PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2024 m. Vasario 26 d. 08:56

Įpareigojimas siūlyti būsto paskolas fiksuotomis palūkanų normomis didelio anšlago nesukels?

Lietuva

BNS fotobanko nuotr.

EtapliusŠaltinis: ELTA


293120

Įstatymo pataisos, kurios įpareigotų finansų įstaigas siūlyti vartotojams būsto paskolas fiksuotomis palūkanų normomis, nesukels „didelio anšlago“, teigia SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas. Pasak jo, susidomėjimas tokia galimybe neturėtų būti masyvus, nes planuojama, kad mažės palūkanų normos.

„Bus įforminta galimybė ir klientai galės pasirinkti pagal formalų reikalavimą. Ta paslauga būdavo teikiama ir turint omenyje, kad galimai mažės palūkanų normos, aš manau, kad didelio anšlago čia neturėtų būti“, – sakė T. Povilauskas.

„Turės vartotojai privalomą galimybę tai gauti iš visų kredito įstaigų. Yra taip, kaip Lietuvos bankas pasakys“, – kalbėjo ekonomistas.

ELTA primena, kad Finansų ministerija ir Lietuvos bankas (LB) registruos įstatymo pataisas, kurios įpareigotų finansų įstaigas siūlyti vartotojams būsto paskolas fiksuotomis palūkanų normomis.

Institucijų siūlymu, palūkanas būtų privaloma fiksuoti bent 5 metams.

Pasak finansų ministrės Gintarės Skaistės, pasiūlymas teikiamas Lietuvoje fiksuojant itin žemą būsto paskolų su fiksuotomis palūkanomis pasiūlą, o euro zonoje laikantis itin aukštoms bazinėms palūkanų normoms.

Ministrės teigimu, pernai Lietuvoje tokių paskolų išduodama tik apie 3 proc. kai euro zonos vidurkis siekia 78 proc.

LB valdybos pirmininkas Gedminas Šimkus teigė, kad iniciatyva norima užtikrinti, kad derantis dėl būsto paskolos su kredito davėju, gyventojai turėtų „realią, o ne teorinę, šabloninę galimybę“ pasirinkti tarp kintamų ir fiksuotų palūkanų normų pasiūlymų.

Dar G. Šimkus akcentavo, kad įpareigojus paskolų gavėjus teikti fiksuotų palūkanų normų pasiūlymus, norima pagerinti sąlygas paskolų refinansavimui. LB vertinimu gana neblogomis galimybėmis refinansuoti turimus kreditus šiuo metu gyventojai naudojasi „itin menkai“.

Projektą, kaip teigė G. Skaistė, derinimui su visuomene ketinama pateikti dar vasarį, po to teikti ir Vyriausybei. Priimti pataisas tikimasi artėjančioje Seimo pavasario sesijoje.