PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Rugpjūčio 7 d. 17:30

„Idavang“ apie kiaulių maro protrūkį: labai apmaudu

Šiauliai

Pixabay.com nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


47925

Visoje Europoje ir Lietuvoje plintantis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas „Idavang“ priklausančiame kiaulininkystės komplekse. Židinys užregistruotas Akmenės rajone esančiame „Skabeikių“ komplekse, ruošiamasi utilizuoti apie 20 tūkst. kiaulių.

Rugpjūčio 6 d. bendrovės „Idavang“ atstovai kreipėsi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT) pranešdami apie pastebėtą padidėjusį kiaulių gaišimą minėtame komplekse.

Išsiuntus nugaišusių kiaulių mėginius tyrimams, buvo nustatyta afrikinio kiaulių maro diagnozė. Ją patvirtino ir rugpjūčio 7-ąją atlikti pakartotiniai tyrimai.

„Kompleksas atitinka aukščiausius biosaugos reikalavimus, jame įdiegtos ir naudotos visos ypatingos saugos priemonės. Kol kas mes nežinome, kaip užkratas galėjo patekti į kompleksą. Šiuo metu tai - pats svarbiausias klausimas, į kurį ieškome atsakymo“, - įmonės pranešime sako „Idavang“ generalinis direktorius Saulius Leonavičius.

Anot S. Leonavičiaus, bendrovė atlieka savarankišką vidaus tyrimą siekdama išsiaiškinti susidariusios situacijos priežastis bei teikia visą prašomą informaciją veterinarijos pareigūnams.

Imtasi ir kitų ypatingos saugos priemonių, siekiant užkirsti kelią užkrato plitimui, teigiama pranešime. Šiuo metu visai sustabdytas bet koks grūdų ir žmonių judėjimas iš fermos ir į ją, išskyrus židinį utilizuojančius specialistus.

Anot „Idavang“, kiaulių utilizavimo darbai prasidės nedelsiant, VMVT patvirtinus darbų atlikimo tvarką. Pašalinus židinį ir utilizavus užkratą, bus atliekami komplekso dezinfekavimo darbai.

Pasak pranešimo, kiaulių banda yra apdrausta, o draudimo įmonė apie situaciją informuota.

„Idavang“ tvirtina, kad tik suvaldžius židinį „Skabeikių“ komplekse ir jį dezinfekavus, bus vėl pradėtas kiaulių auginimas, t. y. bus atvežta kontrolinė banda.

„Šiuo metu mūsų rūpestis, dėmesys ir mintys yra skirtos darbuotojams. Mums labai apmaudu dėl ligos, kuri pakirto mūsų bandą“, - pranešime teigia S. Leonavičius.

Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas stebisi, kad AKM židinys buvo užfiksuotas pavyzdiniu laikomame ūkyje.

„Todėl žiūrint į ateitį didžiausią galvos skausmą kelia tai, kad šios ligos vis dar nepavyksta pažaboti. „Idavang“ ir patys griežtai laikosi visų biosaugos reikalavimų, ir skatina tai daryti kitus šalies ūkius. Jie palaikė privalomų biosaugos reikalavimų griežtinimą tiek Lietuvos, tiek ir Europos lygiu. Per pastaruosius 5 metus padarėme labai daug - tiek, kiek leidžia mūsų žinios ir techninės galimybės. Tačiau bendromis jėgomis turime išsiaiškinti, ko dar nepadarėme. Tai kiaulininkystės egzistencijos ir išlikimo klausimas“, - pranešime teigia A. Baravykas.

Per pastaruosius metus „Idavang“ į papildomas biosaugos priemones - tinklelius nuo vabzdžių, buferinių rampų, dvigubos tvoros, dezinfekavimo tvarkos ir sistemos diegimą, transporto ribojimą ir draudimą įsinešti maisto produktus ar daiktus bei kitas priemones - investavo apie 580 tūkst. eurų.

Prieš savaitę Akmenės rajone, Papilės seniūnijoje AKM židinį aptikus šeimos ūkyje, kur savoms reikmėms buvo laikomos 4 kiaulės, „Skabeikių“ kompleksas pateko į 10 km priežiūros zoną. Todėl iš komplekso jau buvo neleidžiama parduoti ar išvežti gyvų kiaulių, kiaulienos ir jos produktų.

VMVT konstatuoja, kad ir toliau sparčiai daugėja AKM protrūkių skaičius kiaulių laikymo vietose. Nuo šių metų pradžios Lietuvoje nustatyti 41 AKM židiniai 16-oje Lietuvos rajonų - Alytaus, Akmenės, Joniškio, Jurbarko, Kaišiadorių, Kėdainių, Lazdijų, Mažeikių, Pakruojo, Radviliškio, Raseinių, Šiaulių, Šakių, Trakų ir Varėnos rajonų ir Birštono savivaldybės ūkiuose.

ELTA