Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Jonas Bareikis
JONAS BAREIKISŠaltinis: Etaplius.lt
Darbas su žmonėmis beveik niekada nebūna lengvas. Juk kiek žmonių – tiek charakterių, įvairių poreikių, norų... O jei tie žmonės dar su kokia nors negalia, patenkinti jų siekius ypač nelengva. Tai puikiai žino tie, kurie dirbo tokį darbą. Juk vadovauti, kad ir visuomeninei organizacijai, ne taip ir paprasta – reikia užsitarnauti pagarbą, supratimą, autoritetą.
Kai prieš keletą metų, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, iš Molėtų išvyko ilgametis LASS Molėtų filialo vadovas Pranas Pliuška, tikriausiai mažai kas tikėjosi jog naujai išrinkta nauja vadovė, moteris negyvenanti pačiuose Molėtuose, ant savo gležnų pečių sugebės „pakelti šią naštą“.
Tačiau praeitą savaitę vykęs ataskaitinis-rinkiminis susirinkimas dar kartą paliudijo, jog suformavus gerą komandą (tarybą, valdybą) ir dirbant jaučiant kolegos petį, galima nemažai padaryti, kad neįgaliųjų su regėjimo negalia gyvenimas būtų skaidresnis, malonesnis, kad nuobodžias dienas pakeistų širdžiai malonūs užsiėmimai, kad būtų palengvinta buitis. Ir dar daug, ką galima būtų vardinti.... Bet tegu kalba skaičiai.
Filialas – tai žmonės su įvairia regėjimo negalia ir nevienodu darbingumu
LASS Molėtų rajono filialo tarybos pirmininkė Genutė Šlepikienė, pateikdama veiklos ataskaitą už laikotarpį nuo 2016 m. spalio 18 d. iki 2017 m. spalio 26 dienos, pirmiausiai priminė, kad LASS Molėtų rajono filialo veikloje dalyvauja 37 suaugę nariai ir 3 vaikai. 1 vaikutis turi vidutinę, 2 sunkią regėjimo negalią. Dar organizacijai priklauso 2 žmonės su fizine negalia.
Per ataskaitinį laikotarpį į narius įstojo 6 suaugę ir 1 vaikas. Žmonių amžius pasiskirsto: 3 žmonės iki 30 metų amžiaus, 1 – iki 50 metų, likusieji nuo 50 iki 97 metų amžiaus. 15 narių yra darbingo amžiaus ir 22 – pensinio amžiaus, 5 iš jų perkopę 90 metų ribą. Per ataskaitinį laikotarpį išėjo Anapilin 1 žmogus, kurio šviesus atminimas ataskaitinio susirinkimo dalyvių buvo pagerbtas tylos minute.
Filiale pagal darbingumo lygį: 10 žmonių nustatytas – 0–25 proc. darbingumas, 4 žmonėms – 30–40 proc.darbingumas, 2 – 45–55 proc darbingumas. Nustatyti dideli specialieji poreikiai – 11, vidutiniai specialieji poreikiai – 8. Neturintys neįgaliojo pažymėjimo ir spec. poreikių 2 nariai.
Vykdomi projektai
LASS Molėtų rajono filialo nariai vykdo du projektus. Tai 2017 metų socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektas ir nevyriausybinės organizacijos projektas „Muzika ir daina su visais dalinuos“, kitaip vadinamas kapelos „Berželis“ projektu.
Socialinės reabilitacijos projekto vykdytoja Ingutė Marcinkevičienė vykdė neįgaliųjų dienos užimtumo veiklą, pagal kurią 18 žmonių suteiktos 122 kasdienės veiklos įgūdžių palaikymo paslaugos, tiek pat paslaugų suteikta mokant orientacinių įgūdžių patalpoje ir kieme.
14 žmonių dalyvavo savipagalbos grupėje, kurioje buvo aptariamos įvairios temos apie sveikatą, LASS'-o tinklapio naujienos, švenčiamos įvairios šventės.
Asmeninio asistento pagalba suteikta 30 dalyvių, kurie palydėjimo paslauga pasinaudojo 189 kartus, taip pat jiems suteiktos 94 informacijos teikimo paslaugos. Pagalba į namus buvo suteikta 13 žmonių, kurie gavo 48 paslaugas. Jie buvo mokomi naudotis techninės pagalbos priemonėmis, kaip susitvarkyti buityje, bendrauti ir kt.
Pasak vadovės, „Jau baigėme vykdyti kapelos projektą. Labai džiugu, kad mūsų kapelą šiemet papildė 2 nauji muzikantai. Esame dėkingi Kazimirui Masaliui, kuris atėjo iš a. a. Juozo Vasiliausko kapelos ir talentingam mokinukui, grojančiam armonika Oskarui Vaškevičiui“. Molėtiškių kapela savo muzika praskaidrino šv. Valentino dieną, grojo centro lankytojams Užgavenėse. Kaip visada aplankė pradinės mokyklos trečiokėlius, kuriuos supažindino su aklųjų TPP. Kovo mėnesį muzika pasveikino centro lankytojas moteris, grojo Kaziuko mugėje Giedraičiuose. Su nauja programa nepamiršta aplankyti Alantos ir Želvos senelių namų, kaip visada dalyvauta Gatvės muzikantų dienoje. Grota Inturkės bendrystės centro liaudies menininkų stovyklos dalyviams, dalyvauta festivalyje Zarasuose „Aš muzikai lenkiuos“ ir neįgaliųjų bendruomenės koncerte Utenoje „Būkime kartu“, su Ukmergės aklaisiais kartu švęstos Joninės. Molėtuose dalyvauta miesto šventinėje eisenoje, grota Molėtų integracijos ir darbinio užimtumo centro kūrybinių darbų parodoje „Aš galiu kurti“. Smagiausia šventė buvo Utenoje „10-sios kapelijų varžytuvės“. Pavyko šiemet palinksminti molėtiškius – Ąžuolų ir Liepų gatvių gyventojus. Už gerą mūsų koncertų įgarsinimą esame dėkingi Molėtų savivaldybei, kuri pagal projektą finansavo garso aparatūros įsigijimą. Dėkingi esame kapelos vadovui Pranui, kuris, nepaisant sveikatos problemų, nuolat rūpinasi repertuaro atnaujinimu, užkrečia visus savo meile muzikai.“
Kelionės
„Organizaciją papildė 6 nauji nariai. Kartais norisi savo rajoną pažinti iš arčiau, todėl naujokai mielai susipažino su Asvejos regioniniu parku, Dubingių žirgynu, Molėtų observatorija bei aukščiausiu Aukštaitijos regione Mindūnų apžvalgos bokštu. Taip pat buvo aplankytas A. Truskausko žvėrių iškamšų ir ežerų žvejybos muziejus. Už suteiktą transportą esame dėkingi Molėtų krašto žmonių su negalia sąjungai, kurios paslaugų kainos nedrasko mums kišenių“ – džiaugėsi pirmininkė. „Tačiau ne visi geranoriškai įsiklauso į LASS filialo norus, ne visi padaro nuolaidas – kai kurie už transporto paslaugas paprašo susimokėti komercine kaina. Esame neįgalūs, tai ar negalėtų savivaldybė patvirtinti mažesnius įkainius neįgaliesiems? – retoriškai klausė G.Šlepikienė.
Ji priminė, kad kaip ir kasmet, kas norėjo už savo pinigus pailsėjo Šventojoje, poilsio namuose „Spindulys“, 2 žmonės dalyvavo Sveiko gyvenimo būdo stovykloje brandaus amžiaus žmonėms.
Kasdieniai džiaugsmai bei rūpesčiai
G. Šlepikienė sakė, kad „Praėjusiais metais daug vargo turėjome su techninės pagalbos priemonių įsigijimu. Šiemet džiaugiamės pradėję bendradarbiauti su Vilniaus TPC. Esame visada maloniai ir greitai aptarnaujami. Mums negalia trukdo skaityti knygas, o kad gautum diskų grotuvą garsinių knygų skaitymui nemokamai, pagal medikų išvadas, praktiškai turi būti visiškai aklas, tai su prašymu buvo kreiptasi į Molėtų rajono savivaldybę ir gauta parama. Tik su skirta finansine parama pernai galėjome aprūpinti grotuvais 3 narius, šiemet galėsime nupirkti grotuvus dar dviem nariams.
Prie šios labdaros prisidėjo ir Panevežio bei Utenos regionų aklųjų centrai. Esame už tai jiems labai dėkingi.
„Dar didesnė bėda yra akinių įsigijimas su daugiau negu 10 dioptrijų. Tada vienas lęšis su paploninimu kainuoja 100 eurų, du atitinkamai daugiau, o sudėjus rėmelius ir darbą tenka sumokėti apie 300 eurų, - vardijo sunkumus pirmininkė,- gerai, kad ir vėl pagelbėjo Molėtų savivaldybė. Prie paramos prisidėjo ir aklųjų centras. Labai ačiū jiems už tai“.
Artimiausi darbai
Pasak G.Šlepikienės, „vis tik yra viena problema, kurios niekas kol kas nepadeda išspręsti. Giedraičių seniūnijoje gyvena mūsų narys visiškai atskirtas nuo aplinkinio pasaulio. Jam jau per 80 metų, visiškai nemato, o kaimynas užtvėrė jo vienintelį keliuką į sodybą aukšta tvora. Vargas socialinei darbuotojai nuklampoti bekele į sodybą, kurią ji aptarnauja. Nekalbam jau apie gaisrinės ar greitosios privažiavimą. Kreipiamės į savivaldybę, tai patarė paduoti į teismą. Gal dar seimo narys sujudins vandenį? Kreipėmės ir į jį. Dabar laukiam seimo nario atsakymo“- sakė pirmininkė.
Padėkos tiems, su kuriais gera dirbti
G.Šlepikienė savo ir viso filialo narių vardu nuoširdžiai dėkojo Molėtų rajono savivaldybės merui, administracijai, socialinės paramos skyriui už mūsų organizacijos veiklos palaikymą ir visokeriopą pagalbą.
„Smagu dirbti kai šalia mūsų yra geranoriški žmonės. Glaudžiai bendraujame su ,,Šeimynėle“ ir Molėtų krašto ŽNS. Mes jiems talkiname ,,Maisto banko“ akcijoje, o jie su mumis dalijasi surinktais maisto produktais, visada maloniai suteikia transporto paslaugas. Draugiškai gyvename po vienu stogu su socialinės integracijos ir darbinio užimtumo centru. Jiems pagrojame ir kartu švenčiame pagrindines šventes. Bet labiausiai dėkingi esame čia susirinkusiems nariams ir tiems, kurie negalėjo atvykti. Tik jūsų draugiškumas, geranoriškumas ir pagalba vienas kitam pažįstant savo negalią leidžia mums judėti pirmyn, padėti naujai įstojusiam įveikti pesimizmą ir užsikrėsti optimizmu. Būkite laimingi, sveiki ir tikintys geresne rytdiena“ – linkėjo LASS Molėtų raj. filialo pirmininkė G. Šlepikienė
LASS Molėtų rajono filialas yra Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos teritorinis padalinys, neturintis juridinio asmens statuso, vykdantis jam pavestas LASS funkcijas – rūpintis Molėtų rajone gyvenančiais aklaisiais ir silpnaregiais.
Filialo tikslas - telkti akluosius ir silpnaregius bendrai veiklai ir tarpusavio pagalbai; rūpintis, kad akliesiems ir silpnaregiams būtų teikiamos tinkamos paslaugos, organizuojama jų reabilitacija, švietimas, laisvalaikio užimtumas, meninė saviraiška, poilsis, sportas, pagal jų poreikius pritaikoma informacinė aplinka; skatinti aklųjų ir silpnaregių aktyvumą, savarankiškumą, integraciją į vietos bendruomenę.
LASS Molėtų filialo paslaugomis naudojasi Molėtų mieste ir rajone gyvenantys žmonės su regėjimo negalia, jų šeimų nariai, globėjai, organizacijos žinioje esantys vaikai su regos negalia.
Turintiems sveikatos problemų gali: iškviesti gydytoją; užrašyti konsultacijai pas specialistus.
Filiale žmonėms su regėjimo negalia suteikiamos skaitovo, palydovo, transporto organizavimo paslaugos; padedama išsiugdyti savarankiško gyvenimo įgūdžius, konsultuoja šeimos narius, globėjus.
Šiltus sveikinimo žodžius tarė LASS Panevėžio ir Utenos regionų aklųjų centro direktorius Aloyzas Vilimas. Jis dėkojo visiems ir filialo vadovei už nuveiktus darbus, gražius ryšius su kitomis organizacijomis, abipusį supratimą. Susirinkimo dalyvius sveikino ir gerų naujų darbų linkėjo Molėtų socialinės paramos centro direktorė Jurgita Burbaitė, Molėtų rajono savivaldybės administracijos socialinės paramos skyriaus socialinė darbuotoja Zita Vorobjovienė, Molėtų raj. gausių šeimų bendrijos „Šeimynėlė“ vardu - Svetlana Lesinskienė ir kiti.
Kada atėjo metas rinkti naujai kadencijai LASS Molėtų filialo vadovą, susirinkusieji įvardijo tik Genutės Šlepikienės kandidatūrą, kurią vieningai ir išrinko.
Atlikus kitus, būtinus rinkiminiam ataskaitiniam susirinkimui darbus, niekas neskubėjo skirstyti – prie arbatos, kavos puodelio buvo nuoširdžiai bendraujama, išsakomos savo negalios ir kt...