PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2019 m. Sausio 27 d. 15:27

Iš arti: Antano Saulaičio SJ misijų atspindžiai

Šiauliai

Antanas Saulaitis SJ, kuriam yra tekę misionieriauti Brazilijoje, vadovauti Čikagos jaunimo centrui, lankytis Australijoje ir kituose kraštuose, prieš penkiasdešimt metų pradėjo kaupti kolekciją, liudijančią didžiulę pasaulio tautų ir kultūrų įvairovę. (Lietuvos skautijos archyvo nuotr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


69104

Jėzuitų misijos Lietuvoje metus Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Bibliografijos-informacijos skyrius pasitiko ypatingai. Čia sausio 11 d. buvo pristatyta kilnojamoji kunigo jėzuito, skauto Antano Saulaičio SJ paroda „Budėti – reiškia tarnauti“. Iki sausio 31 d. šiauliečiai dar gali išvysti paties A. Saulaičio SJ pirktus ar gautus išskirtinius eksponatus, liudijančius apie kunigo jėzuito misiją bei skautų vertybes. Pažvelkime iš arčiau, kaip atrodo misijų rožinis ar Biblija su laumžirgiu…

Neįkainojama archyvinė medžiaga

Šiauliai tapo vienu iš dešimties miestų, kur apsistojo kilnojamoji A. Saulaičio SJ paroda „Budėti – reiškia tarnauti“. Asociacija „Vyresniųjų skaučių židinys“ kartu su Bažnytinio paveldo muziejumi šia paroda siekia lietuvius supažindinti su savanorystės, misionierystės idėjomis ir pristatyti jėzuito A. Saulaičio SJ surinktą unikalią kolekciją iš jo misijų vietų.

Ekspozicija – ypatinga. Ji parengta pagal skautišką šūkį: „DIEVUI, TĖVYNEI, ARTIMUI“. Į dvi dalis suskirstytoje parodoje pirmiausia prieiti kviečia stendai, kuriuose pristatoma inkultūrizacija, vaikų sielovada (DIEVUI), nykstančių Amazonijos genčių ypatumai, lietuvių veikla išeivijoje (TĖVYNEI) ir lietuvių misionierių veikla, požiūris į santykį su kitu žmogumi (ARTIMUI). Šioje informacinėje medžiagoje jėzuitas A. Saulaitis SJ supažindina su įvairiomis aplankytomis tautomis, gentimis, jų papročiais bei tradicijomis, bičiuliais misionieriais ir atskleidžia pasaulio įvairovę.

Įdomioji parodos dalis – daiktai eksponatai, kuriuos kunigas jėzuitas, pedagogas, lietuvių išeivijos visuomenės veikėjas surinko arba gavo dovanų savo misijų metu.

Misijoje Brazilijoje A. Saulaitis SJ praleido septynerius metus. Tiek užteko, kad lietuvis pamiltų šį tolimą kraštą ir perprastų kultūrą, gyvenimo būdą, pasaulėžiūrą bei norėtų visa tai pristatyti tautiečiams. Jėzuitas, kuriam yra tekę ir vadovauti Čikagos jaunimo centrui, lankytis Australijoje ir kituose kraštuose, šią kolekciją pradėjo kaupti prieš penkiasdešimt metų. Ją pildyti padėjo bičiuliai misionieriai, iš viso pasaulio atsigabendavę įvairiausių buities rakandų ir suvenyrų: indėniškų sapnų gaudyklių, Australijos bušmenų bumerangų, Afrikos kryželių, stulų iš Gvatemalos.

Per visą misionieriavimo laikotarpį A. Saulaitis SJ sukaupė didžiulę informacijos ir daiktų kolekciją, kurią susisteminti padėjo Kernavės tunto Jorių vyr. skaučių būrelio sesės. Darbas pavadintas „Misijų stotelėmis“.

45.jpg

Ypatingas eksponatas – misionieriškas rožinis. Kiekviena spalva simbolizuoja skirtingą apgyvendintą žemyną. Rožinį sugalvojo vyskupas Futonas J. Sheenas. A. Saulaičio SJ kolekcijoje galima išvysti rankų darbo rožinį, surištą iš virvelės (panašius darydavosi tremtiniai Sibire), ir musulmonų rožinį, kuris buvo pirktas Manaus turguje, Amazonijoje, Brazilijoje.

11.jpg

Parodoje galima išvysti ir lakotų papuošalų. Jiems gaminti senovėje buvo naudoti kauliukai, kriauklės, medžio ar metalo gabalėliai bei kitos medžiagos. Kadangi lakotai yra labai darbštūs, tai iš Europos atėję karoliukai puikiai tiko darbštiesiems gentainiams ir tapo jų liaudies meno dalimi. Šie eksponuojami vėriniai, apyrankės ir auskarai yra J. Saltanavičiūtės-Antoine dovana parodai „Misijų stotelė“.

13.jpg

Šie daiktai atspindi čiabuvių indėnų tradicijas. Tai keturspalvis čiabuvių simbolis. Ratas simbolizuoja visumą, pilnatvę ir tobulumą. Lakotai rate kaip visumą mato savo gentį, o ratas vaizduoja apsaugą. Žvaigždė – rytinę žvaigždę, kuri reiškia naują pradžią, sujungia žemę ir dangų, gyvus ir mirusiuosius. O svetingas ir taikias lakotų genties rankas, ištiestas kitiems, vaizduoja žvaigždės spinduliai, išsiskleidžiantys į visas keturias Žemės kryptis.

7.jpg

O štai šis eksponatas galėtų tapti ir maistu. Mat čionai – laukinių ropučių pynė. Jos paprastai auga pievose, o nuskintos būna džiovinamos. Sudžiovintas roputes indėnai žiemą mirko vandenyje ir išverda. Šią eksponuojamą pynę A. Saulaičiui SJ surinko, išdžiovino ir padovanojo Jurga Saltanavičiūtė-Antoine.

6.jpg

Rankų darbo yra ši skautiška palapinė. Buvimas gamtoje ir jos pažinimas – viena iš pagrindinių skautavimo ypatybių. Šis nedidelis kūrinys pagamintas iš skardos.

3.jpg

Savo misijų metu jėzuitas skleidė Dievo žodį, ragino pasaulio žmones jį pažinti artimiau. Ant stendo kabo indėnų gentims būdingas amuletas – sapnų gaudyklė.

8.jpg

Dar vienas J. Saltanavičiūtės-Antoine dovanotas eksponatas – šalavijas. Jis yra skirtas smilkyti. Lakotų ir kitų genčių indėnai tiki, kad juo galima šventinti bei nuvaryti blogį šalin. O pintas šalavijas simbolizuoja palaimą. Juos indėnai dažnai laikydavo namuose. Toliau nuotraukoje – krepšelis arbatai.

9.jpg

Ypatingas meškos letenos dydžio suvenyras – Kanados indėnų rankų darbo kūrinys. Į milžiniškas šakutes panašus daiktas išties susijęs su maistu – tai įrankis salotoms maišyti.

10.jpg

Ši mažytė knygelė – tai kelioninė Biblija. Ant jos viršelio „nutūpęs“ laumžirgis.

12.jpg

Krepšeliai iš Nikaragvos pagaminti iš pušies spyglių ir sutvirtinti siūlais. Tai moterų rankų darbas, kurį A. Saulaičio SJ sesuo pirko iš draugijos, padedančios moterims pardavinėti savo gaminius.

1.jpg

Nuotraukoje stende – kunigas A. Saulaitis SJ, užsidėjęs stulą – kunigiškų pareigų ženklą. Tokia juosta yra nešiojama bažnytinėms apeigoms atlikti. Stulos įprastai būna puošiamos religiniais simboliais.

2.jpg

Šiame stende – A. Saulaičio SJ mintys apie santykius ir simbolis iš misijos Amerikoje – tukanas.

14.jpg

Šiaurės Amerikoje, kur misiją atliko jėzuitas, lakotai ir kitos indėnų tautos tiki, kad blogus sapnus galima tiesiog sulaikyti, o kildama ryto saulė juos sunaikina. Blogieji sapnai įstringa sapnų gaudyklėse. Šios eksponuojamos sapnų gaudyklės yra dovana A. Saulaičiui SJ.

15.jpg

Andų regionui Kolumbijoje itin būdingas išorinis drabužis yra runa. Tai labai stora, minkšta ir be rankovių kvadrato ar stačiakampio formos antklodė su skyle galvai įkišti. Daugelis šių apsiaustų yra rankų darbo, gaminami iš grynos avių vilnos. Ši eksponuojama runa – A. Saulaičio SJ sesers dovana.

logo-srtrf.jpg