PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Namai2019 m. Rugpjūčio 21 d. 19:18

Ir nedidelės erdvės gali tarnauti grožiui!

Marijampolė

Laima GrigaitytėŠaltinis: Etaplius.lt


95680

„Namai turi būti ta vieta, į kurią norėtųsi grįžti ir pačiam, kuri trauktų ir kitą. Virtuvė turi skleisti skanius kvapus, o namų aplinka turi leisti ganytis akims po įvairiaspalvius gėlynus, kitų augalų kompozicijas, – sako vienos iš gražiausių Marijampolės sodybų puoselėtoja. – Tokie namai niekada nebus tušti, nes į juos skubės ir tėvai, ir vaikai, ir anūkai…“


Foto galerija:

img-9215.jpg
img-9217.jpg
img-9218.jpg
img-9219.jpg
img-9221.jpg
img-9223.jpg
img-9224.jpg
img-9231.jpg
img-9232.jpg
img-9235.jpg
img-9252.jpg

Lilija ir Mečislovas MARTIŠIAI, puoselėdami savo sodybą, kurios plotas vos šeši arai, puikiai įrodė, kad net nedidelės erdvės, tinkamai jas išnaudojant, gali tarnauti grožiui, o dėmesys kiekvienai detalei, originaliems sprendimams savus namus paverčia tikru rojaus kampeliu, kur gera ir patiems šeimininkams, ir jų lankytojams, svečiams… Ne veltui jų sodyba patekusi ir į leidinį „Gražiausios Lietuvos sodybos ir sodai“.

I gyvenimą – ragais, nagais

Martišiai Marijampolėje – beveik 40 metų: čia jie įsikūrė po mokslų baigimo, čia du sūnus užaugino, čia prabėgo aktyvus darbų maratonas, čia jie kuria ir savąją grožio oazę. Žinoma, viskas buvo palaipsniui, žingsnelis po žingsnelio.

…Lilija, kilusi iš Kriūkų (Šakių raj.), nuo mokyklos suolo svajojo apie režisūrą. Jos abu tėvai buvo buhalteriai, itin pragmatiški žmonės, tad į dukters svajonę ne tik kad rimtai nepažiūrėjo, bet dar ir paprotino rinktis praktišką specialybę. Štai taip Lilija, baigusi tuometinį Kauno politechnikos institutą, tapo energetike (polinkis režisūrai vis tik išliks organizuojant šeimynines šventes, liesis visuomeninėje veikloje). O Mečislovas, kilęs iš Raseinių rajono, Lilijos gyvenimo draugu tapo po draugės vestuvių, į kurias ji ėjo kaip pamergė. Pabroliu jai parinko būtent minėtą žmogų. Lilija ir Mečislovas krito vienas kitam į akį, tad po metų jau patys šoko savo vestuves.

Marijampolėje jauna Martišių šeima atsidūrė pagal Lilijos, baigusios mokslus, darbo paskyrimą (norėjosi būti kuo arčiau tėviškės) – tapo tuometinio Marijampolės grūdų produktų kombinato energetike. Įsitvirtino Marijampolėje ir Mečislovas, baigęs Kauno politechnikumą, o vėliau neakivaizdžiai ir tuometinį VISI. Į gyvenimą šeima kabimosi, kaip sakoma, ragais, nagais, teko daug ką keisti, vyrui dėl šeimos gerovės ir į Vokietiją važinėti, o Martišių darbštumą bei atkaklumą vainikavo jų pačių įkurtos įmonės sėkmė.

Mažos erdvės didelis grožis

Šeimai ne kartą teko keisti ir namus. Gyveno vieno kambario bute, dviejų, keturių, o iš ten – jau į nuosavą namą. Individualiame name Martišiai gyvena nuo 2003 m.

Nors įgytas naujasis būstas šeimai patiko, tai, ką rado pirkdami namų valdą, jų visiškai netenkino: vyšnios, obelys, bulvės, didžiulė eglė – ir visa tai kažkokiame chaose. Lilija neslepia: iš vaikystės ją supo graži tėvų namų aplinka, tad grožio jausmas, ko gero, jos genuose įskiepytas. Kol Martišiai gyveno bute, turėjo sodą, kuris buvo laikomas pavyzdiniu, tad ir į savo namų valdos tvarkymą bei puoselėjimą jie atėjo ne tuščiomis rankomis.

Savo namų aplinkos rekonstrukcijos darbus Martišiai pradėjo nuo tvoros statybos ir trinkelių klojimo. Paskui pašalino nereikalingus medžius, po truputį ėmė gražinti kiekvieną kampelį.

Nors plotas nedidelis – kaip minėta, vos šeši arai, įžvalgios akys bei beribė fantazija iškart sumojo, kaip kiekvieną kampelį panaudoti prasmingai bei skoningai. Dabar Martišių namų aplinka išties akį verianti. Čia viskas labai skoninga, viskas maksimaliai išmintingai išnaudota: nedideliame sklype – ir visžalių augalų bei akmenų kompozicijos, ir vaismedžių kampas su jaukiai ir skoningai ant šakų iškabinėtais moliniais ąsočiais, ir jauki pavėsinė, kurioje mėgsta vakaroti ne tik Martišiai, bet ir jų vaikai su šeimomis, ir žalios vejos kilimas, ir lauko židinys, ir gėlėse skendintis šulinys. Į akis čia ypač krenta dėmesys detalei. Štai dėvėti batai, rankinukai, iš dėvėtų drabužių parduotuvių įgyti už juokingą kainą, čia tapę nuostabiais sodybos puošybos akcentais, mat jie jau – kompozicijos, kuriose būtina detalė – augalas, dalis. O kur dar mielos skulptūrėlės, visoms kompozicijoms suteikiančios žaismingumo!

Namų aplinkos grožio kūrimas – nesiliaujantis procesas

Idėjų generatorius šeimoje – Lilija, kuri kažkur kažką matyto perleidžia per savo fantazijos filtrą ir taip gauna unikalų sprendimą. Viską atlinkdami savo rankomis, Martišiai dirbo ir dirba kaip komanda, vienas kitą papildydami. Žmona, kaip minėta, pateikia idėjas, o jas įgyvendina su labai didele vyro pagalba.

Martišiai gali džiaugtis, jog visi augalai pas juos tiesiog bujoja. Paslaptis, anot Lilijos, labai paprasta: jeigu augalui duosi meilės, jis niekada tavęs neapvils.

Vaikams užaugus ir susikūrus savus gyvenimus, atsirado daugiau laiko sau. Martišiai mėgsta pakeliauti po gražiausias Lietuvos vietoves, iš šių kelionių parsiveža ne tik įspūdžių, bet ir idėjų savo namų aplinkos puoselėjimui.

Namų aplinkos grožio kūrimas – nesiliaujantis procesas, tačiau dabar Martišiai stengiasi viską daryti taip, kad kuo mažiau reikėtų keisti.

Lilija dabar jau daugelį žmonių, norinčių turėti gražią namų aplinką, konsultuoja, nes jos matymas tolyn į ateitį niekada neprašauna, nes grožis jai visada pirmoje vietoje!

Laima Grigaitytė

Autorės nuotraukos.