PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Lapkričio 4 d. 08:34

Iki 500 eurų siūloma bausti už neteisėtą elektroninių cigarečių ir jų dalių pardavimą

Lietuva

freepik.com nuotr.

Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA


282589

Už neteisėtą elektroninės cigaretės ar bet kurios jos dalies, elektroninių cigarečių pildyklės realizavimą siūloma numatyti nuo 140 iki 400 eurų siekiančias baudas.

Toks nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtrauktų baudą nuo 400 iki 500 eurų. Taip pat siūloma numatyti privalomą elektroninių cigarečių konfiskavimą.

Tokias naujas nuostatas įteisinti Administracinių nusižengimų kodekse (ANK) siūlo jo pakeitimo projektą įregistravusi Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Morgana Danielė, jos pavaduotojas Tomas Tomilinas ir šios komisijos nariai Irena Haase, Andrius Mazuronis, Algirdas Sysas, Linas Slušnys, Algis Strelčiūnas, Arūnas Valinskas, Jonas Varkalys.

Parengti kodekso pataisas parlamentarus paskatino nepilnamečių tarpe masiškai plintantis elektroninių cigarečių vartojimas bei praktikoje kylančios atsakomybės taikymo problemos.

Remiantis Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymu, elektroninė cigaretė ar bet kuri jos dalis laikoma su tabako gaminiais susijusiu gaminiu, o prekyba galima tik turint licenciją tokiai veiklai.

„Įstatyme nustatyta, kad licencija išduodama tik juridiniams asmenims, todėl fiziniam asmeniui negali būti išduodama licencija, dėl ko fiziniai asmenys negali prekiauti ne tik pačiomis elektroninėmis cigaretėmis, nepriklausomai ar su, ar be skysčio, kuris naudojamas elektroninėms cigaretėms pripildyti, bet ir atskiromis elektroninės cigaretės dalimis“, – sako projektą parengę Seimo nariai.

Tačiau realiame gyvenime, anot jų, šių ribojimų dažnai nepaisoma.

„Socialiniuose tinkluose, skelbimuose fiziniai asmenys skelbia apie parduodamas elektronines cigaretes ir jų papildymui skirtus skysčius. Tokia prekybos forma itin palanki nepilnamečiams, nes nelegaliai elektronines cigaretes parduodantys fiziniai asmenys nekreipia dėmesio į tai, kam parduoda gaminius, o dažnu atveju sąmoningai renkasi nepilnamečius kaip tikslinę tokių tabako gaminių realizavimo auditoriją“, – pažymi kodekso pataisų iniciatoriai.

Užfiksavus atvejus, kuomet fizinis asmuo prekiauja elektroninėmis cigaretėmis, jo patraukimas atsakomybėn, kaip pastebi parlamentarai, yra problematiškas.

„Fizinis asmuo atsako Administracinių nužengimų kodekso (ANK) nustatyta tvarka, tačiau jis nenumato jokios atsakomybės už prekybą elektroninėmis cigaretėmis be skysčio, kuris naudojamas elektroninėms cigaretėms pripildyti, o atsakomybė už neteisėtą cigarečių papildymo skysčio realizavimą menka. Kodekse yra nustatyta atsakomybė už prekybos ir viešojo maitinimo įmonių darbuotojų padarytus neapdoroto tabako, tabako gaminių ar susijusių gaminių pardavimo įmonėse reikalavimų pažeidimą. Todėl fizinio asmens, kuris nėra prekybos ar viešojo maitinimo įmonių darbuotojas, veiką kvalifikuoti pagal tokį kodekso straipsnį nėra pagrindo“, – sako projektą parengę Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos nariai.

Pagal dabar galiojantį teisinį reglamentavimą ta pati elektroninė cigaretė gali būti ir akcizais apmokestinama prekė – kai ji yra su skysčiu, naudojamu elektroninėmis cigaretėms pripildyti arba akcizais neapmokestinama prekė – kai ji be skysčio. Tais atvejais, kai elektroninė cigaretė yra ir akcizais apmokestinama prekė, už jos realizavimą pažeidžiant nustatytą tvarką numatyta yra bauda nuo 40 iki 200 eurų, o jeigu surašomas administracinio nusižengimo protokolas su nurodymu – skiriama 20 eurų bauda.

Atsižvelgiant į tai, kad elektroninės cigaretės nelegaliai parduodamos dažniausiai nepilnamečiams, o tai daro fiziniai asmenys neturintys (ir negalintys turėti) licencijos tokiai prekybai, ši sankcija, kodekso pataisų rengėjų nuomone, yra neadekvačiai maža.

Todėl siekdami aiškaus teisinio reglamentavimo, atgrasymo nuo pažeidimų bei aiškios atsakomybės taikymo praktikos, Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos nariai siūlo nustatyti specializuotą teisės normą, nustatančią atsakomybę už neteisėtą elektroninių cigarečių pardavimą, nepriklausomai ar ji su ar be skysčio.