PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2021 m. Kovo 19 d. 09:16

„Invegos“ paskolas nuo COVID-19 nukentėjusiam verslui lygina su loterijos laimėjimu

Vilnius

Pinigai © Pixabay.com

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


168730

Viename Lietuvos rajono centrų barą turintys verslininkai su nerimu laukia „Invegos“ sprendimo dėl vasario mėn. pateiktos paraiškos 20 tūkst. eurų paskolai lengvatinėmis sąlygomis gauti.

Mat nors įmonės paraišką valstybės pagalbą administruojanti įmonė priėmė, paskolą jai suteiks tik tuo atveju, jeigu atmes anksčiau priimtas vertinti paraiškas arba gaus papildomą finansavimą.

Paskolų šulinį išsėmė per 20 dienų

UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ kvietimą teikti paraiškas dėl galimybės gauti finansavimą pagal priemonę „Tiesioginės COVID-19 paskolos“ paskelbė šių metų sausio 20 d. Jau vasario 10 d. buvo gauta paraiškų už visą priemonei „Tiesioginės COVID-19 paskolos“ skirtą sumą.

Šiai priemonei Vyriausybė iš valstybės biudžeto skyrė 30 mln. eurų.

„Iš viso iki kovo 17 d. buvo pateiktos 986 paraiškos pasinaudoti priemonės finansavimu. Paraiškų suma siekia 47,59 mln. Eur. Šiuo metu dar yra vertinamos 336 paraiškos, kurių prašomas finansavimas siekia 16,51 mln. Eur. 420 paraiškų jau gavo teigiamą sprendimą, 230 buvo atmesta“, – Alfa.lt sakė UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) generalinis direktorius Kęstutis Motiejūnas.

Pasak jo, paraiškos vis dar yra priimamos ir įtraukiamos į rezervinį sąrašą. Tačiau paraiškos iš rezervinio sąrašo bus vertinamos pagal paraiškų pateikimo datą tik tuo atveju, jei atsilaisvintų priemonei skirtų lėšų arba būtų nuspręsta skirti papildomą finansavimą priemonei įgyvendinti.

K. Motiejūnas paaiškino, kad paraiškų vertinimo procese dalis paraiškų yra atmetamos, nes netenkinamos priemonės sąlygos ar suteikiama mažesnė paskolos suma, nei prašoma. Dėl šios priežasties dalis lėšų atsilaisvina ir gali būti skirtos rezerviniame sąraše esančių paraiškų paskolų teikimui. „Tai reiškia, kad leidžiama pateikti paraiškų už didesnę sumą, nei yra priemonei skirta lėšų“, – teigė jis.

Į „Invegos“ skirstomas lengvatines paskolas, skirtas išgyventi COVID-19 pandemiją, gali pretenduoti veiklos nevykdančios ir dėl to jokių pajamų negaunančios smulkios ir vidutinės įmonės bei stambios įmonės. Paskolas jos dažniausiai naudoja apyvartinėms lėšoms, komunaliniams mokesčiams ir patalpų nuomai sumokėti tuo metu, kai Vyriausybės sprendimu negali vykdyti veiklos ir gauti pajamų.

„Viešai trimituojama, kad Vyriausybė rems nuo COVID-19 nukentėjusias įmones, ministrai priekaištauja, kad verslas neskuba įsisavinti jiems skirtų pagalbos lėšų. Bet mes dabar „Invegos“ siunčiamą žinutę suprantame taip: jūs laukite, jeigu jums pasiseks loterijoje, tai laimėsite“, – pro ašaras juokėsi baro provincijos miestelyje savininkas.

Praėjusią savaitę Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbė, kad iš subsidijoms numatytų 150 mln. eurų verslui iki šiol išmokėti 25 mln. eurų, o paraiškų pateikta už 50 mln. eurų.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė šią savaitę ragino verslininkus naudotis šiuo pirmuoju pagalbos paketu. „Svarbi žinia yra ta, jog jeigu jūs atitinkate kriterijus ir dabar 30 proc. apyvartos kritimą ir atitiksite 60 proc. apyvartos kritimą, į abu subsidijų etapus galėsite pretenduoti“, – sakė ministrė.

Ji taip pat pabrėžė, kad „Invega“ administruoja maitinimo, apgyvendinimo ir kelionių organizatoriams skirtą priemonę, į ją galima pretenduoti. 

Lenktynės: kas pateks į gyvybės traukinį

Nedidelio Lietuvos miesto baro savininkai (įmonės pavadinimas, vardai ir pavardės redakcijai žinomos, tačiau verslininkų prašymu nenurodomos – red.) teigia, kad 20 tūkst. eurų paskola jiems yra gyvybės ir mirties klausimas. Šiuo metu įmonė veiklos nevykdo, tačiau priversta mokėti už gaunamas komunalines paslaugas ir patalpų nuomą.

Verslininkai nerimauja, kad paskolos gali nesulaukti – jų pateiktą paraišką „Invega“ pradėjo nagrinėti praėjus kone po pusantro mėnesio nuo pateikimo. Be to, paramą nuo COVID-19 nukentėjusiam verslui skirstanti įmonė paraiškų nagrinėjimo terminą dėl nepaprastai išaugusio krūvio šiomis dienomis pratęsė nuo 30 kalendorinių iki 30 darbo dienų.

Kaip padėtį pataisys gautos 8 papildomos dienos vertinimui? K. Motiejūnas Alfa.lt paaiškino, kad per pirmąsias dvi priemonės paskelbimo savaites buvo pateikta apie 550 paraiškų paskoloms gauti, todėl pirmosiomis dienomis buvo susidurta su dideliu darbo krūviu vertinant šias paraiškas. „Tačiau pirmąją pateiktų paraiškų bangą greitai apdorojome, stabilizavosi ir paraiškų vertinimo terminai“, – tikino „Invegos“ vadovas.

„Mūsų paraišką po įvairių skambinėjimų pagaliau priėmė nagrinėti, dabar laukiame eilėje, bet „Invega“ rašo, kad pinigai visi išnaudoti, laukiame, gal atsilaisvins lėšų, jeigu kitų paraiškų nepatvirtins“, – Alfa.lt sakė barą valdančios įmonės vadovas.

Ši įmonė dėl „išgyventi skirtos“ lengvatinės paskolos kreipėsi šių metų vasario 9 d. „Invega“ ją pradėjo vertinti kovo 15 d. Pagal nustatytus naujausius terminus atsakymą verslininkai turėtų gauti per 30 darbo dienų.

Vis dėlto vilties verslininkas dar nelaidoja. „Matyt, jie („Invega“ – red.) gavo per ausį, kad lengvai dalija paskolas ir pradėjo vertinti atidžiau. Po 100 tūkst. eurų paskolas jau gavo ne viena stambi įmonė. Nežinia, ar jiems iš tikrųjų tos paskolos gyvybiškai būtinos. Gal likusias paraiškas vertins atidžiau ir pinigus skirs tiems, kuriems iš tikrųjų paramos reikia“, – svarstė verslininkas.

Baro savininkas su nerimu laukia, ar įmonės paraiška 20 tūkst. eurų lengvatinei paskolai bus patenkinta iki tol, kol bus išdalyta visa šiai priemonei skirta suma – 30 mln. eurų. Šiuo metu esą vyksta lenktynės, kas papuls į gyvybės traukinį.

„Mums paskolos reikia tam, kad išgyventume. Vyriausybė sustabdė mūsų verslą, bet turime mokėti už komunalines paslaugas, patalpų nuomą, gyventi tai reikia“, – pasakojo smulkusis verslininkas iš provincijos miestelio.

Jo teigimu, 20 tūkst. eurų lengvatinė paskola yra vienintelė Vyriausybės teikiama reikšminga parama šiai veiklą ne savo noru sustabžiusiai įmonei. Esą tai gyvybės ir mirties klausimas. „Kaip jūs galvojate, iš ko reikia gyventi? Praėjusį pavasarį uždarė – nedirbome tris mėnesius, dabar – keturi mėnesiai uždaryti. Kaip galima per pusmetį uždirbti tiek, kad išgyventum visus metus?“ – kalbėjo verslininkas.     

Paskolos smulkiajam ir stambiam verslui

Dėl priemonės „Tiesioginės COVID-19 paskolos“ gali kreiptis smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) subjektai ir didelės įmonės. Paskolos teikiamos verslui, atitinkančiam Vyriausybės nustatytus pagalbos teikimo kriterijus, kurių pagrindinis – apyvartos kritimas antrojo karantino metu nustatytais laikotarpiais daugiau nei 30 proc., o naujų įmonių atveju – jų veiklos apribojimas.

Paskolų besikreipiantieji verslo subjektai paraiškos pateikimo metu turi atitikti minimalius patikimų mokesčių mokėtojų kriterijus, turi būti pateikę Registrų centrui 2019 m. finansinių ataskaitų rinkinį, pagal kurį yra vertinama, ar 2019 m. gruodžio 31 d. pareiškėjai nebuvo laikomi sunkumų patiriančiais.

Į paskolą gali pretenduoti ir toks paskolos gavėjas, kuris kartu su įmonių grupe (jei paskolos gavėjas priklauso įmonių grupei), minėtos datos duomenimis, buvo patiriantis sunkumų, bet paraiškos pateikimo metu nėra laikomas sunkumų patiriančiu.

Sunkumų nepatiriančiu yra laikomas paskolos gavėjas, kuris yra labai maža ar maža įmonė, jei jam nėra taikoma kolektyvinė nemokumo procedūra ir nėra suteikta sanavimo ir restruktūrizavimo pagalba. Taip pat paskolų gavėjai negali būti bankrutuojantys ar restruktūrizuojami ir turi atitikti kitus keliamus reikalavimus.

Vienam paskolos gavėjui gali būti suteikta tik viena paskola, kuri negali viršyti vieno mėnesio vidutinės apyvartos dydžio ir bet kuriuo atveju negali siekti daugiau kaip 100 tūkst. Eur.

Be to, paskolos suma negali viršyti dvigubos paskolos gavėjo darbuotojams priskaičiuotos darbo užmokesčio su mokesčiais sumos per metus arba 25 proc. paskolos gavėjo 2019 m. apyvartos.

Tiesioginės paskolos yra teikiamos lengvatinėmis sąlygomis, t. y. sumažintomis palūkanomis, kurios priklauso nuo paskolos laikotarpio ir paskolos gavėjo statuso. Didžiausios palūkanos SVV subjektams gali būti iki 0,69 proc., o didelėms įmonėms – iki 1,69 proc.

Paskolų teikimo sutartis galima pasirašyti ne vėliau kaip iki 2021 m. birželio 30 d., o lėšos paskolos gavėjui yra išmokamos ne vėliau kaip iki 2021 m. rugsėjo 30 d. Paskolos teikiamos ne ilgesniam kaip 72 mėnesių laikotarpiui.

Paskolos lėšomis gali būti apmokamos patirtos (planuojamos patirti) išlaidos nuo 2020 m. spalio 1 d. iki 2021 m. spalio 30 d.

Paskola pradedama grąžinti po paskolos sutarties sudarymo praėjus ne daugiau kaip 6 mėnesiams.

Skaičiai

„Invegos“ duomenimis, SVV subjektams skirtas finansavimas paskolų ir garantijų forma sudarė apie 90 proc., o didelėms įmonėms – apie 10 proc. viso finansavimo nuo 2020 m.

Daugiau finansavimo gauna SVV subjektai, tačiau „Invegos“ priemonėmis naudojasi ir didelės įmonės, kurioms skirtos ne tik ilgalaikė, bet ir „kovidinės“ pagalbos priemonės. 

Alfa.lt

Paskolos verslui https://finbro.lt/verslo-paskolos/

 

alfalt-logo-skaidrus.png