Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Kiekvieną rudenį Ignaliną pradžiugina „Bildučiai“ – nuotaikingas, spalvingas ir visada laukiamas vaikų ir jaunimo teatrų festivalis. Šiemet, lapkričio 10-11 dienomis, režisierės Jolantos Narbutaitienės įkvėptas ir puoselėjamas festivalis kultūros ir sporto centre linksmai bildėjo jau 24-ąjį kartą. Ignalinoje svečiavosi teatrai iš Vilniaus, Alytaus, Anykščių, Kretingos, Šiaulių, Jurbarko, Plungės, Klaipėdos. Iš viso buvo parodyta 11 spektaklių.
Vienas jų – profesionalių aktorių dovana Ignalinai. Pertraukų metu žiūrovai kviesti pasižiūrėti jaunųjų šokėjų ir dainininkų pasirodymų. Dvi dienas džiaugtasi teatru, linksmu bildutišku gyvenimu, kūryba ir draugyste. Festivalio atidaryme visus pasveikinęs savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis dėkojo organizatoriams, kad jie tęsia šią gražią tradiciją ir kasmet sukuria puikią šventę. Teatrams meras linkėjo gerų įspūdžių Ignalinoje, smagaus bendravimo ir kūrybinių atradimų. „Dėkojame, kad mylite šį festivalį. Jis yra vienas geriausių jaunimo užimtumo ir kūrybingumo ugdymo pavyzdžių. Šioje scenoje parodyta daugybė spektaklių, vaidino šimtai vaikų ir jaunuolių. Kai kurie jų tapo profesionaliais aktoriais, kultūros darbuotojais...“,– sakė meras. Buvo priminta, kad šiais metais išleista monografija apie garsų kraštietį, plastikos dramos teatro įkūrėją Giedrių Mackevičių, taip pat įsteigta jo vardo nominacija už plastiškiausią spektaklį, kurios apdovanojimas – ignaliniečio Jono Grundos sukurta skulptūrėlė. Festivalio uždaryme šis apdovanojimas buvo įteiktas puikiai pasirodžiusiai Alytaus jaunimo centro miuziklo grupei. Visiems teatrams įteikti padėkos raštai, saldžios dovanos ir minėtos monografijos. Festivalio sumanytoja ir pagrindinė jo organizatorė režisierė Jolanta Narbutaitienė pasveikinta gimtadienio proga. Jos energijos, talento ir kūrybiškumo dėka ignaliniečiai gali džiaugtis puikiomis teatro ir miesto šventėmis.
Na o pirmąją festivalio dieną mažuosius žiūrovus džiugino nuolatiniai festivalio dalyviai – Alytaus „Drevinuko“ teatro studija, vaidinusi visiems gerai žinomą, spalvingą ir gražią F. L. Baum pasaką „Ozo šalies burtininkas“ (režisieriai Ieva Ivanauskienė ir Jonas Gaižauskas). Dar vieną pasaką „Nauji karaliaus drabužiais“ sekė Anykščių rajono Troškūnų filialo vaikų ir jaunimo teatro studija „Mes“ (rež. Jolanta Pupkienė).
Jaunimui buvo skirta komedija, kelios dramos ir miuziklas. Ignalinos gimnazijos teatras „IKI" pristatė premjerinį spektaklį „Verksnių klubas" pagal I. Ežerinytės apysaką (režisierė Jolanta Narbutaitienė). Tai jautrus žvilgsnis į jauno žmogaus pasaulį, kurį jam sunku suvokti ir priimti. Pagrindinė kūrinio veikėja Lina, sekmadieniais lankanti priklausomybių centre besigydantį tėvą, atsitiktinai susipažįsta su mergina, įkūrusia keistą paauglių klubą. Lina tampa to klubo nare, nors iš pradžių ir abejoja, ar gyvenimo filosofija, kuria vadovaujasi jos naujieji draugai, teisinga... Verksnių klube savas skaudžias patirtis, sielos žaizdas turintys ir saugios vietos ieškantys paaugliai dalijasi savo išgyvenimais ir vienas kitą palaiko. Ignaliniečiai kaip visada žavėjo stipria vaidyba, įdomiais režisūriniais sprendimais.
Komediją „Padūkėlė“ parodė Šiaulių moksleivių namų vaikų ir jaunimo teatro studija „Kompanija šauni“ (režisieriai Dalė ir Virginijus Dargiai). Šiauliečių gerai suvaidinta visiems žinoma klasikinė pjesė šmaikščiai parodo išpuikusią ir įnoringą merginą, kuri niekaip neišsirenka jaunikio, visus atstumia ir galiausiai lieka viena.
Kretingos rajono kultūros centro vaikų ir jaunimo teatras „Atžalynas“ pristatė jaunimui skirtą Auksės Antulienės režisuotą L. Juknos dramą „Pabėgimas į Akropolį“. Veiksmas vyksta mažame Lietuvos miestelyje, kur paauglių gyvenimas atrodo kartais juokingas, o kartais – skaudžiai absurdiškas. Jaunuoliai bando nuo jo bėgti į svajonių miestą Akropolį, kuris atrodo kaip didysis išsigelbėjimas. Akropolyje viskas labai gražu – gražūs žmonės, gražūs vaizdai, ir svarbiausia, – ten visko yra. Tačiau galiausiai paaiškėja, kad Akropolis – visai ne svajonių miestas, o paprasčiausias prekybos centras. Skaudžias socialines problemas nagrinėjo Jurbarko kultūros centro vaikų ir jaunimo teatras „Vaivorykštė“ J. Glinskio dramoje „Šokantys berniukai“ (režisierė Birutė Šneiderienė). Spektaklio veiksmas vyksta specialiosios berniukų mokyklos vasaros stovykloje, kur galioja žiaurumo, keršto, jėgos įstatymai. Spektaklyje viskas vaizduojama grubiai, žiauriai, nė kiek nesaldinant. Tačiau kiekviename grubiame berniuke slepiasi jautri siela. Tik tie keli šviesos spinduliai taip sunkiai prasiskverbia pro tamsą... Sunki drama. Gal ir per sudėtinga užduotis ją perteikti jauniesiems artistams...
Pirmąją festivalio dieną labai šviesiai ir nuostabiai kūrybingai užbaigė Alytaus jaunimo centro miuziklo grupė, dovanojusi klasikos perlą – miuziklą „Baltaragio malūnas“ pagal K. Borutą (režisieriai Ieva Ivanauskienė ir Jonas Gaižauskas). Puiki vaidyba, talentingi ir charakteringi pagrindiniai atlikėjai, užburiančios masinės scenos, šokiai ir gyvas dainavimas sužavėjo žiūrovus. Alytaus miuziklo grupė Ignalinoje viešėjo pirmą kartą. Tai naujieji ignaliniečių draugai, kurių pasirodymas buvo tikrai įspūdingas.
Antroji festivalio diena vėlgi pradėta dviem spektakliais mažiesiems. Nuolatiniai festivalio svečiai – Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatras „Saula“ vaidino smagią lietuvių liaudies pasaką apie drąsuolį berną. Spektaklis sukurtas pasakų ir Plungės krašto padavimų motyvais. Sodria Žemaičių tarme teatro ,,Saula“ vaikų grupė žiūrovams papasakojo linksmą, nuotaikingą, kupiną netikėtumų istoriją ir priminė gražias savo krašto tradicijas. Spektaklio režisieriai – Sigita ir Romas Matuliai. Klaipėdos Karalienės Luizės jaunimo centro teatro studija „Aušra“ smagiai žaidė su vaikais, juos įtraukė į vaidinimą-klounadą „UnoMomento“ (režisierė Edita Milinienė). Mažiesiems labai patiko spalvingi, geri ir mieli personažai, jų krečiami juokai.
Festivalis baigtas bardo Dariaus Žvirblio autorinių dainų koncertu ir Vilniaus miesto teatro „Atviras ratas“ spektakliu, kurio pristatymą Ignalinoje dalinai finansavo Lietuvos kultūros taryba. Šio teatro spektaklis „Brangioji mokytoja“ – rimtus ir skaudžius jaunimo pasaulio vertybių ir santykių iškrypimus atskleidžiantis veidrodis, kuriame parodytas trapus ir šiek tiek pavojingas mokytojos ir jos mokinių bendravimas, kuris žiūrovų akyse pamažu virsta nevaldomu mokinių manipuliavimu ir žiauriu psichologiniu smurtu. Mokytoja mėgina sužadinti jaunuolių sąmoningumą ir sąžinę, ji karštai gina savo idealistines vertybes, mokytojos ir moters garbę, galų gale sutrinka ir išsigąsta. Pabaigoje moksleivių nevaldomumas pamažu išblėsta, nes jie visgi suvokia, kad buvo nueita per toli ir kad jie visi tapo nemenkai mėšlini. Kyla nejaukumo, gėdos jausmai...
Toks buvo šių metų festivalis. Didelė ir graži šventė baigėsi, tačiau paliko daug gerų emocijų, susitikimų džiaugsmo, bičiuliškos šilumos. Su pačiais geriausiais linkėjimais ir savo linksmąja dainele „Bildučiai" atsisveikino iki kitų metų. Na o teatras „IKI“ su savo naujuoju spektakliu lauks naujų susitikimų draugų festivaliuose.