PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2020 m. Balandžio 16 d. 15:40

Įmonės krizės akivaizdoje – pasiduoti baimei ar persiorientuoti?

Marijampolė

Roma JonikienėŠaltinis: Etaplius.lt


126185

Mėnesį besitęsiantis karantinas kaip niekad apnuogino verslo įmonių silpnąsias vietas ir tapo nemenku išbandymu tiek patyrusiems, tiek pradedantiesiems veiklą vadovams.

Bendrovės Holistic Enterprise įkūrėja, verslo mentorė Laura Gerrits-Gedvilė dalinasi naudingais patarimais ir metodais, kurie padeda optimizuoti ir stabilizuoti verslą. Specialistės įsitikinimu, šis laikotarpis labai parankus siekiant pereiti prie holistinės įmonės modelio.

Pagrindiniai iššūkiai B2B sektoriuje

Šiuo metu įmonių vadovams ir verslo savininkams reikia priimti sprendimus į kurią verslo sritį susitelkti dėmesį, o ką neapibrėžtam laikui stabdyti. Pagrindinėmis kliūtimis tampa delsimas ir baimė iš didelio verslo tapti mažu. B2B sektoriuje pajamos kai kur krito iki 70 procentų, todėl laiku priimtas sprendimas gali sutaupyti brangų laiką.

,,Iš savo klientų atsiliepimų matome, kad vienas pagrindinių iššūkiųyra užtikrinti veiklą karantino metu ir noras perkurti esamą verslą. Staiga tenka su mažesniais resursais kurti naujas paslaugas. Kliūtimi tampa nesugebėjimas derinti struktūrą su kūrybiškumu. Reikia leisti sau ir komandai eksperimentuoti ir tuo pačiu kontroliuoti eksperimentus. Tačiau didžiausia kliūtis yra būsenų svyravimas. Viena vertus yra stiprus noras išgelbėti verslą bet kokia kaina, o kita vertus, ateina suvokimas, jog ši situacija yra nevaldoma. Kaip prisitaikyti? Kuria kryptimi judėti? Tai 24 val. per parą dabar vadovus lydintys klausimai“, – pasakoja Holistic Enterprise įkūrėja ir mentorė Laura Gerrits Gedvilė.

Holistinis modelis, kas tai?

Holistiniam įmonės valdymo modeliui jau dabar prognozuojama vadybos ateitis. Čia iš horizontalaus įmonių hierarchinio valdymo pereinama į holistinę sistemą, o vertė įmonėje kuriama sąveikoje tarp visų organizacijos dalių ir ją supančios ekosistemos.

Dabar daugelyje įmonių, net nežinant šio termino, pradedama dirbti holistiniu būdu. Jei prieš tai įmonėje strateginiai sprendimai būdavo priimami izoliuotai nuo klientų ir tiekėjų, tai dabar sprendimai priimami tariantis su klientais, tiekėjais ir komandos žmonėmis. Palaipsniui atsiranda aiškus suvokimas, jog visi susiję ne tik pačioje įmonėje kaip sistemoje, tačiau ir skirtingose sistemose už įmonės ribų. Pastebima ir tai, kad aklai prieš Covid19 pandemiją taikyti Lean, Agile ar kiti įrankiai veikia atskiras funkcijas, tačiau ne verslo visumą ir nesuteikia galimybių greitai pertvarkyti verslą.

,,Matome, kad žmonės vis dar įsikabinę į „čia tavo, čia mano“ modelį, o vadovų komanda puikiai žino, kaip atrodo organizacijos struktūra, tačiau mažai žino, kaip įmonė veikia realybėje ir dėl to negali suprasti savo sprendimų įtakos. Dėl lanksčios disciplinos ir įmonės, kaip sistemos suvokimo stokos, vadovų komandoje stringa sprendimai, prarandamas brangus laikas. Kaip teigiamą pokytį galiu įvardinti tai, kad vadovų komandos paspartino sprendimų priėmimus. Jei prieš karantiną pardavimų, projektavimo ir gamybos skyriai planuodavo veiklas atskirai, tai dabar viską derina kelis kartus per dieną ir geba atskirti menamus užsakymus nuo tikrųjų“, – pasakoja L. Gerrits Gedvilė.

Patarimai vadovams

Verslo mentorė Laura Gerrits Gedvilė dalijasi patarimais įmonių vadovams ir tikina, kad jiems šis periodas gali būti puiki proga pertvarkyti verslą:

Paleiskite norą išgelbėti verslą. Būnant krizės epicentre sunku pamatyti verslą, kaip sistemą iš šalies. Būtina atsitraukti, kad atsirastų erdvės naujiems sprendimams ir kūrybinei energijai.

Susidėliokite discipliną ir paskirkite, kuriomis savaitės dienomis įmonės žmonės realiai nedirba, tačiau užrašo kilusias idėjas virtualioje komandos lentoje. Kitą dieną šių idėjų hipotezės patikrinamos su likusiais komandų nariais.

Labai padeda įsivaizdavimas, jog šiuo metu kuriamas naujas verslas, tik jau yra žmonės, įrengimai, procesai ir pan.

Skambinkite klientams, žmonėms, tiekėjams nuoširdžiai įtraukite juos esamos situacijos stabilizavimą.

Turėkite asmeninį koučerį. Pokalbis su neutraliu žmogumi leis galvoje turėti mažiau „blokų“

Įsivaizduokite, jog karantinas tęsis iki metų pabaigos. Atsakykite sau, kokius ,,svorius“ iš verslo valties galima išmesti, kad pavyktų plaukti greičiau.

Ruoškitės pasitelkti pagalbą iš išorės perkuriant verslo modelį.