PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Gruodžio 21 d. 20:06

Išgelbėta gyvybė – jūsų namų sargo dėka

Kelmė

freepik.com nuotr.

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


198368

Dar 2018-ųjų metų gegužės 1 dieną įsigaliojus bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių pakeitimams (BGST), gyventojai turėjo įsirengti autonominius dūmų detektorius. Toks įrenginys tampa neatsiejama gyvenamojo būsto dalimi, kuris gali laiku perspėti apie gresianti pavojų ir taip išgelbėti ne tik svarbiausią turtą – gyvybę, bet ir nekilnojamąjį turtą.

Verta paminėti, jog įpareigoti Lietuvos gyventojus savo gyvenamojo būsto patalpose įsirengti dūmų detektorius paskatino užsienio šalių praktika bei neraminanti Lietuvos gaisrų statistika. Užtenka žinoti, jog apie 90 proc. gaisruose žuvusių gyventojų žuvo būdami gyvenamosiose patalpose, todėl akivaizdu, jog toks įrenginys išgelbėtų ne vieną dešimtį, ar net daugiau gyvybių. Dar kartą prisiminkime, autonominių dūmų detektorių paskirtį ir svarbiausia – įrengimo taisykles bei teisinį reglamentą šiuo klausimu:

PASKIRTIS

Autonominių dūmų signalizatorių paskirtis yra garsiniu signalu įspėti gyventojus apie gresiantį gaisro pavojų, suteikiant galimybę laiku iškviesti pagalbą ir taip išvengti didesnių nuostolių.

Į KĄ ATSIŽVELGTI RENKANTIS AUTONOMINĮ DŪMŲ DETEKTORIŲ?

Anot specialistų, yra 5 parametrai į kuriuos derėtų atsižvelgti prieš įsigyjant šį namų saugotoją, ir tai yra:

Gamintojo suteikiamas garantijos laikotarpis;

Detektoriaus darbo laikas su baterija;

Detektoriaus jutiklio tarnavimo laikas;

Dūmų aptikimo atstumas, plotas;

Jutiklio technologijos (optinis ar jonizacinis).

Itin svarbu yra atsižvelgti į jutiklio technologiją, nes štai, jonizacijos pagalba, dūmai aptinkami yra itin greitai, todėl puikiai tinka vieno aukšto namui, ar butui.

PAGRINDINĖS ĮRENGIMO TAISYKLĖS

Autonominiai dūmų signalizatoriai neprivalo būti įrengiami patalpose, kuriose maža tikimybė kilti gaisrui (dušai, tualetai ir panašiai);

Patalpoje turi būti įrengiamas ne mažiau kaip vienas autonominis dūmų signalizatorius. Koridoriuje, jei jis ilgesnis kaip 12 metrų, turi būti įrengti ne mažiau kaip du signalizatoriai (abiejuose koridoriaus galuose)

Maksimalus vieno autonominio dūmų signalizatoriaus saugomas plotas nustatomas pagal gamintojo reikalavimus, bet ne didesnis kaip 60 kv. m;

Autonominis dūmų signalizatorius turi būti montuojamas patalpos centre ant lubų arba kuo arčiau centro, bet ne arčiau kaip 20 cm nuo sienų;

Autonominiai dūmų signalizatoriai turi būti keičiami naujais ne vėliau kaip praėjus 10 metų po jų pirminio apžiūrėjimo ir išbandymo po įrengimo.

PRIEŽIŪRA

Kad autonominiai dūmų detektoriai patikimai veiktų, būtina tikrinti ne rečiau kaip kartą per savaitę. Tam tikslui yra paspaudžiamas testavimo mygtukas, maždaug po 5-10 sekundžių turėtumėte išgirsti tam tikrą garso signalą – tai ženklas, kad jis puikiai veikia. Jeigu šie prietaisai yra su keičiamais maitinimo elementais, juos reikėtų keisti kasmet. Dulkės ir nešvarumai mažina jo jautrumą, todėl reikėtų neužmiršti nuvalyti dulkių. Svarbu atsiminti ir tai, kad jų darbo trukmė yra ribota ir jie negali būti naudojami ilgiau kaip 10 metų, praėjus šiam laiko tarpui, privaloma juos pakeisti naujais.

BAUDA AR ĮSPĖJIMAS?

Už priešgaisrinės saugos reikalavimų pažeidimus yra numatytos baudos nuo 10 iki 70 eurų, tačiau toli gražu nereikia manyti, jog ugniagesiai iš karto puls bausti visus, kurie neturi šių įrenginių. Ugniagesių tikslas yra patarti į ką reikia atkreipti dėmesį namuose, kur yra galimi gaisro pavojai, o ne bausti. Tačiau yra tikimasi, jog žmonių sąmoningumas yra tinkamas ir jiems iš ties rūpi jų pačių ir aplinkinių saugumas.