PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Gegužės 4 d. 18:18

Ispanų patirtis be elektros: penki dalykai, kuriuos privaloma turėti, jei pasikartotų toks įvykis

Pasaulis

Madride barai veikė ir be elektros / Scanpix

AlfaŠaltinis: ALFA


359637

Nėra elektros ir niekas neveikia. Kaip išgyventi šią dieną? Su tokiu klausimu pirmadienį susidūrė milijonai žmonių Ispanijoje ir Portugalijoje per didžiausią per visą jų istoriją elektros energijos tiekimo sutrikimą. BBC paklausė žmonių, kurie praleido dieną be elektros, kas jiems padėjo gyventi toliau ir kokių būtiniausių dalykų jiems trūko.

Pinigai

Atsiskaitymas telefonu ir kortele tapo norma, tačiau Ispanijos ir Portugalijos miestuose prie bankomatų (bent jau tų, kurie dar veikė) susidarė eilės, nes parduotuvės atsisakė atsiskaitymo kortelėmis.

„Kai tik prasidėjo gedimas, už kavą pavyko sumokėti kortele, [bet vėliau] nebeturėjome grynųjų pinigų, todėl nieko negalėjome nusipirkti, – BBC pasakojo Madride gyvenantis 26 metų Edas Rowe'as. – Visuose restoranuose, kurie dirbo, buvo galima atsiskaityti tik grynaisiais pinigais.“

32 metų Grace O'Leary, taip pat gyvenanti Ispanijos sostinėje, sakė, kad su mama skaičiavo monetas, norėdamos sužinoti, ar turi pakankamai pinigų nusipirkti vyno parduotuvėje už kampo: „Grynieji pinigai, matyt, iš tiesų yra karalius.“

28 metų Jaime Giorgio pasisekė, kad su savimi turėjo šiek tiek grynųjų pinigų, kurie leido jam nusipirkti maisto ir kitų būtiniausių daiktų: „Madride buvo gana chaotiška, nebuvo metro ir negalėjai išsiimti grynųjų pinigų. Aš turėjau grynųjų pinigų, bet mano sugyventinis jų neturėjo, todėl turėjau jam paskolinti pinigų, kad galėtų nusipirkti daiktų.“

Radijas

Dėl nutrūkusio elektros energijos tiekimo taip pat įvyko informacinis sąstingis – žmonės visą dieną neturėjo interneto, „WhatsApp“, televizijos ir negalėjo paskambinti.

„Visiškas ryšio praradimas buvo pats painiausias ir didžiausią nerimą keliantis dalykas... mums liko tik spėlioti, kokia buvo priežastis, ir rinkti naujienas iš kaimynystėje gyvenančių žmonių“, – sakė Danielis Cleggas iš Barselonos.

42-ejų vyras teigė, kad dėl informacijos trūkumo jis ėmė žiūrėti į dangų, norėdamas įsitikinti, ar vis dar skraido lėktuvai.

Siegfriedui ir Christine Buschschlüteriams senas tranzistorinis radijas leido pagauti vietines radijo stotis, kad sužinotų, kas vyksta, kai nustojo veikti jų telefonai ir dingo elektra jų namuose kaime už Ispanijos sostinės.

82 metų Christine paaiškino: „Tai buvo gana keista situacija. Aš gimiau Berlyne per karą ir tai man priminė tas dienas, kai mano tėvai bandė gauti kokių nors naujienų, tai mane sugrąžino atgal.“

Pora mano, kad dėl šio gedimo padidės akumuliatorinių radijo imtuvų paklausa.

Tai taip pat yra Danieliaus pirkinių sąraše: „Būtinas rinkinys, skirtas grįžti prie bendravimo ir išlikti informuotam, kurį visiškai pamiršau prisiminti.“

Konservuoti maisto produktai

Mikrobangų krosnelės, orkaitės, kai kurios kaitlentės ir orkaitės reikalauja elektros energijos. Tačiau pirmadienį buvo paklausūs maisto produktai, kuriems šildyti ar ruošti nereikia elektros energijos. Prekybos centruose pirkėjai stojo į ilgas eiles ir paniškai pirko būtiniausius produktus – tai priminė COVID-19 pandemiją.

„Pirkome daug maisto produktų, kurie buvo ilgo galiojimo, pavyzdžiui, tuno skardinėse, tiesiog tam atvejui, – pasakojo Jaime. – Išjungimas truko tik vieną dieną, o dabar turime tiek daug maisto, bet dauguma jo nesugenda, nes yra konservuotas.“

Lesley Elder, gyvenanti Fortunos mieste Pietryčių Ispanijoje, sakė: „Mėginti rasti maisto, kurio nereikia šildyti, buvo sunkiau, nei manėme. Taigi galiausiai vakarienei valgėme kumpį ir sūrį.“

Ji pridūrė, kad būtų pravertusi nedidelė dujinė viryklė maistui keptuvėje pašildyti.

Žvakės ir degtukai

Visame Pirėnų pusiasalyje žmonės naudojo žvakes tamsioms patalpoms apšviesti. Richardas, gyvenantis Ispanijos Alkalos de Henareso mieste, sakė, kad atėjus nakčiai nedegė nė vienas gatvės žibintas.

„Žmonės orientavosi žvakių šviesoje. Buvo gana siurrealistiška matyti pro savo langą visišką juodumą, ypač todėl, kad gyvenu šalia dviejų eismo juostų kelio, – sakė jis. – Laisvalaikiu gaminu žvakes ir, laimė, turėjau keletą atsarginių, todėl galėjau pasišviesti.“

Sarah Baxter iš Barselonos pasakojo, kad ji netgi naudojo žvakių viryklę maistui šildyti: „Galėjome pasišildyti pupeles ir ryžius, užvirinti vandenį greitai paruošiamoms bulvėms.“

Nešiojami krovikliai

Neturėdami elektros žmonės pasikliovė savo prietaisų baterijomis. Madride žmonės stovėjo eilėse prie technikos parduotuvių, kad gautų nešiojamų kroviklių.

Sarah, laimė, turėjo saulės kroviklį, kuris išlaikė jos telefoną įkrautą dešimt valandų, kai buvo nutrauktas elektros energijos tiekimas, ir padėjo pagyvenusiam kaimynui padaryti tą patį.

Lesley teigė, kad jos „Kindle“ baterija išsikrovė: „Nei televizoriaus, nei „Scrabble“ dėlionės telefone. Taigi turėti porą knygų būtų buvę naudinga.“

Tačiau kitiems, neturintiems prieigos prie interneto ir savo prietaisų, buvo palengvėjimas.

„Visi taip pasikliauja technologijomis, kad tai gana malonus priminimas, jog galima būti savarankiškesniems, – sakė Edas.

„Neprivalai visą laiką su visais būti prisijungęs, – papildė jo 23 metų partnerė Hannah Steiner. – Aš gerai leidau laiką su savo buto draugais.“

#BLACKOUTAS#ISPANIJA#IŠGYVENIMAS#ELEKTRA#DALYKAI
#COVID#MAISTAS#GRYNIEJI#BANKAI