Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Patarimas. Akinius nuo saulės reikia užsidėti tik būnant saulėje, nes nešiojant juos nuolatos gali padidėti akių jautrumas šviesai. Tuomet ir nuo dienos šviesos akys ims ašaroti, skaudėti ir perštėti. (Brooke Cagle nuotr.)
Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt
Akys nuo ultravioletinių saulės spindulių kenčia ne ką mažiau nei oda. Prasiskverbę iki pat tinklainės, jie gali ne tik pažeisti rageną bei lęšiuką, bet ir sukelti centrinį regos praradimą.
Svarbiausia – patikima apsauga
Nors saulė teikia mums nemažai džiaugsmo, tačiau pernelyg didelis jos ryškumas sukelia akių nuovargį, sausėjimą, o tai skatina įvairius negalavimus. Optometrininkė Saulė Mileikienė sako, jog geriausia pagalba akims – saulės akiniai. Patys seniausi akiniai nuo saulės buvo pagaminti iš suploninto kaulo su mažomis įpjovomis. Šių dienų akinių dizainas keičiasi kiekvieną sezoną, tačiau jų paskirtis išlieka ta pati – apsaugoti akis nuo ultravioletinių saulės spindulių.
Saulės išskiriami ultravioletiniai spinduliai yra pavojingi akies ragenai, tinklainei ir kitoms akies dalims. Nešioti saulės akinius pirmiausia itin svarbu tiems žmonėms, kurie turi problemų dėl akių. Kai akių problemos nevargina, akiniais nuo saulės taip pat vertėtų pasirūpinti, nes, netausojant akių, gali išsivystyti įvairių ligų. Nustatyta, kad ryškūs tiesioginiai saulės spinduliai ypač skatina kataraktos vystymąsi.
Akinius parūpinti pravartu ir vaikams. Kepurėlės su snapeliu pavėsio nepakanka, nes akis veikia ne tik tiesioginiai, bet ir nuo saulėtų ar blizgančių paviršių atspindėti spinduliai. Mažųjų akių audiniai yra jautresni nei suaugusiųjų, tad saulei neprireiks daug pastangų, kad pakenktų jų akims.
Nors beveik visi renkasi akinius pagal išvaizdą, vertėtų žinoti, kad kuo platesni rėmai ir didesni stiklai, tuo didesnis plotas apsaugomas. Renkantis akinius nuo saulės, labai svarbu atkreipti dėmesį, kad akiniai apsaugotų nuo mažiausiai 99 proc. ultravioletinių spindulių. Akinių nuo saulės pralaidumas rašomas ant kojelių vidinėje pusėje. Užrašas UV400 arba CE žymi 100 proc. ultravioletinių spindulių apsaugą.
Itin gera apsauga nuo ultravioletinių spindulių – saulės akiniai su poliarizuotais lęšiais. Šiuos akinių lęšius dengianti plėvelė neleidžia akims nukentėti nuo įvairių atspindžių, susidarančių ant šlapio, sniegu dengto kelio ar vandens paviršiaus. Atsispindintys nuo įvairių paviršių ultravioletiniai spinduliai tampa dar pavojingesni ir kelia didesnį pavojų žmogui. Poliarizuoti lęšiai rekomenduojami vairuojantiems žmonėms, mėgstantiems slidinėti ar ilsėtis prie ežerų. Be to jie gerina matymo ryškumą bei leidžia matyti natūralias spalvas.
Vien tik tamsūs akinių lęšiai neapsaugo nuo ultravioletinių spindulių, tam būtinas UV filtras. Tamsinti saulės akiniai be UV filtro gali tik pakenkti – nešiojant tokius akinius, vyzdys išsiplečia, priimdamas daugiau šviesos, tačiau be UV filtro šviesa yra kenksminga.
Skirtingos akinių lęšių spalvos turi skirtingą efektą, tad, juos renkantis, taip pat vertėtų atkreipti dėmesį. Geltoni ir gintaro spalvos lęšiai apsaugo nuo mėlynos šviesos, tad puikiai tinka sportuojant. Violetiniai ir rožiniai stiklai padidina mėlynos ir žalios spalvos kontrastą, todėl tinkami būnant gamtoje ar slidinėjant. Tinkamiausi yra juodos, rudos ar pilkos spalvos stiklai. Jie sulaiko didžiąją dalį saulės spindulių, o spalvoti – tik 30–40 proc.
Ypatingas dėmesys paprastomis priemonėmis
Vasaros metu specialistė pataria naudoti kuo mažiau kosmetikos, o ypač aplink akis, kur oda ir taip plonytė.
Akis supančią odą sausina saulė, vėjas ir dulkės. Vasarą nerekomenduojama naudoti riebių šešėlių, nes nuo jų gali paburkti vokai. Paakiai neretai patinsta nuo nuovargio, streso ar alergijos, kuri augalų žydėjimo metu nėra retas svečias.
Medikė siūlo prisiminti mūsų senolių mėgstamas priemones. Paakiai bus šviesūs, jeigu juos palepinsite žalios bulvės ir agurko kaukėmis. Minėtų daržovių griežinėlius reikia laikyti 10 min.
Pašalinti tamsius ratilus po akimis padeda varškė. Tereikia desertinį šaukštą varškės įvynioti į servetėlę ir 10 min. uždėti ant paakių odos. Tinka ir susmulkintų petražolių, sumaišytų su pienu ar grietinėle, košelė. Ja aptepkite odą aplink akis ir palaikykite 15 min. Kaukę nušluostę, odą nuplaukite šiltu vandeniu.
Vasarą apstu augalų, kuriais pasinaudoti turėtų kiekviena moteris. Akims ypač naudingas ramunėlių antpilas. 5–7 g ramunėlių užpilkite stikline verdančio vandens, palaikykite, kol prisitrauks, nukoškite. Antpile suvilgytais tamponėliais uždenkite akių vokų odą. Tokius antpilus galite paruošti ir iš krapų, rozmarinų, šalavijų ar liepų žiedų.
Nuovargio pėdsakus puikiai šalina arbatos pakeliai. Arbatą reikia užplikyti, pakelius atvėsinti ir 3–5 min. laikyti, užsidėjus ant akių vokų. Arbatoje esančios rauginės medžiagos susiaurina kraujagysles. O nuovargio žymių nelieka nė pėdsako.
Daugiau dėmesio mitybai ir fiziniam aktyvumui
Vasarą svarbu mėgautis visais jos teikiamais malonumais. Valgykite kuo daugiau žalių daržovių: špinatų, šparagų, brokolių. Lapinės daržovės: rūgštynės, salotos, svogūnų laiškai, krapai, petražolės ir kt., turi vitamino B2, kuris palankiai veikia kraujagysles, taip pat ir akių. Kopūstuose gausu vitamino B6, kuris mažina akių nuovargį ir pagerina jų darbingumą.
Nepamirškite mėlynių uogų, kurių stiprus poveikis regėjimui žinomas nuo senų senovės. Mėlynėse gausu antioksidantų, kurie saugo akis nuo kenksmingų saulės ultravioletinių spindulių poveikio. Uogose esančios medžiagos veiksmingai šalina akių nuovargį, perštėjimą ir dirglumo jausmą.
Vasarą kur kas paprasčiau vartoti maistą, kuriame gausu vitamino A. Net ir pusė šviežios morkos per dieną suteiks reikalingą vitamino A dienos normą akims apsaugoti.
Ne tik kūnui, bet ir akims reikalinga fizinė veikla. Akių nuovargiui numalšinti tinka biliardas, lauko ir stalo tenisas. Mėgaujantis šiais žaidimais, ritmiški judesiai palankiai veikia smegenis, mažina akių įtampą, didina tinklainės jautrumą.
Ramus pasisėdėjimas ant upės, tvenkinio ar ežero kranto stebint vandenį ramina ir mažina akių įtampą. Nejudindami galvos, pasukiokite akis ratu – iš pradžių pagal laikrodžio rodyklę, po to į priešingą pusę. Prausdami veidą, panardinkite jį į vėsaus vandens dubenį, atsimerkite, pasukiokite akis į šalis. Tai stiprina akių vokus, gydo gleivinę. Šios vonelės itin naudingos, grįžus iš gatvės, kur daug dulkių ir kitokių teršalų.