PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2023 m. Gegužės 8 d. 14:33

Ignalinos rajone tęsiami Sosnovskio barščio naikinimo darbai

Ignalina

Etaplius.LTŠaltinis: Ignalinos rajono savivaldybė


266623

Gavusios finansavimą iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos savivaldybės per 3 metus (2021-2023 m.) įsipareigojo naikinti Sosnovskio barštį daugiau nei 330 ha plote. Šis invazinis augalas, pasinaudojus valstybės parama, šiuo metu naikinamas Vilniaus ir Šiaulių miestų bei rajonų, Kaišiadorių, Mažeikių, Alytaus, Anykščių, Kėdainių, Švenčionių, Telšių, Klaipėdos, Trakų, Ignalinos, Marijampolės ir Zarasų rajonų savivaldybėse. Didžiausias 64 ha plotas, kuriame naikinami šie invaziniai augalai, yra Kėdainių rajono savivaldybėje.

Ignalinos rajono savivaldybė, patekusi tarp 16 savivaldybių, gavusių finansavimą šiai programai, per 3 metus įsipareigojo naikinti Sosnovskio barštį daugiau nei 40 ha plote: Ignalinos miesto, Dūkšto ir Kazitiškio seniūnijų teritorijose.

Intensyvūs Sosnovskio barščio naikinimo darbai vykdyti jau du metus. Taigi šiemet, kaip patvirtina Ignalinos rajono savivaldybės administracijos Urbanistikos ir infrastruktūros skyriaus vyriausias specialistas (ekologas) Nedas Lukoševičius, jau trečius metus paeiliui mūsų rajone pavasarį minėtose teritorijose pradėti Sosnovskio barščio naikinimo darbai.

Siekiant optimalaus rezultato, mūsų rajone, kaip ir daugelyje kitų, naudojamos kompleksinės naikinimo priemonės: purškimas specialiais herbicidais, kol augalas yra dar nedidelis ir siekia 10-20 cm, (išskyrus vandens telkinių pakrančių juostas), šienavimas – naikinimas nupjaunant nuo herbicidų nežuvusius augalus su žiedynais, kol jie dar yra nesubrandinę sėklų, bei kasimas.

Projektams pasibaigus naikinimo darbai turės būti tęsiami mažiausiai dar 2 metus. Jau dabar pastebimi šio darbo rezultatai. Dabar svarbiausia – tinkamai išsaugoti, kas jau padaryta.

Pasak Nedo Lukoševičiaus, didelė problema – šalia naikinamų plotų esamos privačios žemės, tad ieškoma galimybių naikinti Sosnovskio barštį kompleksiškai, įtraukti į šią veiklą privačios žemės šeimininkus. Kitaip - naikinamuose ir nenaikinamuose susisiekiančiuose plotuose sėklos vėl pasklis ir visi naikinimo darbai bus bevaisiai.

Parengė Vida Gasparavičienė

Apie Sosnovskio barštį

Žmonėms šis augalas pavojingas dėl stipraus jo sultyse esančio alergeno – furanokumarino, kuris, atsidūręs ant odos gali sukelti net 1-3 laipsnio nudegimus. Šie augalai pavojingiausi saulėtą dieną, kuomet jie būna pasidengę rasa.

Sosnovskio barščiai įprastai auga pamiškėse, pakelėse, nenaudojamose pievose, šalia melioracijos griovių, upių bei ežerų pakrantėse – dėl savo nereiklumo augimo sąlygoms kasmet net prieš tai naikintuose plotuose augalas dažnai atželia. Augalas itin greit plinta, vienas individas gali subrandinti net iki 100 tūkst. vnt. sėklų. Nekontroliuojamai želdami Sosnovskio barščiai užima didžiules teritorijas ir pažeidžia ekologinę pusiausvyrą, išstumia vietinę florą.

Naikinant Sosnovskio barštį reikia, jog visas kūnas būtų apsaugotas neperšlampamais drabužiais bei avalyne. Būtina mūvėti pirštines, užsidėti apsauginę kaukę, akinius, respiratorių – taip užtikrinant, kad augalo sultys nepaliestų odos.

Sosnovskio barštis 2016 m. paskelbtas invazine Europos Sąjungos rūšimi. Iki 3-5 metrų aukščio užaugantis augalas į Lietuvą atvežtas apie 1950 metus ir augintas kaip pašarinis augalas gyvuliams.