PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Rugsėjo 28 d. 21:35

Informatyvus susitikimas su rašytoja Rebeka Una gamtosaugos tema

Šiauliai

Jurgita TaralėŠaltinis: Etaplius.lt


147551

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje (Gvazdikų takas 8) įvyko 2 labai informatyvūs susitikimai su paauglių ir jaunimo konkurso literatūros laimėtoja Rebeka Una (tikrasis vardas Jurga Šalaševičiūtė) ir edukacija „Tomas seklys gelbsti Žemę: rūšiuok, sodink, tausok“. Susitikimuose dalyvavo Gytarių progimnazijos 5a klasės mokiniai (su mokytoju Antanu Ramanausku) ir Ragainės progimnazijos 6 klasės mokiniai (su mokytoja Sigita Statkuviene). ​


Foto galerija:

2.jpg
4.jpg
5.jpg
7.jpg
12.jpg

Apsilankė ir Tomas seklys

Rašytojos R. Unos knyga „Aš esu Tomas, seklys“ buvo įtraukta į 2016 m. lietuvių Metų knygos penketuką, tad daugeliui mokinių puikiai žinoma ir skaitoma. Edukacijos, kuri vyko įgyvendinant Lietuvos kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės remiamą projektą „Ekobiblioteka: rytojaus kūrėjai“, pirmoje dalyje rašytoja mokiniams pristatė šios knygos herojų Tomą ir papasakojo apie tai, kaip jis gyvena, ką veikia, kuo užsiima, kokie seni daiktai yra jo namuose. O Tomas, papasakojo, kodėl nusprendė tapti sekliu ir ką sekliai veikia. Vaikai, skaitę šią knygą ne tik džiaugėsi galėdami susipažinti su sekliu Tomu, bet ir prisiminė, kad sekliui paskambinti galima puikiai įsimenamu telefono numeriu 777184. „Šis numeris būdavo pats populiariausias. Jūs tik pakeliate ragelį ir Tomas seklys jus išgelbsti,“ – priminė rašytoja.

Gilintos žinios apie gamtosaugą

Antrojoje edukacijos dalyje R. Una jos šaunioji komanda – pats Tomas seklys ir Šerlokas Holmsas – vaikus vaizdingai supažindino, kiek kasmet pasaulyje ir kiek Europoje yra sukaupiama šiukšlių, tad kiekvienas galėjo pagalvoti, kokį šiukšlių kiekį sukaupia namuose: „Mes gimėme, žemę užteršėme ir turime dabar ją išvalyti,ׅ – vaikams pasakojo rašytoja ir kartu išsamiai paaiškino, svarbiausius vartojimo ir šiukšlių tvarkymo principus: mažiau naudoti, tą patį daiktą panaudoti dar kartą, rūšiuoti šiukšles, kompostuoti. Tad mokiniai kartu su Tomu sekliu turėjo gelbėti Žemę: pirmiausia išsiaiškino, kiek gyveno dinozaurai žemėje ir kiek joje gyvena žmonės. Pasirodo, skirtumas labai didelis, tačiau žmonės per savo dar palyginti trumpą gyvavimo laiką, labai užteršė Žemę ir ją visai nesirūpina. Todėl labai svarbu kuo greičiau ir atsakingiau ja pradėti rūpintis, kol dar nevėlu. Todėl, kad mokiniai labiau suprastų, kaip svarbu tvarkyti šiukšles, buvo pakviesti jas išrūšiuoti. Ir štai, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo labai paprasta, iš tiesų yra labai sudėtingas ir atsakingas darbas. Ši praktinė veikla padėjo vaikams ne tik tiesiogiai susidurti su rūšiavimu, bet ir suvokti, kiek daug nereikalingų daiktų mes vartojame. Paklausus, ar yra sąmoningai atsisakę kokių nors daiktų, vos vienas kitas vaikas prisipažino, kad yra tekę atsisakyti žaislų. Tad tai jau buvo pirmas žingsnis link tvaraus atsakingo vartojimo link.

Sportas – draugiškas gamtai užsiėmimas

Edukacijos pabaigoje mokiniai turėjo galimybę pasportuoti, nes sportuodami, pasirodo, pasak rašytojos ir jos komandos, mes taip pat prisidedame prie Žemės išsaugojimo: sportas skatina mus gyventi sveikiau, rinktis gamtai labiau draugišką veiklą. O kad būtų dar smagiau, seklys Tomas išmokė vaikus ne tik įvairių sporto pratimų, bet ir mago paslapčių – įvairių triukų, kurių, kaip įspėjo Rebeka Una, nrekomenduojama atlikti vieniems būnant namuose.

Pasibaigus edukacijai „Tomas seklys gelbsti Žemę: rūšiuok, sodink, tausok“, mokiniai gerokai praplėtė savo žinias apie rūpinimąsi aplinka, atsakingą vartojimą ir šiukšlių tvarkymą. Tikimasi, kad šis susitikimas su rašytoja R. Una padės vaikams būti atsakingais vartotojais ateityje, o įgytu informacijos bagažu apie tvarų gyvenimo būdą pasidalinti su draugais ir šeima.