Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Statistika rodo, kad Šiauliuose yra nepanaudotų maždaug 2,5 tūkst. vakcinos dozių. Koordinatoriai tikina, kad tik 90. Planuojama gauti dar 2 882. Laukiančiųjų yra. Neaišku kiek. Kiek laukti – neaišku. (Audronio Rutkausko nuotr.)
Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt
Prieš dvi savaites Sveikatos apsaugos ministerijai paskelbus, kad pradedamas didelių įmonių (turinčių daugiau nei 100 darbuotojų) skiepijimas nuo COVID-19, jei lieka vakcinų nuo prioritetinių gyventojų grupių, norinčiųjų sąrašus pateikė ir Šiaulių įmonės. Kiek jų, koks skaičius darbuotojų, kokio ilgio eilė ir kokia vieta toje eilėje, negali pasakyti niekas: nei laukiančios įmonės, nei koordinuojantys Šiaulių savivaldybės administracijos specialistai.
Tai, kad nėra viešos elektroninės registravimosi sistemos, kurioje būtų galima stebėti situaciją, kelia įmonėms ne tik neaiškumų, kaip ir kada organizuoti darbinę veiklą, bet ir įtarimų, kad toje paslaptingoje eilėje vakcina gal būti dalijama lyg iš po prekystalio.
Eilės pradžioje ar gale?
Į „Etaplius“ redakciją kreipėsi gamybinės Šiaulių miesto įmonės (pavadinimas redakcijai žinomas, – aut. past.) atstovai ir sakė esą sutrikę dėl to, kaip Šiauliuose organizuojamas didelių įmonių darbuotojų skiepijimas nuo COVID-19. Įmonė nedelsdama apklausė darbuotojus, sudarė norinčiųjų skiepytis sąrašą ir pagal Šiaulių savivaldybės reikalavimą užpildytą lentelę su daugiau nei trijų šimtų asmenų privačiais duomenimis nusiuntė į Savivaldybės administraciją nurodytu elektroniniu paštu.
Viskas. Laukia. Savaitę. Jokio kvietimo ar bent preliminarios informacijos, kada prieis jų eilė prie vakcinos likučių. Kiek vakcinos dozių likę po prioritetinių gyventojų grupių skiepijimo? Jie eilės pradžioje ar gale? Bus skiepijami visi vienu metu? Ar kiekvienas gaus individualų kvietimą į vakcinacijos centrą? Nežinant sunku planuoti gamybos veiklą, nes, paskiepijus organizuotai kone visą kolektyvą, vienu metu reikia numatyti keletą neproduktyvių dienų dėl galimo šalutinio poveikio savijautai. O juk yra užsakymų, įsipareigojimų užsakovams, griežti grafikai.
Jokios virtualios sistemos ar programos, kur būtų galima stebėti gautų vakcinos dozių kiekius, likusius po prioritetinių grupių, ir savo vietą laukiančiųjų eilėje, Šiaulių savivaldybė neturi. Tad įmonės atstovai pasakoja skambindavę į Savivaldybę vakcinavimą koordinuojantiems valdininkams keletą dienų iš eilės nurodytais telefonais: trumpuoju, linijiniu, mobiliuoju. Po savaitės atsiliepę atsakė: esame labai užsiėmę, laukite, vakcinos likučių nėra tiek, kad užtektų visiems, kai ateis jūsų eilė – pranešime.
Tai visiškai nenuramino, o sukėlė dar daugiau klausimų. Neaišku, ar išvis kokios nors įmonės darbuotojai buvo pakviesti skiepytis. Kai registracijos eilės nematyti, kyla įtarimų, gal tas likutis dalijamas lyg iš po prekystalio, nėra garantijos, kad kurios nors kitos įmonės darbuotojai gali būti pakviesti anksčiau. Tokį rūpestį dėl tvyrančios nežinios išdėstė įmonės atstovai.
covid-1.jpg
Kiekvienoje savivaldybėje sava tvarka
Balandžio 8 d. Sveikatos apsaugos ministerija vakcinos dozes, liekančias po prioritetinių gyventojų grupių (t. y. senjorų, medikų, pedagogų, abiturientų, onkologinių ir ŽIV infekuotų asmenų, būsimų olimpiečių, paralimpiečių ir jų trenerių, vaistininkų, prekybininkų ir gyvybiškai svarbias funkcijas atliekančių darbuotojų), leido naudoti didelį darbuotojų skaičių turinčioms įmonėms. Sveikatos apsaugos ministerija skiepijimo tvarką patikėjo kiekvienos savivaldybės vakcinavimo koordinatoriui.
Žinoma, yra bendrų reikalavimų: norinčiųjų sąrašas, pasirenkamas vakcinos gamintojas, registracija, suderinama vieta, data ir laikas. Taip pat vakcinos likučius SAM pirmiausia rekomenduoja skirti tų įmonių darbuotojams, kurių veikloje fiksuota daugiau židinių. Kaip vyksta vakcinavimo koordinavimas, įmonių atranka ir informavimas – kiekvienos savivaldybės reikalas.
1.jpg
Šiaulių miestas atsilieka nuo šalies vidurkio
Balandžio 21 d. duomenimis, šalyje jau paskiepyta 21,26 proc. gyventojų, t. y. daugiau nei penktadalis. Tuo metu Šiaulių miestas nuo šalies vidurkio šiek tiek atsilieka: paskiepyta 20,3 proc. Iš viso Šiaulių mieste bent vieną skiepo dozę yra gavę beveik 20 700 gyventojų (per 7 tūkst. vyrų ir daugiau nei 13,5 tūkst. moterų). Iš jų antrąja doze paskiepyti beveik 8 663 asmenys.
Šiauliai iš viso yra gavę 36 566 vakcinos dozes, iš jų 34 048 jau sunaudota. Vadinasi, 2,5 tūkst. dozių yra dar likę. Skaičiuojamos visų gamintojų vakcinos.
Matydamos tokią statistiką ir atsimušdamos į laukimo ir tylos sieną, šiauliečių įmonės pasijuto belaukiančios paslaptingoje eilėje: vakcinų yra, laukiančiųjų yra, paskiepijama po kelis šimtus kasdien, o jie nekviečiami.
2.jpg
Kiek laukiančiųjų Šiauliuose – neaišku
Šiaulių vakcinavimo koordinatoriai ginasi, kad jokio likusių vakcinos dozių pertekliaus nėra: esą jų ir taip trūksta prioritetinėms gyventojų grupėms paskiepyti, o ir didelių įmonių darbuotojai jau pradėti kviesti dėl vakcinacijos. Tiesa, negali įvardyti nei kiek, nei kokių. Neįmanoma ir suskaičiuoti, nei kiek dar yra norinčiųjų, nei kiek laukiančiųjų. Nes, anot Šiaulių savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėjos Viktorijos Palčiauskienės, duomenys vis keičiasi, dar laukiama vakcinos dozių, įmonių registracija vis dar tęsiasi, norinčiųjų sąrašai iš darbdavių atsiųstų lentelių suvedinėjami, skaičiuojama, kiek kokio gamintojo vakcinų jie pageidauja.
Valdininkė tikina, kad procesas tikrai vyksta: jau buvo susisiekta su daugiau nei 10 įmonių, aiškintasi, ar geriau skiepyti masiškai darbovietėje, ar kviesti individualiai į vakcinavimo vietas. Jau praeitą šeštadienį buvo pakviesti skiepytis 740 asmenų, kurie sutiko skiepytis „Vaxzevria“ („AstraZeneca“) vakcina.
Deja, iš jų 90 neatvyko. Tai esą tiek vakcinų dozių, t. y. 90 „Vaxzevria“, ir buvo likę šios savaitės pradžioje Šiauliuose.
Šią savaitę į Šiaulius važiuoja ir planuojama iškart panaudoti 700 „Vaxzevria“ dozių ir 2 142 „Pfizer“ dozes. Suskaičiavus, kiek liks nuo dar nepaskiepytų pirmenybės teisę turinčių gyventojų, bus kviečiami užsiregistravusių įmonių darbuotojai. Tikimasi šį šeštadienį pakviesti apie 500.
Įmonėms patarimas vienas – laukti. Nes tik tada, kai bus pakviesti dar neskiepyti ar atsisakys nenorintieji, bus skambinama pagal įmonių sąrašą. Kokiu eiliškumu – sunku pasakyti.
Pirmiausia, anot V. Palčiauskienės, bus laikomasi SAM rekomendacijos ir žiūrima, ar per pastarąjį mėnesį toje įmonėje buvo viruso protrūkių, ar ji priklauso tam tikrai ekonominės klasifikacijos sekcijai. Nes paslaugų sritis ir 100 darbuotojų skaičius nėra pagrindinis atrankos kriterijus. Pastaruoju metu daugiausia susirgusiųjų buvo apdirbamosios pramonės ir transporto bei logistikos srityse.