Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
ELTA nuotr.
Reporteris MargaritaŠaltinis: Etaplius.lt
Stiprinant demokratiją ir tarimosi su mokyklų bendruomenėmis kultūrą, siūloma paskatinti sprendimus dėl mokyklų tinklo pertvarkos priimti konsultuojantis su bendruomenių, kurias tie sprendimai tiesiogiai paveiks, atstovais.
Tokį pasiūlymą Švietimo įstatymo pataisoms įregistravo Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai – parlamentarė Aušra Papirtienė ir Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša.
Pasiūlymu taip pat dar labiau įgalinama Švietimo, mokslo ir sporto ministerija patariamuoju balsu dalyvauti bendrojo ugdymo mokyklų tinklo optimizavimo procese.
Pagal siūlomą projektą, visais atvejais savivaldybės tarybos arba savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos (dalyvių susirinkimo) atstovai, prieš priimdami sprendimus, susijusius su neformaliojo švietimo mokyklų, bendrojo ugdymo mokyklų, profesinio mokymo įstaigų ir pagalbos įstaigų reorganizavimu, likvidavimu ar pertvarkymu, apie šių sprendimų projektus informuoja tų mokyklų ir įstaigų bendruomenes raštu ir su jomis konsultuojasi (keičiasi nuomonėmis ir ieško abi šalis tenkinančio sprendimo). Konsultacijų rezultatai būtų įforminami raštu.
Taip pat siūloma numatyti, kad tais atvejais, kai savivaldybės tarybos sprendimų projektai dėl bendrojo ugdymo mokyklų reorganizavimo, likvidavimo ir pertvarkymo ir po konsultacijų netenkina tų mokyklų bendruomenių, jos turi teisę kreiptis į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją, kuri sudaro komisiją mokyklos kreipimuisi išnagrinėti ir siūlymams pateikti. Tokios komisijos sudarymo, darbo, mokyklos bendruomenės kreipimosi priėmimo tvarką nustatytų švietimo, mokslo ir sporto ministras.
Šių metų vasario mėnesį Seimo nariai Vida Ačienė ir Valius Ąžuolas įregistravo Švietimo įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo siekė, kad priimant sprendimus dėl mokyklų tinklo kūrimo savivaldybėse būtų paisoma bendruomenių nuomonė, kadangi teisės aktai nenumato jokių derinimų ar tarimosi su bendruomenėmis.
„Nors įstatymo pakeitimo autorių motyvai yra suprantami, tačiau pati pakeitimo nuostata, jog savivaldybė gali priimti sprendimus dėl neformaliojo švietimo mokyklų, bendrojo ugdymo mokyklų, profesinių mokymo įstaigų, pagalbos įstaigų, tik gavusi mokyklos tarybos pritarimą bei išbraukiant tai, jog neformaliojo švietimo mokyklas (biudžetines įstaigas) savivaldybės taryba reorganizuoja, likviduoja ar pertvarko savarankiškai, pasak Seimo Teisės departamento išvados, galimai prieštarauja net Konstitucijoje tiesiogiai ir aiškiai apibrėžtai savivaldybių kompetencijai ir savivaldybių tarybų teisei priimti sprendimus, susijusius su jos pavaldumo švietimo ir ugdymo įstaigomis. Mūsų pasiūlymas eliminuoja galimą draudimą ar apribojimą savivaldybės taryboms savarankiškai priimti sprendimus dėl jos pavaldumo mokyklų tinklo tvarkymo, tik į įstatymą įrašome prievolę savivaldybių atstovams, prieš priimant sprendimus dėl mokyklų tinklo, informuoti mokyklų bendruomenes ir su jomis konsultuotis“, – Eltai sakė A. Papirtienė.
Jos nuomone, tai paskatintų tarimosi su mokyklų bendruomenėmis kultūrą ir sumažintų įtampas dėl priimamų sprendimų turinio, padėtų pačioms savivaldybėms surasti ir priimti geresnius ir labiau išdiskutuotus sprendimus.
A. Papirtienės teigimu, taip pat siekiama suaktyvinti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos vaidmenį, kaip eksperto, padėti savivaldybėms savo patariamuoju balsu ieškant optimalių sprendimų, kai bendrojo ugdymo mokyklų bendruomenės nesutinka su savivaldybių siūlomais sprendimų projektais.
„Mūsų pasiūlymas niekaip neuzurpuoja savivaldybių tarybų teisės savarankiškai priimti sprendimus, nes po konsultacijų su mokyklų bendruomenėmis ar gavusi Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymus dėl konkrečios bendrojo ugdymo mokyklos perspektyvos, savivalda vis tiek galės nevaržomai ir laisvai apsispręsti tarybos posėdyje dėl savo galutinių sprendimų“, – sako Seimo narė A. Papirtienė.
ELTA