Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Alaina ŠtreimikytėŠaltinis: Etaplius.LT
„Ironman“ yra pasaulyje labiausiai žinomas triatlono varžybų ženklas, kurį sudaro viena po kitos sekančios rungtys: 3,8 km plaukimas, 180 km dviračio rungtis ir 42,2 km maratono bėgimas. Šios ekstremalios ištvermės reikalaujančios varžybos vyksta visame pasaulyje. Visgi, Triatlono sportininkų Olimpo viršūnė yra „Ironman“ pasaulio čempionatas vykstantis Havajuose. Geriausi šios šakos sportininkai Havajuose kasmet varžosi net nuo 1978 metų.
Kaip teigia Šiaulietis Mantas, būtent į šį pasaulio čempionatą tiesiog užsiregistruoti negalima – turi dalyvauti kažkuriose „Ironman“ organizuojamose varžybose ir ten gauti vietą. Vietos užsitarnavimo procesas reikalauja rimtų sugebėjimų, nes dažniausiai per vienas varžybas stipriausiems duoda tik 45 vietas.
45 vietos gali atrodyti daug, tačiau ne tada kai varžybose rungiasi šimtai dalyvių. Vietą, į artėjantį pasaulio čempionatą, užsitarnavusiam Mantui Taline teko rungtis su 675 dalyviais – bendroje įskaitoje šiaulietis užėmė 33 vietą.
Be sporto savo gyvenimo neįsivaizduoja
26 metų vyras sako, kad įvairų sportą praktikuoja jau nuo vaikystės. Didžiąją dalį savo sportininko karjeros jis praleido BMX dviračių lenktynėse.
„Prieš 5 metus pradėjau bėgioti, o varžybose vis tiek buvo išlikęs noras dalyvauti. Tuomet pradėjau nuo 10 km varžybų, po kurių sekė pusės maratono ir maratono varžybos. Prabėgus maratoną norėjosi didesnių iššūkių, todėl „Ironman“ varžybos pasirodė puikiai tinkančios“, – pasakojo vyras.
Su dideliu norų ir entuziazmu jam pavyko patekti net į pasaulio čempionatą, kuriame geriausi pasaulio sportininkai varžysis išskirtinio kraštovaizdžio vietose.
„Plaukimas vyksta atvirame vandenyje Kailua-Kona įlankoje, Ramiajame vandenyne, minimas dviračiu Havajų lavos dykuma iki Hāwī ir atgal, ir bėgimas palei Didžiosios salos pakrantę. Turbūt kiekvienas, kuris domisi triatlono sportu, turi svajone ten sudalyvauti“, – neslėpdamas džiaugsmo pasakojo sportininkas.
Dalyvių dviračiai pirmoje tranzito zonoje
Pateks į Lietuvos sporto istoriją
Tokiame pasaulio čempionate lietuvių dalyvavę yra, tačiau nei vienas iš jų negyveno Lietuvoje.
„Šiemet, būsime pirmi Lietuvoje gyvenantys lietuviai startavę „Ironman“ pasaulio čempionate! Tai tikrai didelė garbė, būti vienu iš pirmųjų“, – džiūgavo Mantas.
Į spalio mėnesį vyksiantį pasaulio čempionatą šiai dienai kelialapius iškovojo keturi lietuviai.
Varžybos tik vyšnaitė ant torto
2021-aisiais M. Jablonskis „Ironman“ distanciją Gdynėje, Lenkijoje įveikė per 10 val. 38 min, o šiemet vykusiame triatlone jis užfiksavo išties įspūdingą laiką: 9 val. 32 min. 15 sek.
Todėl sportininkas neslepia – „Varžybos yra tik kaip "vyšnaitė ant torto". Didžiausias darbas būna įdėtas iki varžybų, kur tikrai reikia daug valios ir pastangų“.
Šiaulietis sako, kad nėra profesionalus sportininkas, viso laiko skirti sportui jis negali. Tačiau treniruotės užima didžiulę dienos laiko dalį.
„Sportuoju visiškai kiekvieną dieną, dažnai net po du kartus į dieną. Nežinau, ar tai yra gerai, bet man tai veikia. Sportavimas kiekvieną dieną galbūt neduoda maksimalios naudos, bet man tai yra disciplina ir pastovumas“, – savo kasdieninę rutiną komentavo Mantas.
Iššūkiai trasoje abejonių kelti gali kiekvienam
Rungtyniavimas trasoje skiriasi nuo treniruočių sąlygų. Varžybose sportininkams tenka bėgti įvairiomis dangomis: smėlėtas paplūdimys, akmenimis grįstos senamiesčių gatvės – patiriamą krūvį dar labiau apsunkina.
„Talino senamiesčio akmeninės gatvės pėdoms tikrai nepatiko. Pirmas ratas buvo skausmingiausias, vis dar iš po dviračio neatsigavusios kojos ir sutrikęs skrandis, bet stengiausi laikyti suplanuotą tempą. Prakentėjus kažkur iki 17-to km, kojos pradėjo atsigauti ir tempas toliau nekrito iki finišo. Apie 30-tą km jau jautėsi galinių kojų raumenų traukimas, bet kitko ir negalėjau tikėtis“, – patyrimais po paskutiniųjų Taline vykusių varžybų dalinosi vyras.
Paklaustas ar tokiomis akimirkomis neaplanko dvejonės, Mantas šypsosi ir sako, kad varžybų metu stengiasi mąstyti blaiviai, nepasiduoti momento emocijoms.
„Per tokį laiko tarpą spėji daug ką apgalvoti, kadangi būni tik su savo mintimis. Man asmeniškai kartais užtenka tiesiog jas laikyti kaip atsitiktiniu triukšmu ir varyti toliau. Jei nepavyksta, stengiuosi prisiminti, kiek laiko ir darbo buvo įdėta, todėl sustoti nebesinori“, – pasakojo jis.
M. Jablonskis vietų į pasaulio čempionatą dalinime, Estijoje
Registracijos mokestis siekiantis 1200 eurų
Senas tradicijas turintis Havajų triatlonas yra prestižiškiausias visame pasaulyje. Vien registracijos mokestis jame siekia 1200 eurų.
Šiaulietis sako varžyboms naudojantis tiek savo lėšas, tiek ieškantis rėmėjų.
„Didele dalimi prisideda Dariaus Beconio įmonė. Kelionė į „Ironman“ pasaulio čempionatą Havajuose nutiko labai netikėtai. Kadangi sala neturi didelės pasiūlos gyvenimui, o paklausa būtent tuo metu yra didžiulė, nes atvyksta daugiau nei 2,5 tūkst. dalyvių iš viso pasaulio su šeimomis, todėl gyvenimo kainos kosmiškos. Teks ieškoti papildomų rėmėjų, kurie padėtų nusiimti šią naštą ir leistų fokusuotis į varžybas“, – dalinosi sportininkas.