PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Rugsėjo 25 d. 08:19

Iš Marijampolės – į Kauną (Marijampolės ugniagesių vadovas tęsia tarnybą Kaune

Marijampolė

R. Pasiliausko nuotr., "Suvalkietis"

Loreta TumelienėŠaltinis: Etaplius.lt


53613

Nuo 2019 metų sausio 1 dienos planuojama reorganizuoti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui pavaldžias įstaigas bei centralizuoti bendrąsias valdymo funkcijas. Tikimasi, kad po reorganizacijos pagerės veiklos koordinavimas, sumažės valstybės biudžeto lėšų poreikis, lėšos bus efektyviau paskirstomos. Taip pat bus sudarytos prielaidos mažinti neužimtų ugniagesių gelbėtojų pareigybių skaičių. Numatoma sutaupyti 1,8 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų ir jas panaudoti darbuotojų darbo užmokesčiui didinti, kvalifikacijai tobulinti.

Pertvarka laukia ir Marijampolės apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos. Jos viršininkas Vidas Barauskas laikinai pradėjo eiti Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininko pareigas. Apie naująjį darbą, pertvarką priešgaisrinėje gelbėjimo sistemoje mūsų interviu.

Jums tenka nelengva užduotis – vadovauti Kauno apskrities Priešgaisrinei gelbėjimo valdybai sudėtingu reorganizacijos laikotarpiu. Sakykite, kaip reagavote į šį pasiūlymą. Tegul ir laikinai, bet reorganizacijos metu – tai nemažas iššūkis. Ilgai svarstėte, svėrėte visus už ir prieš?

– Esu statutinis pareigūnas, tad, kur mane siunčia, ten vykstu. Laikinai eiti šias pareigas man pasiūlė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktorius. Svarstyti nebuvo kada, tiesiog jeigu tau paveda darbą, tu jo imiesi arba ne. Iš kitos pusės, iššūkiai man patinka, mano charakteris toks.

Koks bus tas laikinas darbas? Ir kokia reformos esmė?

– Pareigybė tokia pati kaip ir Marijampolėje – vadovauti apskrities priešgaisrinei gelbėjimo valdybai. Tik apimtys didesnės. Kauno apskrities valdyba tris kartus didesnė negu Marijampolėje ir darbuotojų skaičiumi, ir veiklos apimtimi. Daugiau komandų, skyrių, tarnybų. Miestas turi gerokai daugiau gyventojų, sudėtingesni pastatai.

Pagrindinė mano užduotis – ruoštis reorganizacijos reformai, pereiti prie vieno juridinio asmens – departamento. Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos stambinamos, kuriami regionai. Pagal reformą Lietuvoje turėtų būti penkios valdybos, o visuose kituose buvusiuose apskričių centruose liks priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos su atskiromis komandomis. Marijampolėje ir Alytuje liks tos pačios komandos. Žinoma, iššūkių daug, reikia pasiruošti struktūrinei pertvarkai.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento viršininkas Kęstutis Lukošius mane jau pristatė Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos administracijos, komandų ir tarnybų atstovams. Dabar susipažįstu su skyriais, jų darbu. Svarbu įsigilinti į esamą situaciją. Sprendimus gali priimti tik išanalizavęs padėtį. Bet kokios reformos įgyvendinime svarbūs protingumo kriterijai.

Kaip ši reforma palies Marijampolės apskrities priešgaisrinę gelbėjimo valdybą? Ar bus atleidinėjami žmonės?

– Marijampolė priklausys Kauno apskrities priešgaisrinei gelbėjimo valdybai, Alytus – Vilniaus. Vietoj valdybos dirbs tarnyba, kuri turės savo viršininką. Išliks ir priešgaisrinės priežiūros skyriai, kurie vykdo prevencinę veiklą. Apskritai reforma lies labiau administraciją, o ne ugniagesius gelbėtojus. Pagrindinis jos principas – kuo mažiau administracinio darbo, ūkio reikalų, o daugiau tiesioginio. Nemanau, kad bus atleidinėjami ir administracijų darbuotojai. Jiems bus pasiūlytos kitos pareigos, gali pasikeisti pareigybė, tekti pereiti į kitus skyrius, atsiras nuotolinės darbo vietos.

Ugniagesiai reitinguose užima pirmąsias vietas, jais labiausiai pasitiki gyventojai. Tai rodiklis, kad dirbama gerai. Tad kam reikėjo įprastinę tvarką sujaukiančių reformų, kurios, kaip rodo patirtis, labai dažnai nepateisina lūkesčių?

– Bus supaprastintas administracinis valdymas, atsisakoma administracinės naštos, ūkio darbų, o pereinama prie tiesioginių ugniagesių gelbėtojų darbo funkcijų – gaisrų gesinimo, gelbėjimo darbų ir pagalbos eismo įvykiuose, cheminių incidentų likvidavimo.

Ugniagesiai gali pasigirti aukštais reitingais, tačiau tai tikrai tai neatsispindi jų darbo užmokestyje. Ar bus sprendžiamas šis klausimas?

– Būtent tikimasi, kad reforma leis sutaupyti lėšų ir kelti atlyginimus. Sutinku, kad šiandien jie yra per maži.

Marijampolės apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba yra puikiai aprūpinta moderniausia technika ir įranga, garsi puikiais ugniagesiais. Ar valdybos likvidavimasneatsilieps ugniagesių profesionalumui, techninės bazės kūrimui?

– Manau, kad tikrai ne. Mūsų užduotis turėti visoje Lietuvoje profesionalius ugniagesius, kurie galėtų kuo geriau padėti žmonėms nelaimėje. Neužtenka vien ugniagesių profesionalumo. Būtina ir moderni technika, įranga. Tad pertvarka ir leis ne tik didinti atlyginimus, bet ir skirti daugiau lėšų mokymams, pratyboms, technikos įsigijimui. Projektai bus įgyvendinami ir toliau.

Ar negaila palikti savo kolektyvą?

– Sudėtingas klausimas. Aš čia gimęs, užaugęs, nuo 1986 metų pradėjau dirbti priešgaisrinėje gelbėjimo srityje. Kūrėmės nuo nulio, bet šiandien Marijampolėje turime aukšto lygio profesionalią priešgaisrinę apsaugą. Didžiuojuosi tuo. Marijampolė ir čia buvęs darbas, žmonės visada bus man svarbūs, širdy užims ypatingą vietą.

Ko palinkėtumėte savo kolektyvui?

– Išsaugoti tai, ką turi. Sėkmės, susitelkimo. Norėčiau padėkoti visiems, su kuo teko dirbti. Kolegoms, kolektyvui, kitų statutinių organizacijų vadovams, miesto vadovybei. Dirbdamas visuomet jaučiau jų palaikymą, geranoriškumą.