PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Birželio 23 d. 21:13

Gyvosios archeologijos atradimai šiauliečių laukė Kupolinėse prie Žaliūkių malūno (FOTO)

Šiauliai

Fot. E. Tamošiūnas

Jolita KirkilaitėŠaltinis: Etaplius.lt


42729

Birželio 23 d., visą dieną nuo 12 iki 21 val. Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) buvo švenčiamos Kupolinės. Magijos, mistikos ir šviesos stebuklo kupina diena šiemet prie Žaliūkių malūno buvo kitokia nei ankstesniais metais – parengta programa ne tik leido pažinti lietuviškas šventės tradicijas, bet ir gręžėsi į gyvąją archeologiją. Lankytojų laukė senųjų amatų dirbtuvės, Kupolinių apeigos, žolynų ir burtų valanda, folkloro ansamblių pasirodymai.


Foto galerija:

099a9757.jpg
099a9776.jpg
099a9786.jpg
099a9808.jpg
099a9833.jpg
099a9874.jpg
099a9886.jpg
099a9908.jpg
099a9945.jpg
099a9983.jpg

Šventės pradžioje prapliupęs ilgai lauktas lietus žaismingai pakoregavo Kupolinių programą – kas pasislėpė archeologų palapinėse, kas prisiglaudė Žaliūkių malūne, kas troboje. Netikėti susibūrimai paskatino naujus atradimus ir potyrius, pokalbius. Netrukus pasirodžius saulei suskambo dainos, prasidėjo šokiai ir žaidimai.

Šių metų šventės akcentas – žvilgsnis į archeologiją ir mūsų ištakas. Gausus būrys archeologų iš eksperimentinės archeologijos klubo „Pajauta“ susirinkusiesiems pristatė senuosius amatus: maisto gamybą, senąją keramiką, kalvystę, kailiadirbystę, gintaro apdirbimą, juvelyriką, kibirėlių iš liepos žievės gamybą, beržo tošies indų gamybą, juostų vijimą, dirbinius iš odos. Šiauliečiai turėjo galimybę ir patys pabūti senaisiais amatininkais, pavyzdžiui, nukalti vinį, nuvyti juostą, pagaminti indą iš beržo tošies ar kibirėlį iš liepos žievės ir pan.

Mažiesiems šventės dalyviams tikru atradimu tapo Kalvio Alberto Martinaičio dirbtuvėlė, kurioje jie galėjo išbandyti, o norintys ir pasigaminti liaudišką muzikos instrumentą ar senovinį žaislą. Ne mažiau vaikų dėmesio sulaukė ir keturkojai sodybos gyventojai – avytė ir ožiukai.

Apie gydomąsias žolynų galias pasakojo Šiaulių universiteto Botanikos sodo specialistai. Burtų valandą šventės dalyviai sužinojo, kokią ateitį pranašauja jų surinktos žolynų puokštės. Burtų būta ir prie Kupolės medžio – mėtydamos vainikus merginos skaičiavo po kelių metų reikės ruoštis vestuvėms. O kur dar kitos pramogos: kupoliavimas ir vainikų pynimas, įvairūs žaidimai, šokinėjimas per Kupolinių laužą, vaišinimasis apeigine duona, gira ir kt.

Šventėje dalyvavo Šiaulių miesto folkloro ansambliai „Čiutulis“, „Gasužis“, „Vieversėlis“, „Margulis“, „Rėda“, „Vaiguva“, modernaus folkloro grupė „Rasgauda“. Vakare susirinkusiųjų laukė speciali Kupolinių programa, atliekama svečių iš Vilniaus. Pirmą kartą į muziejų atvyko kūrybinio folkloro grupė „Sedula“, vadovaujama Daivos Steponavičienės, kurią visa Lietuva žino kaip Rugiaveidę.

Organizatorė – Žaliūkių malūnininko sodyba. Rėmėjos: LR Kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė.