PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2023 m. Gruodžio 13 d. 08:50

Į muzikos ir kūrybos kelią – kartu su profesionalais

Vilnius

AurelijaŠaltinis: Specialiosios kūrybos draugija „Guboja“


286301

„Kiekvienas žmogus turi turėti galimybę išreikšti save per kultūrą“, - įsitikinusi specialiosios kūrybos draugija „Guboja“ pirmininkė Viktorija Vitaitė. Draugija jau daugiau nei 30 metų kryptingai siekia, kad žmonės su negalia galėtų muzikuoti, tobulinti savo gebėjimus, pasirodyti scenoje kartu su profesionaliais muzikantais. Šie metai – taip pat ne išimtis. Festivaliai, koncertai, kūrybinės dirbtuvės pritraukė daug jaunų ir pažengusių talentų, sudarė jiems galimybes žengti į didžiąją sceną.

25 metus sudaro galimybes muzikuoti visiems

2023 m. Vilnius mini 700 metų, o Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ suburtas nacionalinis „Spalvų muzikos“ orkestras – kūrybinės veiklos 25 metų sukaktį. Tai progai paminėti buvo surengtas III tarptautinis „Spalvų muzikos“ festivalis. Valdovų rūmai, Kotrynos bažnyčia, Lenkų kultūros namai festivalio dienomis buvo atviri įvairovei – čia vienoje scenoje pasirodė žmones su negalia vienijantys kolektyvai ir solistai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Vengrijos, Šveicarijos, Ukrainos kartu koncertavo ir profesionalūs muzikantai – Dainiaus Pulausko grupė, Petras Vyšniauskas ir kiti.

Nacionalinis „Spalvų muzikos“ orkestras paremtas spalvų metodika, leidžiančia muzikuoti visiems, net ir nepažįstantiems natų. Šią metodiką 1995 m. „Guboja“ į Lietuvą atvežė iš Olandijos. Po keleto metų jos pagrindu buvo suburtas unikalus, vienintelis tokio pobūdžio kolektyvas nacionalinis „Spalvų muzikos“ orkestras , kuriame muzikuoja asmenys su negalia ir muzikos profesionalai iš Vilniaus, Šiaulių, Klaipėdos, Druskininkų, Panevėžio, Kauno ir kt. Kasmet vyksta orkestro kūrybinės dirbtuvės, muzikinės stovyklos, koncertai šalyje, užsienyje (Olandijoje, Belgijoje, Vengrijoje, Vokietijoje, Lenkijoje ir kt.). Šio orkestro branduolį sudaro du kolektyvai: draugijos „Guboja“ „Spalvų orkestras“ (ilgamečiai kolektyvo vadovai: Romualdas Brūzga, Valerija Brūzgienė, dabartiniai vadovai: Mindaugas Valaitis, Raimonda Janutėnaitė) bei Šiaulių dienos centro „Goda“ „Spalvų muzikos“ orkestras (vadovės Natalija Pugačienė, Ilona Būdavaitė). Orkestro įkūrėja ir sumanytoja – V. Vitaitė.

Edukacija – svarbi veiklos dalis

„Guboja“ daug dėmesio skiria įtraukiam ugdymui ir edukacijai – Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Edukologijos institute vyko „Spalvų metodikos“ mokymai, surengtas edukacinių renginių ciklas „Kūrybiniai susitikimai“ Vilniuje, Elektrėnuose, Prienuose, Palūšėje. Juose pasitelkiat inovatyvius metodus per žinomų kompozitorių kūrinių pristatymus, muzikines užduotis asmenys su negalia turėjo galimybę susipažinti su klasikine, džiazo muzika. Menui gabūs jaunuoliai buvo pakviesti į 2 kūrybines laboratorijas Molėtų rejone (Inturkėje) ir Trakų Vokės dvaro sodyboje, muzikinę stovyklą Druskininkuose.

Vasarą Palangoje buvo surengta Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ organizuojama „Perliukų akademija“, kurios dalyviai (respublikinio įtraukaus muzikavimo konkurso-festivalio „Perliukai“ laureatai) tradiciškai įsiliejo į XI tarptautinio M. K. Čiurlionio muzikos festivalio programą. Koncertuose skirtingose Palangos vietose dalyvavo muzikantai nuo 6 metų iki patyrusių festivalių dalyvių ir prizininkų.

„Lietuvos specialiosios kūrybos draugija „Guboja“ yra vienintelė skėtinė asmenų su negalia ir meninės krypties asociacija, nuo 1992 m. kryptingai veikianti šios asmenų grupės socialinės bei kultūrinės atskirties mažinimo srityse. Draugijos „Guboja“ patirtis rodo, kad šalyje trūksta intelektualių, šiuolaikiškų kūrybinių, meninių projektų, kurie padėtų užmegzti dialogą tarp įvairių socialinių grupių, sudarytų sąlygas asmenų su negalia ir meno profesionalų bendradarbiavimui“, - sako V. Vitaitė.

Žmonės su negalia koncertuoja kartu su profesionalais

Draugijos „Guboja“ pirmininkės teigimu, žmonės su negalia vis dar yra labai pažeidžiami, norintys muzikuoti vaikai ir jaunuoliai ne visada turi tokių galimybių, kai kada jiems sunku ištrūkti iš uždaro savo bendruomenės rato ir lygiaverčiais pagrindais dalyvauti visuomenės kultūriniame gyvenime.

Dėl to draugija „Guboja“ nuolat bendradarbiauja su profesionaliais menininkais, jų meno kolektyvais: Vilniaus m. savivaldybės Šv. Kristoforo kameriniu orkestru, Dainiaus Pulausko vadovaujama džiazo grupe, choru „Liepaitės“, Garbės kuopos orkestru, saksofonininku, prof. Petru Vyšniausku, pianiste, prof. Aleksandra Žvirblyte, dainininkais: operos solistu, prof. Deividu Staponkumi, Jurgiu Brūzga, Ramūnu Difartu ir kt. Bendradarbiaujant su šiais menininkais sukuriami kokybiški kultūros, edukacijos, kiti projektai (festivaliai, spektakliai, akcijos, koncertai, ekspromtai ir kt.), kurie pristatomi plačiajai visuomenei įvairiose erdvėse.

„Guboja“ gali pasidžiaugti išugdžiusi, į didžiąją sceną atvedusi arba sudariusi galimybes dalyvauti tarptautiniuose festivaliuose Lietuvoje bei užsienyje visam būriui gabių atlikėjų su negalia. Regos negalia turintis Muzikos ir teatro akademijos absolventas, džiazo muzikantas Raigardas Daraganas sako, kad „Gubojos“ dėka turi galimybę daugiau koncertuoti, groti su profesionaliais atlikėjais, dalyvauti įvairiuose projektuose. O svarbiausia – surado daugiau draugų ir bendraminčių, pagerėjo socialinis bendravimas. Šiais metais jam didelį įspūdį paliko Palangoje vykusi „Perliukų akademija“. Ypač jam svarbu, kad turi galimybę scena dalintis su profesoriais A. Žvirblyte, P. Vyšniausku, P. Geniušu ir kitais žymiais muzikantais.

„Guboja“ yra dalelė manęs, sako aktyvi neregė Vaida Butautaitė-Sankovskaja: „Tai buvo tie žmonės, kurie mane paskatino eiti muzikos keliu, kurie vėliau pakvietė padirbėti. Taip išėjo, kad „Gubojoje“ dirbu daug metų.“

„Gubojos“ ugdytinių kelias į muziką yra sudėtingas: vieni iš jų nemato, kiti sunkiai juda ar turi intelekto negalią. Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ padrąsina siekti savo tikslų, pamiršti nepasitikėjimą savimi, įgyti daugiau profesinių įgūdžių.

V. Vitaitė įsitikinusi – jų įgyvendinami projektai didina toleranciją kitoniškumui bei prisideda prie kultūrinės įvairovės šalyje. „Gubojos“ veiklą remia Lietuvos kultūros taryba ir Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM.


Foto galerija: