Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
REALYBĖ. „Kol karantinas nepasibaigs, jokios švelninimo priemonės verslui nepadės. Kas iš to, kad leis atidaryti lauko kavines? Mums tai neapsimokės“, - aiškino kavos skrudinimo namų „Musangas“ vadovas Mindaugas Gedvilas. © Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.
Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt
Praėjo savaitė, kai Vyriausybė leido karantino ribojimų netaikyti parduotuvėms, į kurių patalpas patekti įrengtas atskiras tiesioginis įėjimas iš lauko ir ribojamas klientų srautas. Reaguodamos į švelninamas karantino sąlygas, duris atvėrė ir kai kurios Klaipėdos centre, senamiestyje veikiančios parduotuvės, kavinės, tačiau kol kas jos skaičiuoja tik pavienius klientus.
Centrinėje Herkaus Manto gatvėje savaitės pradžioje - žmonių vos vienas kitas, tik automobiliai ir autobusai važiuoja nenutrūkstamu srautu. Į akis iš tolo krenta nauji didelėmis raidėmis parašyti skelbimai ant parduotuvių durų: „Jau dirbame“, „Atidaryta“. Duris atvėrė kosmetikos parduotuvė „Eurokos“, avalynės parduotuvė „Dolita“, dauguma drabužių parduotuvių ir butikų.
Tiesa, darbo laikas trumpesnis nei prieš karantiną, darbo dienomis dauguma parduotuvių veikia nuo 11 iki 17 val. Klientai į patalpas įleidžiami po vieną, tačiau eilių prie durų niekur nematyti. Vis dar sunku priimti, kai pardavėjos klientus pasitinka ne su šypsena, o su kaukėmis ant veido ir pirštinėmis, ore tvyro ne prabangių aromatų, o dezinfekcinio skysčio kvapas. Toks jausmas, lyg čia ką tik būta nusikaltimo.
„Moterys vis tiek nori puoštis“
„Kai tik buvo leista, iš karto ir atsidarėme, tačiau klientų nėra. Per dieną į parduotuvę užeina vienas žmogus, pasižiūri, ir viskas. Tai suprantama, juk daugelis žmonių neteko pajamų, daugiau išleidžia maistui. Tačiau pavasaris vis tiek jau ateina, oras šyla, reikės plonesnių drabužių ir moterys norės atnaujinti garderobą, pasipuošti. Jos vis tiek suras kur, kaip ir kada“, - optimistiškai kalbėjo vieno iš Herkaus Manto gatvės drabužių butikų „BAZIS Streetcouture“ konsultantė Ana.
tr41-3.jpg
Pašnekovės teigimu, parduotuvė išsilaiko tik todėl, kad jos patalpos yra nuosavos, o ne nuomojamos, o mokesčiams ir algoms uždirbti padeda pagyvėjusi prekyba internetu. „Tačiau ne viskuo galime prekiauti internetu. Štai turime daug aukštosios mados kategorijos firmos „Beate Heymann“ drabužių. Jais prekiauti galime tik salone. Tad kviečiame apžiūrėti naujienas gyvai“, - kvietė parduotuvės „BAZIS Streetcouture“ atstovė.
Turgaus gatvėje veikiančios prabangios odinių drabužių ir kailių parduotuvės „Cronus“ konsultantė Enrika taip pat tvirtino, kad karantino metu gelbėjo tik perkantieji internetu.
„Iki šiol turėjome tik parduotuvės paskyrą socialiniame tinkle „Facebook“, dabar, reaguodami į situaciją, ruošiame parduotuvės tinklalapį su parduotuve internete.
Vis dėlto pirkti drabužius internetu ne viems patinka. Juk norisi pasimatuoti, paliesti audinį, pažiūrėti sudėtį. Tad buvo žmonių, kurie laukė, kol atsidarysime.
tr42-3.jpg
Atsidarėme tą pačią dieną, kai tik Vyriausybė leido. Dirbti nėra baisu. Manau, kad, laikantis visų saugos reikalavimų, tikimybė užsikrėsti virusu darbe labai nedidelė. Juolab kad lankytojų sulaukiame vos vieno kito. Laimei, tie, kurie užeina, dažniausiai ir įsigyja patikusį drabužį. Vis dėlto, atvirai kalbant, labai laukiame, kada pasibaigs karantinas“, - sakė parduotuvės „Cronus“ pardavėja konsultantė Enrika.
Laukia Motinos dienos
M. Mažvydo alėjoje įsikūrusio gėlių salono „NaiNai gėlių žiedai“ durys taip pat buvo atidarytos, tačiau užremtos staliuku.
„Kol kas užsakymus priimame tik internetu, o čia atiduodame be kontakto, įleisti į saloną negalime“, - sakė šiuo metu vienintelė salone dirbanti pardavėja Daiva.
„Kas iš to, kad karantiną švelnina ir praneša, kad bus stebima situacija po Velykų. O jeigu, praėjus dar savaitei, paaiškės, kad susirgimų daugėja, vėl bus liepta užsidaryti... Kai toks neaiškumas ir balansavimas, negalime užsisakyti daugiau gėlių, bet taip pat negalime ir visai neužsisakyti, nes vis tiek reikia. Gėlių pardavimas sumažėjo daug daug kartų.
Nesitikime žmonių srauto net tada, kai jau galėsime dirbti. Žmonės nedrąsūs ir tikrai nepuls gėlių pirkti, nes tai nėra pirmo būtinumo prekė. Jeigu trys klientai per dieną bus - džiaugsimės.
Žmonės dabar atšaukia, perkelia vestuves, asmenines šventes, kurioms reikia gėlių, tačiau per karantiną buvo ir tokia situacija, kai žmonės negalėjo niekur gauti gėlių laidotuvėms ir mes jiems padėti negalėjome, nes net neužsakinėjame tokių gėlių. Laidotuvėms gėlių reikia ne kasdien, o tiekėjai sąlygų nekeičia, turime užsakinėti iš jų visą merktuvą. Kur paskui tas gėles dėti? Jau ir taip karantino pradžioje skaudančia širdimi turėjome išmesti žiedus į konteinerius“, - pasakojo floristė.
Daugiau klientų gėlių salonas laukia prieš Motinos dieną. „Į salono vidų klientų leisti negalime, nes patalpos didelės, nesuvaldysime, kad žmonės po vieną įeitų. Tad pertvarkome saloną taip, kad jie matytų gėles pro duris, lauktų eilėje ant laiptų ir nusipirktų be tiesioginio kontakto“, - sakė Daiva.
Kava – tik išsinešti
Šią savaitę po karantino pradėjo dirbti Herkaus Manto gatvėje esantis knygynas „Vaga“, tačiau pakalbėti su jo pardavėjomis nepavyko, nes šios kaip tik tuo metu sprendė kažkokias problemas.
Knygyno kaimynystėje įsikūrusioje kavos skrudinimo namų „Musangas“ kavinėje kava parduodama tik išsinešti. Kavą ruošia pats kavinės savininkas Mindaugas Gedvilas.
tr43-2.jpg
„Dirbame taip, kaip išeina. Darbuotojai prastovose, aš pats ir kavą gaminu, ir interneto užsakymus priimu, siuntimus paštu prižiūriu. Prekyba internetu išaugo, tad atnaujiname duomenis, pardavimo platformą, kad viskas būtų aiškiau ir paprasčiau. Dabar tai aktualu. Pagrindinė mūsų veikla - kavos tiekimas, kavos aparatų nuoma kavinėms, restoranams, viešbučiams, biurams.
Dabar viskas sustojo, apyvarta sumažėjo 80 proc.
Šiuo metu tik parduodame internetu kavą pakuotėse ir puodeliuose kavinėje“, - pasakojo savo verslo situaciją kavinės savininkas.
M. Gedvilas skeptiškai vertino karantino švelninimo planą. „Kol karantinas nepasibaigs, jokios švelninimo priemonės verslui nepadės. Kas iš to, kad leis atidaryti lauko kavines. Mums tai neapsimokės. Pagal karantino sąlygas mes lauko kavinėje galėtume pasodinti tik 4-6 žmones. Lauko kavinei įrengti reikia leidimo iš Savivaldybės. Tai kainuoja. Kainuoja ir lauko baldai. Be to, šiuo metu esame susitarę su kavinės patalpų savininku dėl nuomos mokesčio sustabdymo.
Jei pradėsime dirbti, iš karto skaičiuosis mokesčiai. Viduje, išlaikydami atstumus, galėtume pasodinti 6 žmones, jeigu jie ateis. Pajamos nepadengs išlaidų, o apie kompensacijas niekas nekalba. Girdime tik tai, kad verslininkas, kuris neturi pajamų, gali pasiskolinti.
Skolintis tam, kad sumokėtum mokesčius. Absurdas“, - kalbėjo kavos skrudinimo namų „Musangas“ vadovas.
M. Gedvilas pridūrė, kad dėl pasaulinio karantino patiria problemų ir su žaliava. „Turėjome gauti kavą balandžio 20 d., tačiau dėl žmonių trūkumo, transporto trikdžių gausime tik liepos mėnesį. Visa tai taip pat kainuoja“, - pridūrė pašnekovas, tačiau nuramino, kad kava dėl visų šių sunkumų neturėtų brangti. „Teks optimizuoti savo kaštus, nes negali pakelti kavos puodelio kainos iki 3 Eur, kai jis kainuoja 1-1,5 Eur“, - įsitikinęs M. Gedvilas.
Tuo tarpu Turgaus gatvėje veikiančios kavinės „Max Coffee“ baristė Goda prisipažino, kad labai laukia leidimo lauko kavinėms atidaryti.
„Dabar sušvelnintos karantino sąlygos mūsų situacijos nekeičia, parduodame kavą tik išsinešti, prisėsti kavinėje niekam neleidžiame. Laukiame, kada bus duotas leidimas lauko kavinėms atidaryti. Staliukai lauko terasai jau paruošti. Žinoma, kad pagal esamus reikalavimus atstumams lauke galėsime pastatyti tik porą staliukų, bet jau bus smagiau dirbti“, - sakė klientų pasiilgusi baristė.
Karantino sąlygos
Priminsime, kad karantinas Lietuvoje pratęstas iki balandžio 27 dienos. Svarstoma, kad jis bus dar tęsiamas iki gegužės 11 d.
Karantino laikotarpiu šalies piliečiams draudžiama išvykti iš šalies, uždarytos parduotuvės (išskyrus maisto ir vaistines) bei kavinės. Taip pat draudžiami žmonių susibūrimai, neveikia šalies švietimo, ugdymo įstaigos, gyventojams rekomenduojama dirbti namuose.
tr44-1.jpg
Jei būtina išeiti iš namų, privaloma dėvėti kaukes arba respiratorius, arba kitas nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.
Karantino metu draudimas veikti netaikomas parduotuvėms, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių pardavimas.
Taip pat nedraudžiama veikti maisto prekybai turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose, augalų, skirtų sodinti, sėklų, trąšų prekybai lauko sąlygomis ne turgavietėse.
Karantino metu parduotuvėse turėtų būti užtikrinamas ne mažesnis nei 10 kvadratinių metrų vienam pirkėjui tenkantis prekybos plotas arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau nei vienas pirkėjas.
Turi būti nustatytos būtinos visuomenės sveikatos saugos, higienos, darbuotojų ir pirkėjų aprūpinimo būtinosiomis asmeninės apsaugos priemonėmis sąlygos.
Griežtai draudžiama „Vakarų eksprese“ paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
tr45.jpg