PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Lapkričio 28 d. 16:46

Gyventojų dėmesiui: neprižiūrimi gyvūnai platina odos ligas

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


21674

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento Šalčininkų skyriaus specialistai registruoja neįprastai išaugusį sergamumą dermatofitijomis.

Odos grybeliu užsikrėtė vaikai

Per š. m. rugsėjo–lapkričio mėnesius gauta 11 pranešimų iš asmens sveikatos priežiūros įstaigų apie vaikus, užsikrėtusius liemens odos grybeliu, kai per 2016 m. tą patį laikotarpį pranešta tik apie 2 atvejus.

Didžiąją dalį užsikrėtusiųjų sudaro mokyklinio amžiaus vaikai – 9, neorganizuoti vaikai – 2. Susirgimai registruoti visų trijų Šalčininkų miesto gimnazijų moksleivių tarpe. Per 2014 m. Šalčininkų rajone susirgimų odos ir galvos grybeliu buvo registruoti 8, per 2015 m. – 4, per 2016 m. – 9 atvejai.

Vaikai užsikrėtė žaisdami su kačiukais

Analizuojant ligos atsiradimo priežastis ir užsikrėtimo būdus, išaiškintas vienas židinys su keturiais susirgimų atvejais – Šalčininkų miesto Naujojoje gatvėje prie namų Nr. 3 ir Nr. 4. Susirgę moksleiviai žaidė su benamiais neprižiūrimais kačiukais, kurie apsigyveno šalia daugiabučių esančiame apleistame garaže.

Kitas židinys nustatytas Šalčininkų miesto J. Sniadeckio gatvėje prie namų Nr. 22 ir Nr. 23, kai du vaikai globojo benamį kačiuką. Kiti susirgimai dermatofitija yra pavieniai atvejai, tačiau visų jų priežastis – žaidimas su neprižiūrėtais kačiukais.

Kas yra odos grybelis?

Grybelinė odos infekcija – tai susirgimas, kurį sukelia įvairūs grybeliai, galintys parazituoti odoje ir jos prieduose (plaukuose bei naguose). Odos ligas sukeliantys grybeliai priklauso Epidermophyton, Microsporum ir Trychophyton rūšims ir yra vadinami dermatofitais.

Daugelis jų gali parazituoti ne tik žmogaus, tačiau ir gyvulių bei paukščių organizmuose. Mikrosporija (kitaip vadinama kerpančiąja dedervine) yra užkrečiamoji liga, kuria dažniausiai serga vaikai. Klinikinė ligos eiga priklauso nuo grybelio rūšies ir kūno vietos, kurią jis pažeidžia. Jei grybelinis susirgimas apima plaukuotąją galvos dalį, pacientams atsiranda išplikę, pleiskanoti, paraudę, apvalūs židiniai, o jų srityje likę plaukai stipriai lūžinėja (matomas „ražienos“ vaizdas).

Liemens, rankų ir kojų odoje atsirandantys židiniai būna griežtų ribų, pakilusiais kraštais, plinta į šonus, o pažeista oda tampa šiurkšti ir pleiskanota. Pažeidimo plotai gali būti įvairių formų, jų matmenys svyruoja nuo 5 cm iki 10 cm, o kartais pasiekia ir delno dydį.

Paplitimas ir užsikrėtimo keliai

Vaikams ir jaunesnio amžiaus žmonėms dažniau pasitaiko plaukuotosios galvos dalies ir lygios odos susirgimai, kuriuos sukelia Microsporum canis ir Trichophyton spp. rūšių grybeliai. Vaikai dažniausiai užsikrečia nuo sergančių gyvūnų – šunų ir kačių – glostant ar nešiojant gyvūnėlį.

Taip pat liečiant sergančio gyvūno ar žmogaus plaukais ar pleiskanomis užkrėstus daiktus. Liga gana lengvai plinta dideliuose kolektyvuose, kur yra sergančių vaikų.

Norint išvengti ligos, labai svarbu, jog tėveliai paaiškintų vaikams, kad nederėtų glostyti benamių valkataujančių šunų ir kačių.

Kai naminių gyvūnų kailis vietomis nusišeria ir atsiranda plikų vietų, reikia kreiptis į veterinarijos gydytoją.

Jei vaikui atsiranda mikrosporijos požymių, jį reikia izoliuoti nuo kitų vaikų ir kuo greičiau kreiptis į gydytoją dermatologą.