PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Kovo 4 d. 11:02

Į Uk­rai­ną – ir me­di­kai iš Šiau­lių, RŠL ruo­šia­si priim­ti pa­cien­tus

Šiauliai

Res­pub­li­ki­nė Šiau­lių li­go­ni­nė su­lau­kė 8 me­di­kų pra­šy­mų vyk­ti sa­va­no­riau­ti į Uk­rai­nos gy­dy­mo įstai­gas. Tarp pir­mų­jų su­for­muo­tų gru­pių jie dar ne­pa­ten­ka, tad lauks Svei­ka­tos a­psau­gos mi­nis­te­ri­jos kvie­ti­mo. (Senivpetro nuotr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


207223

300 – tiek lie­tu­vių me­di­kų pa­si­ry­žę ke­liau­ti į Uk­rai­ną ir teik­ti me­di­ci­ni­nę pa­gal­bą nuo ka­ro nu­ken­tė­ju­siems žmo­nėms. Bet gelbs­tin­čių­jų sa­vo gy­vy­bes, bė­gant į Va­ka­rus, jau yra ir Lie­tu­vos mies­tuo­se. Res­pub­li­ki­nė Šiau­lių li­go­ni­nė taip pat ruo­šia­si priim­ti uk­rai­nie­čius, ku­riems pri­reiks gy­dy­to­jų pa­gal­bos.
 

Lietuva kaip įmanydama stengiasi padėti karo krečiamai Ukrainai. Tačiau, kasdien augant nukentėjusiųjų skaičiui, auga ir jiems galinčių padėti medikų poreikis. Prieš savaitę buvo pradėta lietuvių gydytojų, norinčių vykti savanoriauti į Ukrainą, registracija. Medikai neliko abejingi – prašymų sulaukta iš 300 specialistų.

Kol kas, kaip skelbia Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), tokio skaičiaus savanorių pakanka. Anot sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio, jau suformuotos pirmosios grupės. „Šiuo metu to gana. Yra suformuotos grupės po 12 žmonių“, – Vyriausybės pasitarime trečiadienį sakė jis. Medikų siuntimui trečiadienį pasitarime pritarė ministrų kabinetas.

A. Dulkio teigimu, dabar prasidės dokumentų tvarkymas, grupių apmokymai. Vykstantiesiems į karo zoną bus teikiama valstybės parama. Pasak sveikatos apsaugos ministro, savanoriams iš Lietuvos bus mokami atlyginimai, priedai, dienpinigiai, suteikiama nakvynė. Anksčiau šią savaitę A. Dulkys teigė, kad 24 medikai turėtų vykti į dvi gydymo įstaigas Vakarų Ukrainoje. Jų išvykimo laikas kol kas nenurodomas.

Tiesa, Ukrainoje jaučiamas tam tikrų specializacijų gydytojų poreikis, tad ne visi norintieji siunčiami į Ukrainą. „Jiems reikia paramedikų, slaugytojų, anesteziologų, reanimatologų“, – tikino A. Dulkys.

Ruošiasi ir Respublikinė Šiaulių ligoninė

Šią savaitę Lietuvoje jau apsistojo pirmosios ukrainiečių šeimos, bėgusios nuo Rusijos agresijos tėvynėje. Vis daugiau jų atvyksta ir į Šiaulius. Karo siaubą patyrusiems žmonėms suteikti medicininės pagalbos pasiruošę ir Šiaulių medikai.

Kaip teigė Respublikinės Šiaulių ligoninės (RŠL) viešųjų ryšių specialistė Sonata Tenytė, ligoninė yra numačiusi galimų priimti pacientų iš Ukrainos skaičių.

„Numatyta, kad, neribojant planinių sveikatos priežiūros paslaugų, Respublikinė Šiaulių ligoninė gali priimti 2–4 pacientus per parą. Sudėtingesniu atveju, apribojus dienos chirurgijos ir sąnarių endoprotezavimo paslaugas, būtų galima priimti 6–8 pacientus per parą. Numatytos 5 reabilitacijos lovos šiems pacientams“, – patikslino S. Tenytė.

Didėjant pagalbos reikalingų asmenų skaičiui, tektų keisti ir kai kurių skyrių veiklą. „Esant kritinei situacijai, Respublikinė Šiaulių ligoninė yra pasirengusi priimti tiek nukentėjusiųjų Ukrainos kare, kiek reikės. Pagal iškilusį poreikį būtų keičiama veikla ligoninėje: stabdoma planinė pagalba, formuojami skyriai. Duomenys apie pasiruošimą pateikti LR sveikatos apsaugos ministerijai, kuri, kaip ir minėta, koordinuoja ligoninių darbą šalyje“, – sakė viešųjų ryšių specialistė.

Šiauliuose taip pat atsirado medikų, ketinančių gydyti nukentėjusiuosius Ukrainos gydymo įstaigose. Tokių, pasak S. Tenytės, iš Šiaulių ligoninės yra aštuoni: „4 iš jų – Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos centro gydytojai anesteziologai reanimatologai, yra keletas skubiosios medicinos pagalbos gydytojų, slaugos personalo atstovų.“

Visgi tarp pirmųjų suformuotų grupių po 12 specialistų medikai iš Šiaulių dar nepatenka, tad lauks kvietimo iš Sveikatos apsaugos ministerijos.

Medicininė pagalba – jau kelyje į Ukrainą

„Prasidėjus karo veiksmams Ukrainoje, šios šalies Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai kreipėsi į Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministeriją dėl pagalbos sveikatos priežiūros srityje. Asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas, organizavimas užsieniečiams, pasitraukusiems iš Ukrainos, vyks valstybės nustatyta tvarka. Tas pats principas galioja ir medicininei paramai nuo karo nukentėjusiai šaliai“, – sakė RŠL viešųjų ryšių specialistė.

Šiuo metu, kaip skelbia SAM, pirmoji medicininė parama iš Lietuvos jau turėtų pasiekti Ukrainą.

Ši medicininė pagalba skiriama iš valstybės rezervo medicinos atsargų ir SAM valdomų išteklių. Bendra paramos vertė viršija 3,7 mln. Eur.

Civilinės saugos tarptautinės pagalbos siuntą sudaro vienkartiniai švirkštai ir injekciniai tirpalai, tvarstymo reikmenys, chirurgijos rinkiniai, sterilūs paketai kraujavimams, lūžiams ir nudegimams, neštuvai, vienkartinės veido kaukės, pirštinės, kombinezonai ir kt.

Lietuvoje – galimybė ukrainiečiams pasiskiepyti nuo COVID-19

Lietuvoje apsistoję karo pabėgėliai iš Ukrainos taip pat gali pasiskiepyti nuo koronaviruso. Nuo trečiadienio, kovo 2 d., Ukrainos gyventojai, kurie pasitraukė į Lietuvos Respubliką arba negali grįžti namo dėl Rusijos Federacijos vykdomų karinių veiksmų, gali registruotis vakcinacijai nuo COVID-19 ligos, skambindami trumpuoju numeriu 1808 (skambinant iš nelietuviško numerio +370 66 01 1808).