PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Gruodžio 13 d. 15:38

Incidento „Achemoje“ pasėkmes gali pajusti ir anykštėnai

Utena

Anykščių AnykštaŠaltinis: Etaplius.lt


110422

Trečiadienį Jonavos pakraštyje veikiančioje įmonėje „Achema“ įvykusio incidento, į aplinką pateko azoto oksidai, aplinkosaugininkai ėmėsi oro tyrimų Jonavos ir Ukmergės rajonuose. Tikėtina, kad kenksmingas žmonių sveikatai medžiagas vėjas nuo Ukmergės rajono galėjo atnešti ir iki Anykščių rajono.

Kaip pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), ketvirtadienį paimti oro mėginius nuspręsta įvertinus Aplinkos ministerijos paskelbtą informaciją, kad tarša dėl „Achemos“ techninio veiklos sutrikimo į aplinką pateko iš šaltinių, kurie nėra įtraukti į šios įmonės turimą Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą.

„Kadangi aplinkosaugininkų pateikiamų duomenų apie oro kokybę nepakanka, norint įvertinti riziką visuomenės sveikatai, planuojama tirti ne tik azoto oksidus, bet ir kitas medžiagas, kurios gali būti išmetamos į aplinkos orą tiek įmonės įprastinės veiklos, tiek avarinių įvykių metu“, – rašoma pranešime.

Kol bus gauti papildomų tyrimų rezultatai, gyventojams rekomenduojama kuo mažiau laiko praleisti lauke, patalpose sandariai uždaryti langus, išjungti mechanines vėdinimo ar rekuperavimo sistemas, o sunegalavus nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją.

Tyrimų rezultatus tikimasi gauti šį penktadienį.

NVSC atstovai informavo, kad trečiadienį įmonėje „Achema“ sutrikus vieno iš azoto rūgšties gamybos agregatų veiklai į aplinką pateko azoto oksidai. Aplinkos ministerija teigė, jog padidėjusios taršos po incidento neužfiksuota.

Pati „Achema“ pranešė, kad incidentas truko apie minutę, o pasirodžiusius dūmus vėjas nupūtė nuo Jonavos miesto. Pirminiais duomenimis, dūmų šleifas nusidriekė tarp Laibiškių ir Pagelažių gyvenviečių.

Kokios medžiagos pateko į aplinką, įmonė nedetalizavo.

Šių metų lapkričio pabaigoje avariniu būdu buvo sustabdyta „Achemos“ veikla. Tuomet per incidentą iš visų galimų išmetimo šaltinių į aplinką pateko didesni nei įprastai azoto oksidų bei anglies monoksido kiekiai.

Plačiau – laikraštyje ANYKŠTA.