PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Birželio 25 d. 11:57

Į viršūnių susitikimą atvykęs G. Nausėda ragina „padaryti NATO vėl didžią“

Lietuva

Gitanas Nausėda. ELTA nuotr.

Saulius JakučionisŠaltinis: BNS


370043

Į NATO viršūnių susitikimą Hagoje trečiadienį atvykęs prezidentas Gitanas Nausėda paragino „padaryti NATO vėl didžią“, sąjungininkėms reikšmingai padidinant finansavimą gynybai.

„Manau, turime pasirinkti moto „Padarykime NATO vėl didžią“, – žurnalistams teigė šalies vadovas, pamėgdžiodamas Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) šūkį „Padarykime Ameriką vėl didžią“.

Anot jo, tokios NATO ambicijos epicentre turėtų būti sąjungininkų planuojamas priimti įsipareigojimas padidinti gynybos finansavimą iki 5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).

Pagal planuojamą priimti deklaraciją, šis įsipareigojimas turėtų būti įvykdytas iki 2035 metų ir būtų skaidomas į dvi dalis.

3,5 proc. BVP būtų skiriami griežtai tik gynybai, o 1,5 proc. BVP galėtų būti numatomi su gynyba susijusioms išlaidoms, pavyzdžiui, kritinės infrastruktūros apsaugai, gynybos sektoriaus inovacijoms, pramonei stiprinti.

Politikos stebėtojų vertinimu, sutarimas didinti išlaidas gynybai turėtų nuraminti D. Trumpą. Jis yra pagrasinęs neginti per mažai krašto apsaugai išleidžiančių sąjungininkių.

G. Nausėda dėkojo JAV prezidentui dėl spaudimo didinti krašto apsaugos finansavimą. Anot jo, be D. Trumpo įsitraukimo Aljanso narės turbūt diskutuotų dėl 2,5 proc. finansavimo ribos, o ir tos diskusijos „turbūt baigtųsi niekuo“.

„Taigi, kartais išorinis spaudimas, o taip pat mūsų didžiausios sąjungininkės spaudimas yra labai naudingas, kad nueitume prie esmės, kad suprastume akimirkos svarbą ir padarytume savo darbą“, – sakė Lietuvos prezidentas.

Jo teigimu, NATO turi pripažinti, jog šiuo metu atsilieka nuo Rusijos, o šiai šaliai pavyksta gaminti kur kas daugiau karinės įrangos ir amunicijos nei Aljansui kartu sudėjus.

Paprašytas sureaguoti į Vengrijos premjero Viktoro Orbano teiginius, kad didžiausią grėsmę Europai kelia ne Rusija, o ekonominio konkurencingumo nebuvimas, G. Nausėda teigė, jog be karinio saugumo visi kiti gyvenimo aspektai tampa nebeaktualūs.

„Jeigu prarasime teritorinį vientisumą ir nepriklausomybę, kam mums bus reikalingas konkurencingumas?“ – kalbėjo prezidentas.

#VIRŠŪNIŲ SUSITIKIMAS#NATO#GITANAS NAUSĖDA#DONALDAS TRUMPAS