Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Strėvininkų socialinių globos namų direktorius Kęstutis Jakelis kantriai atsakinėjo į klausimus.
Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt
Žiežmariuose esanti Lauko gatvelė viena iš trumpesnių ir tylesnių, joje yra vos 16 sklypų. Praėjusią savaitę ties šios gatvės 5-uoju sklypu tylu nebuvo. Čia susirinkusieji nuo pat pradžių šurmuliavo ir ūžė kaip bičių avilys.
imageyajr6z.png
Žiežmariuose esanti Lauko gatvelė viena iš trumpesnių ir tylesnių, joje yra vos 16 sklypų. Praėjusią savaitę ties šios gatvės 5-uoju sklypu tylu nebuvo. Čia susirinkusieji nuo pat pradžių šurmuliavo ir ūžė kaip bičių avilys. Susirinkimą inicijavo Strėvininkų socialiniai globos namai, jų direktorius Kęstutis Jakelis atvyko su savo pavaduotoja bei keliomis darbuotojomis. Paprašęs jį išklausyti direktorius išdėstė dėl ko buvo sukviesti gyventojai.
Galioja Neįgaliųjų konvencija, todėl Lietuvos vyriausybė jau kelerius metus atlieka socialinės globos namų pertvarką. Yra statomi grupinio gyvenimo namai, juose apgyvendinami tie asmenys, kurie gali būti savarankiški.
„Šiame sklype, kurį nupirkome pagal pasiūlymą, bus pastatytas namas, jame gyvens 10 asmenų“, - sakė direktorius. Dauguma gyventojų buvo nusiteikę priešiškai prieš šias statybas. Žmonės piktinosi, kad su jais nebuvo tartasi, jų nuomonės nebuvo atsiklausta.
K. Jakelis paaiškino, kad čia bus ne įstaiga, o gyvenamasis namas, gyventojų sutikimo nereikia. Į klausimą, kodėl buvo pasirinktas ir nupirktas būtent šis sklypas, įstaigos vadovas paaiškino, kad yra keliami reikalavimai, kuriuos šis sklypas atitinka.
„Čia gyvenantys žmonės turi būti bendruomenėje, tarp žmonių. Jiems turi būti netoli nueiti į parduotuvę, į biblioteką, bažnyčią ar kultūros centrą. Negalime jų apgyvendinti miesto pakraštyje, negalime uždaryti ar izoliuoti. Šiuo metu mūsų globos namuose dirba 104 darbuotojai, apgyvendinta virš 200 asmenų, eilėje laukia dar daug žmonių. strėvininkų socialinės globos namuose globojami Lietuvos gyventojai, dauguma jų yra neįgalūs, jų darbingumo lygis nuo 0 iki 40 proc., kitiems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros poreikis arba didelių ar vidutinių specialiųjų poreikių lygis.
O miestelyje pastatytuose namuose gyvens žmonės, kurie jau ir dabar lankosi renginiuose, bažnyčioje, bibliotekoje, jie tokie patys žmonės, kaip ir jūs“, - sakė K. Jakelis. Žiežmarietis Marius labiausiai baiminosi dėl savo vaikų. Pasak vyro, jis gyvenantis netoliese, tai vaikai matys per tvorą tuos gyventojus, klaus, kokie tai žmonės. Kita gyventoja sakė, kad jos vaikai važinėja šia gatvele. „Kas bus, jei tie gyventojai ims mano vaiką kalbinti, glostyti?“, - klausė moteris.
Direktorius kantriai aiškino, kad per tą laiką, kai jis dirba socialinių globos namų vadovu, Strėvininkuose nebuvo nei vieno incidento su vietos gyventojais. „Jie nepadarė jokių pažeidimų, nieko nenuskriaudė, nieko nepavogė“, - sakė K. Jakelis, pridūręs, kad Lietuvoje yra tokių namų ne vienas, vietos gyventojai su naujais kaimynais susibičiuliavo, nors iš karto, kaip ir žiežmariečiai, priešinosi tokiai kaimynystei.
Direktorius pabrėžė, kad čia apgyvendinti žmonės anksčiau yra dirbę buhalteriais, dėstytojais, įmonių vadovais. „Jie tokie patys, tiesiog vieną dieną susirgo. O nuo tokios galimybės mes nė vienas neapsaugotas“,- sakė vyras. K. Jakelis paaiškino, kad kiaurą parą namuose bus vienas jų darbuotojas, dienos metu jiems padės socialinė darbuotoja, žmonės nebus visai vieni. Jis pabrėžė, kad protestuoti ar rinkti parašus, kad tokie namai nebūtų statomi, gyventojai turi teisę. „Jei mes pažeidėme įstatymus ar kažką ne taip padarėme, taisysimės“, - sakė K. Jakelis Kitas susirinkimo dalyvis piktinosi ir teiravosi, kodėl šiame susirinkime nėra nei savivaldybės mero, nei miesto seniūnės.
Buvo atsakyta, kad šios pertvarkos ir statybos savivaldybė neinicijuoja. „Sklypą nupirko valstybė. Tai valstybė gina šiuos ligonius, silpnesnius visuomenės narius. Nes patys šie pacientai negali ateiti ir paskyti, kad čia mes norime gyventi“, - sakė K. Jakelis. Jis paaiškino, kad jo vadovaujama įstaiga sklypu naudosis panaudos pagrindais, jau pradėtas pastato projektavimas. Statyba bus baigta 2020 metų pabaigoje. susirinkime buvo klausiama, ar bus dar kitų tokių namų Kaišiadorių rajone.
Atsakyta, kad bus statomi dar bent du tokie bendromeniniai grupinio gyvenimo namai. Kadangi Lauko gatvės susirinkime ne kartą buvo minėtas meras, V. Tomkaus paklausėme nuomonės apie šias statybas Žiežmariuose. Meras sakė, kad, jo nuomone, žmonėms gal pirmiausiai trūksta informacijos apie strėvininkų socialinės globos namus.
„Tikiuosi, kad susirinkime žmonėms buvo pristatyta ir įstaiga, ir jos veikla, papasakota, kodėl statomi bendruomeiniai grupinio gyvenimo namai. Juk man irgi žinoma, kad ten bus apgyvendinti nepavojingi, neagresyvūs žmonės. Jiems yra nustatyta nedidelė negalia, jie gali savarankiškai savimi rūpintis. Be to, jiems nustatytos tam tikros taisyklės ir jie bus prižiūrimi darbuotojo. Todėl, manau, niekam pavojaus nekels. Bus paprastas gyvenamasis namas, kuriame gyvens ne tėvai su vaikais ir seneliais, o viena didelė suaugusių žmonių šeima. savivaldybė nesikiša ir neįtakoja Valstybės finansuojamų projektų. Šiuo atveju viskas daroma iš investicinės programos lėšų. Kiek man žinoma, ir Kaišiadoryse bus statomi tokie namai, gali vėliau atsirasti ir slaugos ligoninė. o strėvininkų socialinės globos namai didžiausią pertvarką turėtų pajusti po kokių 5 metų“, - sakė meras.
Taigi, nereiktų bijoti naujovių. mes visi esame neapdrausti nuo ligų. Nėra ir nebus pasaulyje sterilios visuomenės, kur gyvena tik labai geri, labai gražūs, labai vienas kitam patinkantys žmonės. Gyvenimas yra, koks yra, būkime realistai ir labiau tolerantiški.
Virginija Šimkūnienė
Autorės nuotr.
imageg2ml6z.png