Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Elektra / Pixabay
EtapliusŠaltinis: BNS.LT
Elektros tiekimo operatorius REE pranešė, kad antradienio rytą elektra buvo atkurta apie 99 proc. Ispanijos žemyninės dalies.
6 val. vietos (7 val. Lietuvos) laiku, 99,16 proc. visos šalies elektros tiekimas atnaujintas 21,26 megavato galia. Tiekimas nutrūko pirmadienį 12 val. 33 min. vietos (13 val. 33 min. Lietuvos) laiku.
Beveik visame pusiasalyje, kuriame gyvena beveik 60 mln. žmonių, buvo nutrauktas elektros tiekimas. Kol kas nėra aiškios to priežasties, nors internete plinta gandai apie kibernetines atakas.
Portugalijos ministras pirmininkas Luisas Montenegro (Luišas Montenegru) teigė, kad gedimo šaltinis tikriausiai yra Ispanijoje.
Ispanijos premjeras Pedro Sanchezas (Pedras Sančesas) tvirtino, kad analizuojamos visos galimos priežastys, ir įspėjo visuomenę nespekuliuoti, nes kyla dezinformacijos pavojus.
P. Sanchezas sakė, kad apie 15 gigavatų elektros, daugiau nei pusė tuo metu suvartojamos energijos, „staiga dingo“ per maždaug penkias sekundes.
Premjeras negalėjo pasakyti, kada elektros tiekimas Ispanijoje bus visiškai atnaujintas. Jis įspėjo, kad kai kurie darbuotojai antradienį turės likti namuose. L. Montenegro sakė, kad elektros tiekimas Portugalijoje bus atnaujintas per kelias valandas.
Pasak nacionalinio elektros tinklo operatoriaus, per naktį elektra buvo atkurta maždaug 6,2 mln. iš 6,5 mln. namų ūkių Portugalijoje.
Elektros tiekimo sutrikimai trumpam palietė ir pietvakarių Prancūziją, o Maroke buvo sutrikęs kai kurių interneto paslaugų teikėjų ir oro uostų registracijos sistemų veikimas.
Pasak 19 metų statybininko Carloso Candori, kuris turėjo išeiti iš paralyžiuotos Madrido metro sistemos, žmonės buvo sukrėsti.
„Ispanijoje to dar niekada nebuvo“, – teigė jis.
„Nėra (telefono) ryšio, negaliu paskambinti šeimai, tėvams, niekam: net negaliu eiti į darbą“, – naujienų agentūrai AFP sakė C. Candori.
Eilės gauti grynųjų
Madride ir kituose Ispanijos bei Portugalijos miestuose panikos apimti klientai skubėjo iš bankų išsiimti grynųjų pinigų, o gatvės užsipildė miniomis žmonių, bandančių prisiskambinti telefonu. Susidarė ilgos eilės prie taksi ir autobusų.
Dėl neveikiančių šviesoforų policija stengėsi reguliuoti eismą, o institucijos ragino vairuotojus likti namuose.
Regioninės institucijos pranešė, kad vien Madride buvo atliktos 286 gelbėjimo operacijos, siekiant išlaisvinti liftuose įstrigusius žmones.
Visoje šalyje sustojo traukiniai, o pirmadienį vėlai vakare transporto ministras pranešė, kad vis dar yra 11 traukinių su įstrigusiais keleiviais, kuriems reikalinga pagalba.
Madrido, Barselonos, Bilbao, Valensijos, Sevilijos ir keturių kitų didžiųjų miestų geležinkelio stotys turėjo būti atidarytos visą naktį, kad ten galėtų pernakvoti įstrigę keleiviai.
Ispanijos branduolinės elektrinės buvo automatiškai išjungtos saugumo sumetimais, o dyzeliniai generatoriai palaikė jas saugioje būsenoje, pranešė Ispanijos branduolinės saugos taryba (CSN).
Rimti sutrikimai
P. Sanchezas sakė, kad elektros tiekimo nutrūkimas sukėlė rimtų sutrikimų milijonams žmonių ir ekonominių nuostolių verslui, įmonėms, pramonei.
Europos Komisija (EK) pranešė, kad dėl krizės palaiko ryšį su Ispanija ir Portugalija. Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Antonio Costa socialiniame tinkle „X“ sakė: „Nėra jokių požymių, kad tai buvo kibernetinė ataka.“
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, paskambinęs P. Sanchezui, pasiūlė pagalbą ir pabrėžė, kad jo šalis po trejų metų Rusijos atakų prieš elektros tinklą tapo tokio pobūdžio ekstremalių situacijų specialistė.
„Nesvarbu, kas nutiktų, mes visada pasirengę padėti ir paremti savo draugus“, – sakė jis savo „X“ paskyroje.
Dėl didžiulio elektros tiekimo sutrikimo buvo sutrikdyti skrydžiai į Madridą, Barseloną ir Lisaboną ir iš jų, pranešė Europos oro eismo organizacija „Eurocontrol“.
Paveikta Prancūzija
Transporto chaosas apėmė ir antrąjį pagal dydį Ispanijos miestą Barseloną, kur vietiniai gyventojai ir turistai užplūdo gatves, bandydami išsiaiškinti, kas nutiko.
Dingus elektrai moksleivė Laia Montserrat išėjo iš mokyklos namo.
„Kadangi internetas neveikė, mums liepė eiti namo (...) (bet) traukinių taip pat nebuvo“, – pasakojo ji AFP.
„Dabar nežinome, ką daryti“, – teigė moksleivė.
Interneto veiklos stebėjimo svetainė „Netblocks“ AFP pranešė, kad dėl elektros tiekimo sutrikimų „buvo prarasta didelė dalis šalies skaitmeninės infrastruktūros“. Pasak svetainės, naudojimas krito iki vos 17 proc. įprasto lygio.
Ispanijos laikraštis „El Pais“ pranešė, kad ligoninės naudojo atsarginius generatorius, kad galėtų išlaikyti svarbiausių skyrių veiklą, tačiau kai kurie skyriai liko be elektros.
Pastaraisiais metais didžiuliai elektros tiekimo sutrikimai paveikė ir kitas pasaulio šalis.
Jie ištiko Tunisą 2023-iųjų rugsėjį, Šri Lanką 2020-ųjų rugpjūtį, Argentiną ir Urugvajų 2019-ųjų birželį. 2012-ųjų liepą Indija irgi patyrė didžiulį elektros tiekimo sutrikimą.
Europoje 2006-ųjų lapkritį Prancūzijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Nyderlanduose, Italijoje ir Ispanijoje 10 milijonų žmonių liko be elektros vieną valandą. Tai įvyko dėl gedimo Vokietijos elektros tinkle.