Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė sako, kad koronavirusas, atėjus vasarai, neišnyks, todėl teks laikytis saugumo priemonių ir reikalavimų.
„Kada baigsis karantinas, aš atsakyti negaliu, nes tai priklauso nuo daugelio dalykų, kurie nepriklauso nuo manęs. Aš tik galiu dėti geriausias pastangas, kad Lietuvoje užsikrėtimų skaičius būtų kuo mažesnis, paskiepytų žmonių būtų kuo daugiau, žmonių ligoninėse būtų kuo mažiau ir reanimacijos būtų kaip įmanoma tuštesnės, o įprastos paslaugos būtų teikiamos kiek įmanoma platesniu mastu – taip, kaip žmonės to ir tikisi, tačiau akivaizdu, kad virusas neišeis nei tada, kai ateis vasara, nei tada, kai ateis Kalėdos, nei kažkokia konkrečia data“, – žurnalistams Klaipėdoje sakė I. Šimonytė.
Pasak jos, didesniuose renginiuose reikės laikytis atsargumo reikalavimų.
„Saugumo priemonės išliks, reikalavimai išliks ir, net jei bus didesni renginiai, vis tiek renginiuose reikės laikytis atsargumo reikalavimų tol, kol paskiepytų žmonių procentas Lietuvoje netaps itin aukštas“, – sakė premjerė.
Šiuo metu karantino režimas galioja iki gegužės 31 dienos, tačiau yra atverta prekyba, sporto klubai, gali veikti lauko kavinės, leidžiami renginiai, kai juose dalyvauja ne daugiau kaip 150 žmonių.
Nuo gegužės 24 įsigaliosiant Galimybių pasui, pasiskiepiję, persirgę ar 24 val. prieš planuojamą atlikti veiklą testą pasidarę asmenys, kuriems testo atsakymas yra neigiamas, galės dalyvauti didesniuose renginiuose, lankytis viešojo maitinimo įstaigose viduje, naudotis kitomis pramogomis ir paslaugomis.
Vakcinacijos tempo vidurkis šalyje – panašus
Premjerė atkreipia dėmesį, kad, nepaisant kelių išimčių, šalies savivaldybėse vakcinacijos tempas išlieka panašus. Vis tik ministrė pirmininkė pripažįsta, kad jai nerimą kelia savivaldybių noras kuo greičiau pradėti skiepyti platesnę gyventojų grupę, pamirštant vyresnius nei 65 metų gyventojus. Premjerė primena, kad šiai gyventojų grupei išlieka didžiausia rizika susirgti sunkios formos COVID-19.
„Merai, savivaldybių administracijų vadovai išsako labai panašų požiūrį, nori tarsi daugiau lankstumo, galimybės daugiau spręsti, kaip judėti su vakcinavimo prioritetais. Ir kartais teigiama, kad kai kurie miestai nubėgo tarsi labai toli, taip kaip Vilniaus miestas. (...) Yra nemažai ir saviveiklos kai kuriose savivaldybėse priimant sprendimus dėl to, kad viena ar kita vakcina nejuda taip sparčiai, kaip norėta“, – žurnalistams Klaipėdoje penktadienį teigė I. Šimonytė.
Vis tik premjerė atkreipia dėmesį, kad žvelgiant į bendrą paveikslą šalyje vakcinacijos tempai yra labai panašūs.
„Yra kelios savivaldybės, kurios labai aiškiai išsiskiria iš kitų savivaldybių, tai Neringa ir Birštonas. Turbūt paaiškinimas labai paprastas, tai labai mažos savivaldybės, todėl jų rezultatas ir tai, kad ten yra arti pusės žmonių, turinčių imunitetą neturėtų labai stebinti“, – sakė ministrė pirmininkė.
„Tačiau jei žvelgsime į bendrą paveikslą, nėra labai didelių čempionų ar labai atsiliekančių savivaldybių. Tempo vidurkis yra gana panašus, labai matosi tiesioginė sąsaja tempo didėjimo ir vakcinų kiekio didėjimo, todėl aš esu nusiteikusi optimistiškai“, – pridūrė ji.
I. Šimonytė pripažino, kad didžiausią nerimą kelia tai, kad kai kurios savivaldybės, siekdamos greičiau vakcinuoti platesnę gyventojų grupę, užmiršta, kad vis dar didelė vyresnių nei 65 metų gyventojų dalis yra nepaskiepyta. Premjerė akcentuoja, kad vyresniojo amžiaus gyventojų vakcinacija turi išlikti prioritetu, nes šie asmenys turi didžiausią riziką COVID-19 susirgti sunkiai.
„Man truputį nepasitenkinimą sukelia, kad vis dar turime nemažai vyresniojo amžiaus žmonių, kurie nėra paskiepyti, o labai norime judėti eile žemyn. (...) Bet mums visą laiką reikia grįžti ir prisiminti, kad iš tų žmonių, kuriuos kiekvieną dieną mes prarandame, kurie miršta dėl COVID-19 absoliučiai didžioji dalis kaip buvo, taip ir išlieka žmonės, kurie yra 65+“, – pabrėžė premjerė.
ELTA