PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Rugsėjo 28 d. 15:33

Ilona Gylytė – amžiname judėjime gyvenanti mokytoja

Joniškis

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


54311

Joniškio rajono Kriukų pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytoja Ilona Gylytė, galima sakyti, gyvena amžiname judėjime. Praėjusiais metais moteris su dviračiu nuriedėjo apie 1500 kilometrų, kiekvienąkart į namus parsiveždama ne tik puikius kelionių įspūdžius, bet ir šūsnį sveikatos. O štai šiemet persėdo į automobilį.


Foto galerija:

5bae1dda5bbc5.jpg
5bae1dde5f1fc.jpg
5bae1de6045b9.jpg
5bae1dea7222c.jpg
5bae1df280f8f.jpg
5bae1df689572.jpg

Ir tai suprantama: iškart dalyvauti trijose kelionių akcijose su dviračiu nespėsi. Būta dienų, kai už nugaros pasilikdavo trys šimtai, keturi šimtai ar net penki šimtai kilometrų. Rekordas – vienos kelionės metu nuvažiuoti aštuoni šimtai kilometrų ir surasta virš dešimties objektų, o vakare Ventspilio erdvėse dar suieškota ir trylika vietos pasididžiavimu vadinamų karvučių. Patogiai įsitaisius už vairo, pakelės užeigoje atsigaivinant kava, gal tie kilometrai ir neatrodytų grėsmingai. Tačiau kai reikia aplankyti krūvą objektų, o dar ir ne vieną nuotykį ten patirti, kelionė jau nebeatrodo kaip lengvas pasivaikščiojimas.

Taip jau atsitiko, kad Ilona Gylytė pasišovė sudalyvauti iškart trijuose projektuose – „Pažinkime kaimynus Žiemgaloje!“, „Surink Lietuvą“ ir „Pažinkime Baltijos dvarus“. Pasak kelionių mėgėjos, nuovargį ir išlaidas kurui su kaupu atperka patirti įspūdžiai. Jei Lietuvoje nemažai lankytinų objektų jau buvo žinomi iš anksčiau, tai Latvijoje jų atrasta tiek, kad jokiame sapne nesusapnuosi.

Projektas „Pažinkime Baltijos dvarus“ vyko nuo šių metų gegužės 24d. iki rugsėjo 16d. Net 130 istorinių pilių ir dvarų trijose Baltijos šalyse atvėrė duris lankytojams šią vasarą. Baltijos šalių pilių ir dvarų asociacijos susivienijo, kad sukurtų bendrą kelionių „žaidimą“, kuris leido pažinti dvarų tinklo tankumą, atrasti panašumus ir skirtumus, paliudyti pastangas žmonių, sunkiai dirbančių, kad išsaugotų mūsų bendrą kultūros paveldą. Lankytojai buvo kviečiami per kiekvieną apsilankymą rinkti lipdukus arba antspaudus keliautojo kortelėje, kurias dalino projekte dalyvavusios pilys ir dvarai. Visi, surinkę daugiau nei 5 lipdukus ar antspaudus savo šalyje ir 10 kaimyninėse, dalyvaus loterijoje prizams laimėti. Pilių ir dvarų prizai bus įteikti per baigiamąjį renginį, kuris planuojama vyks spalio pabaigoje. Ilona Gylytė patenkinta, nes užduotį įvykdė ir dabar laukia loterijos rezultatų.

Į pabaigą eina ir dar vienas turizmo projektas: rugsėjo 28 d. – paskutinė akcijos „Pažinkime kaimynus Žiemgaloje!” diena. Kelionių mėgėjams lankstinuke buvo pateikta 40 lankytinų objektų ir 8 regioniniai renginiai Lietuvoje ir Latvijoje. Aplankyti reikėjo 24. Turizmo akcijos uždarymas su dovanų įteikimu laimėtojams bus organizuojamas spalio 13 d., Bauskėje. Anketos su aplankytų objektų antspaudais dalyvaus loterijoje, kur be 8 pagrindinių prizų – dviračių – bus galima laimėti ir mažesnių. Ilona Gylytė vien dvarų Latvijoje aplankė apie 30. O kur dar pilys ir renginiai. Tad belieka tikėtis, kad fortūna loterijoje nenusigręš ir už įdėtas pastangas dosniai atlygins.

Projektas „Surink Lietuvą“ tęsis ir kitąmet. Tad skubėti lyg ir nėra kur. Projekto idėja – per dvejus metus iš atskirų magnetukų surinkti visą Lietuvos žemėlapį. Tačiau ir šiame projekte Ilona Gylytė sėkmingai varžosi su laiku. Šiandien ji jau surinkusi apie penkiasdešimt magnetukų.

Projektų karštligės užvaldyta Ilona Gylytė bus šiemet apie 6000 km įveikusi automobiliu. Kartais tie kilometrai beieškant pasirinktų objektų ir be reikalo prisisuko. Ne visi projektų organizatoriai pasirūpino, kad nurodytus objektus būtų paprasta surasti. Pasigesta aiškesnių nuorodų, o ir sutikti žmonės ne visada žinojo, kur yra vienas ar kitas objektas. Pasitaikė atvejų, kai nukreipdavo į priešingą pusę. Valstybinėms institucijoms priklausantys dvarai ir pilys ne visur turėjo pakankamą kiekį pagamintų magnetukų, tad kai kur reikės grįžti antrą kartą, nes ne visi sutiko tuos magnetukus atsiųsti. Kai kurie privatūs dvarai piktnaudžiavo darbo laiku. Nuvyksti ten, o dvaras uždarytas, nors privalėtų dirbti. Ir vis dėlto teigiamų emocijų žymiai daugiau: daugumos dvarų šeimininkai noriai atsiliepdavo į telefonų skambučius, pasitikdavo švečius ir nuoširdžiai pravesdavo ekskursijas. Sutikta puikių žmonių, praplėstas akiratis – argi begali būti kas nors puikiau. Juolab, kad į kelionių maratoną pakaitomis įsijungė ir Ilonos Gylytės seserys Gitana Dūdienė ir Diana Gilytė bei bendradarbė Rita Ivaškevičienė.

Kazimieras Šatas

Ilonos Gylytės nuotr.