildoma įranga, atsargines dalis, mokymų, remonto bei logistinį paketą.
„Tai neabejotinai istorinis įsigijimas: atsisakę resursą išeikvojusios Mi-8 platformos, pradedame visiškai naują Karinių oro pajėgų etapą, kuriuo žengiame koja kojon su JAV ir kitomis moderniausiomis sąjungininkių kariuomenėmis“, - sakė R. Karoblis.
„Džiaugiuosi pastaraisiais metais suintensyvėjusiu Lietuvos ir JAV dvišaliu bendradarbiavimu, tad ir toliau sieksime dar didesnio JAV įsitraukimo į saugumo prie rytinių NATO sienų stiprinimą“, - sakė R. Kroblis.
Laikinasis krašto apsaugos ministras pabrėžė, kad JAV karių buvimas kartu su NATO pajėgomis sustiprina viso rytinio NATO flango saugumą, todėl Lietuva siekia sukurti visas reikiamas sąlygas sajungininkų pajėgų rotacijoms Lietuvoje.
Šiuo metu Lietuvoje pratybų tikslais dislokuojamas jau antras rotacinis JAV karių batalionas.
„Norime, kad Jungtinės Valstijos svarstytų Lietuvą kaip nuolatinę savo pajėgų dislokavimo vietą, todėl investuojame į infrastruktūrą, kurdami sąlygas amerikiečių karių dislokavimui. Esame pasirengę priimti JAV pajėgas ir sudaryti jiems visas galimybes užtikrinti karinį rengimą bei savo užduočių vykdymą“, - susitikime sakė R. Karoblis. Pasak ministro, bendros JAV ir Lietuvos karių taip pat pratybos Lietuvoje pagerina sąveiką su sąjungininkų kariais.
Laikinasis JAV gynybos vadovas gyrė Lietuvą už gynybos finansavimo įsipareigojimų vykdymą ir akcentavo, kad „2 proc. nuo BVP turėtų būti grindys, bet ne lubos“. Jis taip pat domėjosi Lietuvos pozicija Rusijos grėsmės atžvilgiu ir pabrėžė JAV gynybos ir atgrasymo įsipareigojimų tvirtumą bei tęstinumą Lietuvai. C. Miller akcentavo, kad reikia investuoti ir į nekonvencinius pajėgumus bei didinti bendradarbiavimą kibernetinio saugumo srityje bei padėkojo Lietuvai už pastangas vystant regioninį kibernetinės gynybos centrą.
Oficialaus vizito metu Vašingtone ministras susitiko ir su kitais aukšto rango JAV gynybos departamento atstovais – Oro pajėgų sekretore Barbara M. Barrett, Kongreso atstovais, su kuriais aptarė regioninės gynybos ir atgrasymo, bendradarbiavimo gynybos srityje klausimus. Susitikime su ministru JAV Sausumos pajėgų sekretoriu Ryan D. McCarthy pabrėžė, jog JAV daug dėmesio skiria Baltijos regiono saugumui, ką parodo V korpuso vadavietės elemento perkėlimas į Lenkiją ir JAV sausumos pajėgų bataliono pratybos Lietuvoje.
JAV yra Lietuvos strateginė partnerė ir pagrindinė Baltijos regiono saugumą užtikrinanti sąjungininkė. Šalys bendradarbiauja įvairiose srityse: vystomi bendri projektai ginkluotės sistemų įsigijimų srityje (pvz., jau daug metų iš JAV įsigyjamos prieštankinių raketų sistemos „ Javelin“, pernai Lietuva pasirašė sutartį Jungtinių Valstijų vyriausybe dėl 200 amerikietiškų šarvuotų visureigių įsigijimo).
Ypač aktyviai šalys bendradarbiauja karinio rengimo ir kt. srityse, dažnėja rotacinių JAV pajėgų atvykimas į Lietuvą pratyboms. Plačius ryšius Lietuva ir JAV plėtoja kibernetinio saugumo, kt. srityse.
JAV, įgyvendindamos paramos saugumui programas Lietuvoje, daug investuoja ir į Lietuvos kariuomenės poligonų pritaikymą kariuomenės reikmėms. Lietuvos kariuomenės poligonuose Pabradėje, Rukloje, Kazlų Rūdoje už JAV lėšas įgyvendinti keli projektai – įrengtos šaudyklos, remonto dirbtuvės, kita mokymų ir poligonų infrastruktūra. Lietuva savo ruožtu taip pat plečia poligonus, gerina infrastruktūrą. Papildomai yra investuojama ir į karinio mobilumo gerinimą – pvz., šį pavasarį pradėta eksploatuoti šalia Pabradės poligono esanti Pažeimenės geležinkelio atšaka, kuri padeda užtikrinti patogesnį į Lietuvą atvykstančių NATO sąjungininkų karinės technikos ir kitos įrangos perdislokavimą. Būtent JAV karių rotacinio bataliono kariai buvo pirmieji, išbandę šią atšaką savo karinei technikai pergabenti.
ELTA