Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Tauragė / Savivaldybė
Ingrida SteniulienėŠaltinis: ELTA
Lapkričio pabaigoje priimtas Vilniaus apygardos teismo sprendimas civilinėje byloje įsiteisėjo iškart po paskelbimo. Šio teismo trijų teisėjų kolegija iš esmės paliko nepakeistą Tauragės apylinkės teismo sprendimą, o V. Eičienės skundo netenkino.
Dviejų instancijų teismai konstatavo, kad atsakovė nepagrindė savo, kaip tarybos narės, veikloje patirtų išlaidų, todėl be teisinio pagrindo įgytas turtas privalo būti grąžintas. 2019–2023 m. kadencijos laikotarpiu V. Eičienei buvo pervesta per 20 tūkst. eurų, iš jų grąžinta per 430 eurų. Ieškinyje nurodyta likusi be pagrindo įgyta suma – 19,6 tūkst. eurų.
Nagrinėjant bylą teisme į Tauragės rajono savivaldybės biudžetą atsakovė grąžino dar 3,4 tūkst. eurų, panaudotų tarybos nario išlaidų, todėl ieškinio suma buvo sumažinta iki 16,2 tūkst. eurų.
Teismas apskaičiavo, kad V. Eičienė 2019–2023 m. kadencijos laikotarpiu vykdydama tarybos nario funkcijas patyrė šiek tiek daugiau nei 1 tūkst. eurų išlaidų kurui ir per 320 eurų automobilio remontui – t. y., iš viso patyrė 1,4 tūkst. eurų išlaidų. Todėl iš politikės iš viso buvo priteista 14 tūkst. 810 eurų. Didžiąją šios sumos dalį sudaro išlaidos už kurą.
Buvusi vicemerė teikė savo išlaidų, susijusių su jos, kaip tarybos nario veikla, ataskaitas ir kuro įsigijimo dokumentus. Iš šių dokumentų, prokuratūros teigimu, matyti, kad tam tikrais laikotarpiais degalai buvo perkami kasdien, kas antrą dieną ar net du kartus per dieną, vicemerei išvykus į komandiruotes Sakartvele, Lenkijoje bei karantino laikotarpiu, kai tarybos ir komitetų posėdžiai vyko nuotoliniu būdu ir kontaktinis bendravimas buvo apribotas.
Taip pat tam tikrais atvejais įsigytų degalų kiekis buvo gerokai didesnis nei lengvojo automobilio kuro bako talpa, o atsiskaitymui už kurą buvo panaudota 14 skirtingų banko kortelių.
Teismo dokumentuose rašoma, kad įsigytas didelis kuro kiekis galimai neatitinka automobilio kuro talpos: 2022 m. sausio 26 d. kvito suma daugiau nei 127 eurai (įgyta 94,3 litrai degalų), 2022 m. liepos 2 d. kvito suma daugiau nei 146 eurai (įgyta apie 100 litrų degalų), 2023-03-21 nurodyto kvito suma daugiau nei 148 eurai (apie 102 l dyzelino).
Dėl didelio užimtumo ne kartą prašė, kad kuro į jos automobilius užpiltų šeima
V. Eičienė teigė, kad dėl didelio užimtumo ne kartą prašė, kad degalus į jos naudojamus automobilius užpiltų šeimos nariai (sugyventinis, sūnus, marti, brolis ar kt.). Tokiais atvejais atsiskaitydavo savo šeimos nariui grynais pinigais pagal pateiktą degalų užpylimo čekį. Kokiu būdu šeimos nariai atsiskaitydavo degalinėse (grynais pinigais ar kortelėmis), nesidomėdavo.
Teisme ištyrus bylos medžiagą ir susipažinus su naujai į bylą gautais įrodymais, buvusi vicemerė pripažino per karantiną nepatyrusi išlaidų tarybos nario veiklai vykdyti bei pateikusi degalų čekius, už kuriuos buvo mokėta ne jai ir jos sugyventiniui priklausančiomis banko kortelėmis – iš viso už 3,4 tūkst. eurų.
Teismas pažymėjo, kad nė vienas iš apklaustų liudytojų, kurie pripažino, jog atsakovė į jų automobilius pylė degalus ir kartu su jais vyko į įvairias šventes tiek Tauragės rajone, tiek ir kituose miestuose, nenurodė, jog būtų dalinęsi kelionių išlaidas: priešingai, jie manė, jog šios išlaidos yra susijusios su tarybos narės veikla ir jie tik palaikydavo atsakovei kompaniją. Argumentą, jog šeimos nariai šventėse ją fotografuodavo, teismas vertino kritiškai, pažymėdamas, jog fotografavimas jos šventėse nepateisina šeimos kelionių išlaidų pramogoms apmokėjimo iš savivaldybės biudžeto. Kartu teismas pažymėjo, jog atsakovės nurodomos aplinkybės, jog naudojo ne tik savo, bet ir artimųjų automobilius, ir jokie bylos įrodymai, išskyrus pačių artimųjų parodymus, to nepatvirtina.
Teismas atkreipė dėmesį, kad priešingai – liudytojai, neturintys suinteresuotumo byloje, patvirtino, kad vicemerė į renginius atvykdavo tik savo nauju automobiliu. Todėl teismas mano, kad negalima daryti išvados, jog V. Eičienė, vykdydama tarybos nario veiklą, naudojo kitų artimųjų automobilius.
Teisme atsidūrusi politikė tikino, kad jai reikdavo važiuoti į kaimus, kur buvo sunkiai pravažiuojamų kelių, teko skolintis sugyventinio automobilį, nes jo automobilis ženkliai didesnio pravažumo. Sugyventinis darbiniams reikalams turėjo tarnybinį automobilį, todėl nebūdavo problemų pasinaudoti jo automobiliu. Per 2019–2023 metų tarybos narės kadenciją yra buvę, kad tarybos nario funkcijų atlikimui teko automobilį pasiskolinti iš brolio, marčios, sūnaus.
Prokuratūra į savivaldybės biudžetą siekė grąžinti visą V. Eičienei išmokėtą sumą
Pasak prokuratūros, per tyrimą nustatyti duomenys leidžia daryti išvadą, kad Tauragės rajono savivaldybė minėtas kompensacijas V. Eičienei išmokėjo nepagrįstai, todėl prokuratūra siekė visą išmokėtą sumą grąžinti į savivaldybės biudžetą.
Teismas prokuratūros argumentus patvirtino.
„Nepakankamas ar ydingas teisinis reglamentavimas neatleidžia politiko nuo pareigos elgtis sąžiningai, skaidriai ir viešai, nesavanaudiškai, pavyzdingai, bei atsakingai. Atsakovė, pažeisdama teisingumo, protingumo ir sąžiningumo reikalavimus, geros moralės principus, politiko elgesio principus, pasinaudojo nepakankamu teisiniu reglamentavimu ir įgijo tarybos nario veiklai skirtas lėšas, kurių ji tarybos nario veiklai nepanaudojo“, – paskelbė Tauragės apylinkės teismas.
Jo argumentams pritarė ir bylą peržiūrėjęs Vilniaus apygardos teismas.
„Apeliacinės instancijos teismo vertinimu, nagrinėjamu atveju pasinaudota nepakankamu teisiniu reglamentavimu įgyjant tarybos nario veiklai skirtas lėšas, kurios panaudotos ne pagal paskirtį, tačiau tai nesudaro pagrindo laikyti, jog šios lėšos panaudotos teisėtai. Kita vertus, net jei ir nustatytas teisinio reglamentavimo nepakankamumas, tai nesudaro pagrindo laikyti, jog atsakovė neturėtų jai skirtų lėšų naudoti išimtinai tarybos nario veiklai vykdyti, ir tokias išlaidas pagrįsti atitinkamais įrodymais. Pareigos naudoti skirtas lėšas išimtinai tarybos nario veiklai vykdyti nepaneigia nei atsakovės nurodomas nedetalizuotas konkrečių išlaidų baigtinis sąrašas, nei argumentas, jog nei viename teisės akte nenustatyta tvarka, kaip pagrįsti konkrečiai panaudotas išlaidas tarybos nario veikloje“, – paskelbė Vilniaus apygardos teismo trijų teisėjų kolegija.
Ji sako, jog nors atsakovė rėmėsi liudytojų parodymais, siekdama įrodyti savo ir kitų asmenų automobilių naudojimą mero pavaduotojos darbinėms pareigoms atlikti ir pateisinti dalį mero pavaduotojos darbui atlikti panaudoto kuro pagal pateiktus čekius, juos priskiriant patirtoms išlaidoms tarybos nario veiklai vykdyti, teismas, įvertinęs liudytojų parodymus, mano, jog atsakovė neįrodė aplinkybės, kad jos pateikti čekiai už kurą buvo susiję su mero pavaduotojos pareigų vykdymu.
Teismas pažymėjo, kad atsakovė, kaip tarybos narė, jai skirtas išmokas turėjo naudoti tikslingai, pagrįstai, bei atitinkamai atsiskaityti, pateikti duomenis apie jų panaudojimą, jog niekam nekiltų abejonių dėl šios išmokos panaudojimo.
Tačiau iš byloje esančių įrodymų teismas padarė išvadą, kad atsakovė ataskaitose apie išlaidas, susijusias su tarybos nario veikla, teikė ne tik savo, bet ir sugyventinio, sūnaus, marčios, brolio patirtas išlaidas kurui, o šių asmenų čekių kurui nepakankant maksimaliam tarybos nario veiklai vykdyti išlaidų panaudojimui pagrįsti, teikė kitų asmenų čekius, surinktus degalinėse.
V. Eičienė Eltai yra pasakojusi, kad tuo metu, kai nebuvo paskelbtas karantinas, kai renginiai dar nebuvo ribojami, ji, kaip atsakinga už kultūros, švietimo ir bendruomenių veiklos sritį, nuolat dalyvaudavo įvairiuose renginiuose.
„Aš važiavau per išeigines, atostogų metu, visada rūpinausi visais. Atidaviau ir sielą, ir dūšią, nuo šeimos laiką nusukau, net negalėjau savaitgalį su anūkais pabūti, buvau kiekviename renginyje, nežiūrėjau nei darbo valandų, nei atostogų“, – Eltai sakė V. Eičienė.
V. Eičienė šiuo metu eina Tauragės rajono savivaldybės tarybos nario pareigas. Prokuratūrai pareiškus ieškinį, ji sustabdė narystę Lietuvos Valstiečių ir žaliųjų sąjungoje.
ELTA primena, kad pavasarį visuomenininkui Andriui Tapinui inicijavus savivaldos politikų lėšų įsisavinimo tyrimą „Skaidrinam“ ir dėl to kilus skandalui dėl galimo politikų piktnaudžiavimo kanceliarinėmis lėšomis, į teisėsaugos akiratį pakliuvo daugybė savivaldybių.