PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Rugpjūčio 29 d. 12:58

Išsiskyrė debatuose kandidatų požiūris į Rusijos keliamą grėsmę: kritikavo konservatorių „agresyvią užsienio politiką“

Lietuva

ELTA kandidatų į Seimą debatai. ELTA / Andrius Ufartas

Gailė Jaruševičiūtė-MockuvienėŠaltinis: ELTA


316003

Seimo rinkimuose dalyvaujančių partijų debatuose kilo diskusija, ar tikrai Rusiją galima laikyti pagrindine grėsme Lietuvai bei Europai. Nors dalis politikų laikėsi pozicijos kad Kremliaus režimas Lietuvai neabejotinai kelia egzistencinę grėsmę, visgi renginyje dalyvavęs Lietuvos liaudies partijos sąrašo lyderis Eduardas Vaitkus ir „Taikos koalicijos“ atstovas Mindaugas Puidokas akcentavo, kad daug daugiau rizikų kelia dabartinių valdančiųjų vykdoma agresyvi užsienio politika.

Lietuvos žaliųjų partijos sąrašo į Seimo rinkimus vedlė Ieva Budraitė debatų metų aiškiai įvardino Rusijos režimą teroristiniu bei keliančiu grėsmę ne tik Lietuvai, bet ir visai pasaulio tvarkai.

„Mano nuomone, atsakymas yra aiškus – dabartinis Rusijos režimas yra teroristinis ir kelia egzistencinę grėsmę tiek Lietuvai, tiek bendrai visai pasaulio tvarkai“, – ELTA organizuotų debatų metu sakė I. Budraitė.

Pasak jos, labai svarbu suvokti, kad Rusija Vakarų valstybėms įtaką valdo ir per gamtinių resursų monopolizavimą.

„Mes turime padėti Ukrainai laimėti šį karą, kurį pradėjo neteisėtai prieš ją Rusija. Taip pat Rusija valdo mus, Europos Sąjungą ir kitas valstybes per savo gamtinių resursų savotišką monopolį, gamtines dujas, kitus iškastinius išteklius, kurie sudaro didžiąją dalį jos biudžeto. Ir didžiąją dalį savo biudžeto ji išleidžia agresijai“, – sakė I. Budraitė, pažymėdama, jog dėl šios priežasties labai svarbu palaikytį žaliąjį kursą.

„Žalioji transformacija ir perėjimas nuo iškastinio kuro prie atsinaujinančių išteklių yra ne šiaip ekologijos klausimas, ne šiaip aplinkosaugos klausimas, tai yra nacionalinio geopolitinio saugumo pagrindinis dėmuo“, – pridūrė ji.

Visgi Lietuvos liaudies partijos sąrašo vedlys Eduardas Vaitkus šiuos politikės pasvarstymus pavadino kliedesiais.

„Sėdžiu ir klausau – kreivųjų veidrodžių karalystė. Aš suprantu kaip medikas, kad kliedesius kartojant daug kartų jie tampa realybe. Tai yra faktas, įrodytas daugkartinai“, – sakė jis.

E. Vaitkus teigia, kad grėsmę kelia ne Rusija, bet JAV

Prezidento rinkimuose kandidatavusį politiką papiktino ir debatų metu išsakyti pasvarstymai, kad agresorė Rusija ir Lietuva negali kartu gyvuoti. Jis akcentavo, kad šiuo metu didžiausia pasaulio grėsmė yra Amerika.

„Jūsų klausimas buvo su potekste, kad Rusija ir Lietuva negali kartu gyvuoti, tą daro ir visa mūsų valdžia tuos 30 metų. Tiesiog – Rusija turi būti sunaikinta, nes kartu mes gyventi negalime, nes tai yra grėsmė mums“, – teigė E. Vaitkus.

„Ką sako iškilūs Amerikos protai – kad didžiausia grėsmė visam pasauliui yra Amerikos administracija“, –sakė politikas.

Panašios nuomonės buvo „Taikos koalicijos „ atstovas Mindaugas Puidokas. Pasak jo, šiuo metu didžiausią grėsmę Lietuvai kelia ne Rusija, o konservatorių vykdoma politika.

„Mes matome pasaulio geopolitiką kaip tam tikrą šachmatų lentą, kurioje susiduria didžiosios galybės. O tokios mažosios valstybės kaip Lietuva, jos turi pasirinkti savo poziciją visame šiame sudėtingame geopolitiniame kovos žaidime“, – sakė M. Puidokas.

„Ir akivaizdu, kad jeigu tokia maža valstybė pasirenka vykdyti agresyvią užsienio politiką... Tokią, kokią vykdo dabar Gabrielius Landsbergis ir Ingridos Šimonytės Vyriausybė, tai tada mūsų valstybė savo žmonėms kelia papildomas grėsmes“, – pridūrė jis.

Jis vylėsi, kad JAV prezidentu išrinkus Donaldą Trumpą, bus sėdama su Rusija prie derybų stalo.

„Ir akivaizdu, kad jeigu Amerikoje į prezidentus bus išrinktas Donaldas Trumpas, tai bus sėdama prie derybų stalo ir bus ieškoma susitarimų. Nes dabartinė Bideno politika privedė tiek Jungtines Amerikos Valstijas, tiek visas Vakarų šalis prie tokios situacijos, kai Kinija stiprėja, o Vakarų šalys silpnėja“, – akcentavo jis.

„Visi karai, istorija sako, kad anksčiau ar vėliau pasibaigia prie derybų stalo. Tai tokiai mažai valstybei kaip Lietuva yra geriausia vykdyti Stasio Lozoraičio politiką, kai mes siektume bet kurių karų (...) sprendimų diplomatiniu būdu“, – pabrėžė politikas.

A. Veryga sutinka, kad didžiausią grėsmę šiuo metu kelia Rusijos režimas

Savo ruožtu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) rinkiminio sąrašo lyderis Aurelijus Veryga tikino sutinkantis su mintimi, kad Lietuvai didžiausią grėsmę šiuo metu kelia Rusijos režimas.

„Manau, kad mūsų pačių valstybingumo egzistencijai, be abejo, kelia daugiausiai rizikos tas kaimynas, kuris yra mums šalia“, – sakė A. Veryga.

„Mes nieko nepadarysime – mes esame šalia. Ir šia prasme turbūt mes tos idėjos kraustytis į Madagaskarą, kurią kažkada turėjo mūsų tėvynainiai, sunkiai realizuosime. Tai šia prasme geografiškai teks būti šalia, niekur nepasidėsi“, – debatų metu pažymėjo politikas.

Panašiai Rusijos Lietuvai ir ES keliamą tiesioginę grėsmę akcentavo ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Lukas Savickas

„Taigi, tai ką mes matome šiandieną globaliai pasaulyje, tai yra metamas tam tikras iššūkis demokratiniams režimams ir jis yra metamas skirtingai skirtinguose regionuose. Taip, Lietuvai ir Europos Sąjungai šiandieną daug didesnė ir tiesioginė grėsmė yra kylanti iš Rusijos valstybės“, – teigė L. Savickas.

„Tai natūralu, kad mūsų interesas yra sutelkti visas įmanomas paramas tam, kad Ukraina, kuri šiandieną ir kovoja mūsų visų vardu, būtų aprūpinta visomis įmanomomis techninėmis priemonėmis, ginkluote tam, kad Rusijai net nebegalėtų kilti jokia mintis eskaluoti šitą konfliktą į kitas valstybes, ypatingai į NATO valstybes“, – akcentavo jis.

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas atkirto E. Vaitkui: jis norį, kad grįžtume atgal

Be to L. Savickas neslėpė pasipiktinimo E. Vaitkaus išsakytais pasisakymais.

„Tai ką ponas Vaitkus sako, jis tikriausiai mato Lietuvą, kad mes grįžtume ten, kur jau buvome. Tai būtų labai panašu į Moldovos situaciją. Ir mes puikiai matome, kad tartis ir kalbėtis visuomet reikia, bet tartis ir kalbėtis reikia tokioje pozicijoje, kai gali susitarti apginti Lietuvos interesą. Dėl to Lietuvai yra ypatingai svarbu turėti stiprius ir glaudžius santykius su savo partneriais – su Europos Sąjungos valstybėmis, su NATO valstybėmis“, – pabrėžė jis.

ELTA primena, kad Seimo rinkimai vyks spalio 13 d.

Dėl 141 parlamentaro mandato varžysis 14 partijų ir viena koalicija – Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, Laisvės partija, Liberalų sąjūdis, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS), Lietuvos liaudies partija, Lietuvos regionų partija, Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), Lietuvos žaliųjų partija, Nacionalinis susivienijimas, partija „Laisvė ir teisingumas“, politinė partija „Nemuno aušra“, Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai), Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) bei Taikos koalicija.