Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt
Doc. Gintauto Stankūnavičiaus pasaulio orų apžvalga ir prognozės
Laikotarpis nuo gegužės vidurio iki birželio pabaigos Šiaurės pusrutulyje pasižymi silpniausia atmosferos dinamika – bent jau troposferoje. Atmosferos dinamika paprastai suprantama ne kaip vėjo greitis pačiame apatiniame atmosferos sluoksnyje, o oro judėjimo savybės vidurinėje ir viršutinėje troposferoje – maždaug nuo 3.5-4 km iki 10-12 km oro sluoksnyje. 9-12 km aukštyje virš Žemės paviršiaus formuojasi atmosferos sraujymės – meandruojančios maksimalaus vėjo greičio zonos, kurių ašyje vėjo greitis siekia iki 50-60 m/s, o tam tikruose rajonuose (pietinė Japonija, Filipinų jūra ir kt.) kartais viršija ir 100 m/s.
Vidutinėse ir subtropinėse platumose šios zonos apjuosia Šiaurės ir Pietų pusrutulius, o stipriausios tampa ten, kur arčiausiai vienas prie kito priartėja poliarinis ir tropinis oras. Didelis vėjo greitis rodo ir didelius kinetinės energijos išteklius atmosferoje, kurie aprūpina cikloninius ir anticikloninius sūkurius energija jų genezei ir vystymuisi.
Šiuo metu atmosferos sraujymės virš Europos yra labai susiskaidžiusios į smulkias ir neintensyvias oro tėkmes ir tai gerai dera su vangiu cikloninių sūkurių judėjimu virš Europos. Tuo tarpu virš europinės Arkties dalies, Viduržemio jūros ir Šiaurės Afrikos šios sraujymės nesezoniškai aktyvios. Papildomas veiksnys tokiai didelio masto oro srautų anomalijai – beveik stacionarus anticiklonas, besilaikantis virš Centrinės Arkties. Šis anticiklonas stabdo vidutinių platumų ciklonus visame pusrutulyje.
Esant tokiai situacijai prognozuoti orus yra sunkiau. Matematiniai prognozių modeliai labai gerai imituoja sinoptinių objektų judėjimą ir jų raidą, kai jie yra aktyvūs ir genami stiprios oro srovės. Kai oro srautai silpni įsijungia kiti mechanizmai: spinduliuotės, vandens fazinių virsmų, turbulencijos ir kiti, kurie prognostiniuose modeliuose aprašomi labai supaprastintai. Taigi, ir orų prognozės sudarytos esant tokiai situacijai yra mažiau tikslios, dažnai keičiamos ir vartotojų laikomos mažiau patikimomis. Be to ir bendra oro pernaša, kuri turėtų būti iš vakarų rytus, dabar virš didesnės Europos dalies yra atvirkštinė – iš rytų, pietryčių į vakarus.
Šiomis dienomis šiltas ir drėgnas oras keliauja nuo Juodosios jūros regiono link pietinės Skandinavijos. Tai bene drėgniausia oro masė visoje Europoje šiuo metu. Tačiau priežemio sluoksnyje Pietryčių Baltijos regione vyrauja oro srautų divergencija (išsiskaidymas), kuris slopina vandens garų kondensaciją. Todėl atmosferos frontai su krituliais, atslinkę iki Lietuvos iš pietryčių, nusilpsta ir nepateisina žemdirbių, miškininkų, sodininkų ir kitų gyventojų lūkesčių. Savaitgalį, stiprėjant aukšto slėgio zonai rytuose, minėta drėgna oro masė trauksis į pietvakarius.
Tai dar labiau sumažins kritulių tikimybę rytų, o ypač šiaurės rytų Lietuvoje. Didesnė kritulių tikimybė išliks Žemaitijoje, pietvakariniuose ir kai kur pietiniuose rajonuose. Kita vertus, pietryčių pernaša lems atšilimą, kuris prasidės jau penktadienį, o savaitgalį ir kitos savaitės pirmoje pusėje oro temperatūra naktį laikysis virš 10 °C, o dieną nuo 22 iki 27 °C (priklausomai nuo debesų dangos). Kitos savaitės viduryje atmosferos frontas atkeliavęs nuo šiaurinės Rusijos dalies, tikėtina, palaistys centrinius ir rytinius Lietuvos rajonus, o orai vėl atvės. Pradžioje vėjas pasisuks iš šiaurės rytų ir sustiprės, o kitą savaitgalį taps nepastovus.
Labai šilti ir nepastovūs orai toliau laikysis JAV Vidurio Vakaruose ir pietryčiuose. Artimiausias 3-4 dienas stipri konvekcija, smarkios liūtys, perkūnija su tornadų susidarymo tikimybe laukiami nuo šiaurinio Teksaso iki Ajovos ir Minesotos valstijų. Tokius nepastovius orus su pavojingais ir stichiniais reiškiniais lėmė ir dar lems stiprus oro srautas nuo Meksikos įlankos į šiaurę. Stiprūs šiauriniai vėjai virš Kalifornijos sudarys palankias sąlygas apvelingui pakrantėse ir oro atvėsimui. Dėl šiltų ir saulėtų orų šiaurinėje Šiaurės Amerikos dalyje per šią savaitę pastovios sniego dangos linija smarkiai pasistūmė į šiaurę ir kitą savaitę sniegas išliks tik Aliaskos kalnuose ir pačioje Kanados šiaurėje.
Didžiojoje Indijos dalyje, išskyrus pačius pietus ir šiaurės rytus (Manipuras ir aplinkinės valstijos) labai karšta ir sausa ir, matyt, tokios sąlygos išliks bent dar savaitę. Tai rodo didelius musoninės cirkuliacijos trikdžius. Tuo pat metu Rytų Kinijoje, Indokinijoje ir Rusijos Tolimuose Rytuose – smarkių liūčių sezonas. Omane ir pietinėje Saudo Arabijos dalyje numatomos šiam laikotarpiui nebūdingos pavienės liūtys.
Tačiau daugumą orų stebėtojų ir prognozių vartotojų domina kas prognozuojama Lietuvoje ilgesniu laikotarpiu. Kitos savaitės gale ar dar kitos pradžioje, laukiama, kad ilgai trunkanti anomali oro cirkuliacija grįš į normalų režimą ir oro srautai į Baltijos regioną pasuks iš vakarų ir šiaurės vakarų. Tuomet kartu su nuo Atlanto atkeliaujančiai atmosferos frontais, tikėtini ir taip laukiami gausesni krituliai.
Pabaigai pajuokausime – jeigu kas jūsų klaustų, kokia numatoma antra gegužės mėnesio pusė, jūs drąsiai galite sakyti, kad drėgnesnė, negu visas balandis (kai kur iškrito tik 0.5 mm kritulių per mėnesį)!
14348970-1250132908350986-623096437-n.jpg