Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Festivalio spaudos konferencija vyko neįprastoje organizatoriams, bet labai simboliškoje erdvėje – Zubovų rūmuose, „juodojoje salėje“. Būtent šis pastatas rugpjūčio 1–6 d. sulauks trijų dešimčių plenero „Juoda-balta ir kitos spalvos“ dalyvių.
Enrika ValančiūtėŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“
„Juoda-balta ir kitos spalvos“
„Laiptų galerijos“ organizuojamo festivalio spaudos konferencija vyko neįprastoje organizatoriams, bet labai simboliškoje erdvėje – Zubovų rūmuose, buvusiame Menų fakultete, „juodojoje salėje“. Būtent šis pastatas rugpjūčio 1–6 dienomis sulauks trijų dešimčių plenero „Juoda-balta ir kitos spalvos“ dalyvių. Ten gims darbai, kurie, sugulę į bendrą katalogą, bus pristatyti spalio pabaigoje.
L. e. p. „Laiptų galerijos“ direktorė Kristina Alseikė džiaugėsi, kad plenero dalyvių ratas vis gausėja, o kai kurie net patys organizatoriams primena mielai dalyvausiantys ir laukiantys šio dailininkų susibūrimo. Šiemet menininkų laukiama iš Latvijos, Ukrainos, Nyderlandų, tikimasi sulaukti ir Armėnijos bei Lenkijos atstovų. Plenere dalyvauti, kaip ir visuomet, kviečiami menotyrininkai. Pasak organizatorių, būtent dailininkų ir menotyrininkų susitikimas plenere priverčia pasitempti kūrėjus, o meno tyrinėtojai neretai ir patys čiumpa teptukus į rankas.
Apie festivalį jau penktus metus iš eilės pirmiausia praneša videominiatiūros, kuriose tradiciškai nusifilmavo Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktoriai Monika Šaltytė ir Juozas Bindokas. „Tai unikalus kūrinys. Nė vienas festivalis tokio priėjimo prie savo renginių (bent jau Šiaulių mieste), tokio cinkelio neturi“, – džiaugėsi direktorė.
Videominiatiūras kūrė Darius Ančerevičius. Jose taip pat atsispindi šiųmetis festivalio motyvas – juoda, balta bei kitos spalvos. Pasak jų autoriaus, 21-ajam festivaliui buvo sukurtos keturios miniatiūros, temą padiktavo „Laiptų galerijos“ realijos ir, žinoma, festivalio tema.
Kaip ir kasmet, „Šiaulių Monmartro Respublika“ neapsiriboja vien Saulės miesto žiūrovais. Festivalio reginiai numatyti ir Kelmėje bei Joniškyje. (A. Rutkausko nuotr.)
Naujos ir jau tradicinės erdvės
Festivalio atidarymas, laikantis tradicijų, bus teatralizuotas ir įspūdingas. Žiūrovų laukia Rimo Bičiūno tapybos parodos „Kaitra“ atidarymas, dailininkų cecho pristatymas ir vokalinio ansamblio „Jazz Island“ koncertas. „Šių metų išskirtinumas – kad neturime savo „Laiptų galerijos“, savo salės ir sodo. Atidarymas ir pagrindiniai koncertai vyks „Polifonijos“ salėje. Labai džiaugiamės, kad šiemet apgyvendinome centrinę miesto vietą ir būtent Aušros alėją. Tiek „Polifonijos“ salė, tiek Zubovų rūmai sudarys kultūros centrą, kultūros ratą Šiauliuose“, – sakė galerijos direktorė.
Ryškumo festivaliui suteiks būtent R. Bičiūno nutapyti darbai. Parodą apžiūrėti bus galima abiejuose festivalio pastatuose. Pasak parodų kuratoriaus Ričardo Jakučio, šis dailininkas yra mūsų spalvų guru. „Šiaip pas mus viskas tamsiai tapoma, Lietuva visą laiką liūdna, pikta ir net skulptūros pas mus visos gedinčios... Tai R. Bičiūnas iš to konteksto išsiskiria savo spalvomis. Iškart kuria nuotaiką. Jis mūsų gyvasis klasikas“, – festivalio centrinės parodos autorių pristatė R. Jakutis. Be to, šis darbų autorius turi sąsajų su prancūzų menu. „Jo mokytojas A. Gudaitis buvo tikras arsininkas, kuris patyrimo sėmėsi Paryžiuje, tai R. Bičiūnas labai gražiai susišaukia su „Monmartru“, nes jis – prancūzų mokyklos atstovas“, – teigė R. Jakutis.
Rugpjūčio 2 d. visi norintieji bus laukiami Zubovų rūmuose ir galės dalyvauti Master Class „Rimas Bičiūnas ir jo kūryba“. Paskaitą ves menotyrininkė Dalia Karatajienė, dalyvaus ir pats parodos autorius. Tą pačią dieną prasidės pagrindine festivalio ašimi laikomas pleneras. „Tema – „Juoda-balta ir kitos spalvos“. Lietuvių natūra yra viską matyti arba labai gerai, arba labai blogai. Toks požiūris ir kartu R. Bičiūno paroda labai susilieja į šitą šaukinį. Tai per 4 plenero dienas dailininkai sukurs po du tapybos darbus, kurie atsidurs kataloge ir parodoje“, – pasakojo „Laiptų galerijos“ direktorė. O vakare Šv. Jurgio bažnyčioje įvyks Čiurlionio kvarteto ir Andriaus Apšegos koncertas.
Rugpjūčio 3 d. Šiauliuose vyks tik dailininkų pleneras, o kitą dieną 20 val. šiauliečiai ir miesto svečiai kviečiami į klasikinės muzikos koncertą. „Šį kartą tai naujas „Laiptų galerijai“ ir Šiauliams kolektyvas – „Grand Trio Vilnius“. Bus unikalus koncertas, nes kolektyvas rugpjūtį Lietuvoje organizuoja tik tris koncertus, iš kurių vienas pas mus“, – pristatė direktorė.
Festivalio uždarymas vyks rugpjūčio 5 d. Įdomu tai, kad tądien vyks kultūrinė popietė su dailininkais ir jų darbų „įsigytuvės“, tad visi meno mylėtojai, kolekcininkai ar šiaip besidomintieji menu galės pabendrauti su dailininkais, apžiūrėti ir įsigyti norimų darbų. Planuojama, kad tai vyks Zubovų parke ar jo prieigose, o jei oras nebus palankus – Zubovų rūmuose.
Vakare visi laukiami uždarymo koncerte, į kurį mielai ir jau tradiciškai atvyks Lietuvos kamerinis orkestras su jaunu ir perspektyviu dirigentu Karoliu Variakoju. „Šiaulių Monmarto Respublikos“ organizatoriai džiugiai pasakojo, kad intensyviame vasaros koncertų grafike šiam festivaliui orkestras visuomet randa vietos.
„Užsiaugino“ žiūrovus iš regiono
Kaip ir kasmet, „Šiaulių Monmartro Respublika“ neapsiriboja vien Saulės miesto žiūrovais. Festivalio renginiai numatyti ir Kelmėje bei Joniškyje. K. Alseikė atkreipė dėmesį, kad nedrąsiai į renginius savo miestuose vykę žiūrovai dabar jau laukia festivalio ir net atvyksta į kitus „Laiptų galerijos“ organizuojamus renginius Šiauliuose.
„Labai smagu, kad turime tęstinį bendradarbiavimą su regionu, nes iš tikrųjų ir dailininkai, atvykę į festivalį, pamato ir labiau susipažįsta su regionu, išsiveža įspūdžių į kitus Lietuvos miestus, kitas šalis. Pagrindinis pliusas, ko gero, kad tie žmonės ne tik pripranta prie festivalio, grįžta vėl kasmet į jo renginius savo mieste, bet ir ima norėti tos kultūros. Pastebime, kad jie iš regiono pradeda važiuoti į Šiauliuose vykstančius renginius. Ne tik festivalio, bet ir kitus, organizuojamus per visus metus“, – žiūrovų susidomėjimu džiaugėsi K. Alseikė.
Direktorė juokėsi, kad nedideliu iššūkiu taps menininkų suvaldymas. Ji prisiminė, kaip plenero dalyviai anksčiau vangiai eidavo į kitus festivalio renginius, tačiau tikisi, kad šiemet pavyks juos sudominti muzikine programa ir taip paįvairinti jų kultūrinę plotmę: „Stengiamės, kad jie visi dalyvautų. Ir išties matosi besikeičiantis požiūris – jie dalyvauja, išeina „pasikrovę kultūros“, dėkoja.“
Išsamią festivalio programą rasite www.laiptai.com.