PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Balandžio 29 d. 09:08

Iššokusios venos graso rimtomis komplikacijomis

Šiauliai

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


1041

Nors venų varikozė aktuali ištisus metus, spręsti nemalonią išsiplėtusių kojų venų problemą geriausia šaltaisiais mėnesiais: gyjančias kojas paslėpsite po kelnėmis, o pavasarį grožėsitės dailia ir lygia oda.

Venų ligos prasideda nepastebimai

Žmogaus apatinė kūno dalis – kojos – geriausiai pastebimos šiltuoju metų laiku, avint atvirą avalynę ir dėvint lengvus drabužius, tad dabar, pasak fizioterapeuto Mariaus Krupčinsko, pats metas pasirūpinti išsiplėtusiomis kojų venomis. Nuo vienokio ar kitokio laipsnio kojų venų varikozės kenčia kas dvidešimtas žmogus mūsų šalyje.

Ištisus metus aktuali liga paūmėja tvyrant karštam orui, mat tuomet susilpnėja venų sienelių tonusas, jos suglemba, netenka elastingumo, todėl sutrinka kraujo apytaka. Tačiau jeigu žmogus gyvena aktyviai ir jo kojų venų vožtuvai yra sveiki, paprastai venų varikozei būdingi simptomai nevargina.

Kadangi pirmieji ligos požymiai nesunkūs, 60–80 proc. sergančiųjų venų varikoze niekuo ir nesiskundžia. Iš pradžių kojų odoje pastebimi kapiliarų tinkliukai, dėl kurių jokių nusiskundimų nebūna, išskyrus kosmetinį trūkumą. Todėl dažnas neskuba ieškoti medikų pagalbos. Tik ligai progresuojant ima ryškėti jos simptomai: sunkumas kojose, tinimas, nuovargis, „skruzdėlyčių bėgiojimas“, mėšlungiškas blauzdos raumenų skausmas ir kt. Bėda ta, kad negydoma venų varikozė ne tik niekur nedingsta, bet dar ir graso rimtomis komplikacijomis.

Nors liga išgydoma, nemažai žmonių pagalbos suskuba ieškoti tuomet, kai liga jau būna užleista, būna įvykusios veninių mazgų trombozės, atsivėrusios trofinės opos.

Moterys venų varikoze skundžiasi dažniau negu vyrai, nes kraujagyslių sienelių tvirtumas priklauso nuo hormonų, o kontraceptikų vartojimas bei nėštumas sutrikdo jų pusiausvyrą organizme. Venų susirgimų daugėja senstant, kadangi keičiasi odos bei kraujagyslių elastingumas.

Beje, vienas iš minėtų venų varikozės simptomų – kojų tinimas – gali paūmėti dėl tokių ligų kaip širdies nepakankamumas, inkstų veiklos sutrikimas, įvairūs onkologiniai susirgimai. Tokiu atveju kojų tinimas mažinamas gydant pagrindinį organizmo sutrikimą.

Varikozės jokie vaistai neišgydo

Kol kas jokio kito gydymo pasaulyje nesugalvota, tad radikaliausias, efektyviausias ir patikimiausias varikozės gydymo metodas – operacija. Operacijos metu šalinami varikoziniai išsiplėtę venų mazgai ir silpnosios venos iš kraujotakos sistemos. Kad ir kiek bebūtų išsiplėtusių venų, visas būtina pašalinti, nes jos jau seniai nebeatlieka jokios kraujotakos funkcijos, o tik trukdo likusioms sveikoms giliosioms venoms atlikti savo paskirtį. Kiekvienam, turinčiam šią problemą, svarbu įsisąmoninti ankstyvo operacinio gydymo privalumus ir būtinybę, nes operacija būna paprastesnė, lengvesnė, kosmetiškesnė, kai liga mažiau įsigalėjusi. Tada ir komplikacijų galimybė yra mažesnė.

Pooperacinis laikotarpis priklauso nuo to, kokio tipo operacija bus atlikta. Jeigu venos bus šalinamos atviros chirurgijos būdu, pirmosiomis dienomis galite jausti nedidelį skausmą, o siūlai bus išimti tik po savaitės. Be to, kurį laiką teks nešioti elastines kompresines kojines.

Kai operacija atliekama lazeriniu būdu, pacientas nejaučia jokių skausmų ir jau kitą dieną gali atlikti visus buities darbus. Šios operacijos metu venų sienelės suardomos lazeriu, kuris įkišamas įdūrus adata.

Pakeitę elgesio įpročius, pagerinsite kraujo apytaką

M. Krupčinskas sako, jog būtų idealu, jei kelis kartus per dieną palepintumėte kojas vandens vonelėmis. Nerekomenduojama maudytis karštoje vonioje, geriau pasirinkti kontrastines vonias: nuo šalčio susitraukinėdami raumenys bei audiniai mankština venų sieneles. Procedūrą reikia pradėti nuo pėdų ir pamažu kilti į viršų. Anot fizioterapeuto, tai itin paprasta, tačiau ganėtinai veiksminga procedūra.

Reikia vengti pirties ir ilgalaikio buvimo saulėje, nedėvėti per siaurų kelnių. Norint išvengti venostazės, kurios metu gali susidaryti krešuliukai, negalima sėdėti užmetus koją ant kojos.

Nereikėtų pamiršti, kad bateliai su aukštais kulnais kojoms sveikatos taip pat neprideda. Avint aukštakulnius, pėdos veniniai mazgai visą laiką būna užspausti, dėl to padidėja spaudimas kojų blauzdose. Nuolatinis tokios avalynės avėjimas ir padažnina, ir pagreitina venų varikozės išsivystymą.

Turintiems antsvorio labai svarbu jį mažinti, nes per didelis kūno svoris slegia kojų venas. Dėl to padidėja spaudimas viršutinėje šlaunų dalyje ir taip sulėtėja kraujo apytaka, atsiranda jos nepakankamumas.

Labai svarbu keisti mitybos įpročius: valgyti mažiau druskos, daugiau ląstelienos turinčių produktų. Tai padeda išvengti patinimų.

Nėščioms moterims rekomenduojama mūvėti elastines kojines, kurios turi būti parenkamos individualiai – kojų spaudimas turi būti jaučiamas, bet ribotai.

Asmenims, kuriems polinkis sirgti venų varikoze yra paveldėtas, geriau pasirinkti profesiją, nereikalaujančią dirbti stovint, kilnoti sunkumų.

Nesudėtinga, tačiau veiksminga

Nemalonių kojų tinimo pojūčių efektyviai padeda išvengti natūralios priemonės bei gydomosios procedūros. Esant kojų tinimui naudinga gerti svogūnų sultis: jas išspausti ryte iš vakare plonais žiedais supjaustytų ir užpiltų cukrumi dviejų svogūnų. Gerti po 2 šaukštus kiekvieną dieną.

Bruknių lapų užpilas – taip pat veiksminga natūrali kovos su kojų tinimu priemonė. Tereikia susmulkinti 2 šaukštus bruknių lapų, įpilti stiklinę verdančio vandens ir virti apie 15 min. ant silpnos ugnies. Nukošus gautą užpilą rekomenduojama išgerti per dieną.

Itin veiksmingas liepžiedžių antpilas: 2 šaukštus liepžiedžių užpilti 2 stiklinėmis verdančio vandens ir laikyti uždengus 30 min., nukošti ir gerti.

Jeigu kojos tinsta dėl nuovargio, ypač tinka agurkų vonelės. Tereikia sutarkuoti keletą stambių agurkų, masę supilti į vonelę ir mirkyti joje kojas apie
30 min.

Patikimas būdas kojų tinimui sumažinti – druskos tirpalas. Tereikia 5 l vėsaus vandens ištirpinti 0,5 kg rupios druskos. Gautame tirpale pamirkyti rankšluostį, jį nugręžti ir dėti ant juosmens. Procedūrą kartoti 10 kartų. Ši gydomoji procedūra skatina šlapimo išsiskyrimą, todėl mažina kojų tinimą.

Progresuojančios ligos simptomai:

- išsiplėtusios venos, mazgai;

- pakitusi odos spalva, rudos dėmelės;

- pažeistų vietų niežulys;

- egzema;

- trofinės opos.

Pirmieji venų varikozės simptomai:

- kojų nuovargis;

- sunkumas;

- tinimas;

- skausmas;

- mėšlungis.