Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
R. Pasiliausko nuotr., "Suvalkietis"
Loreta TumelienėŠaltinis: Etaplius.lt
Antradienį pradėjo skambėti „Suvalkiečio“ redakcijos žurnalistų telefonai. Skambino Jūrės miestelio gyventojai. Susijaudinę žmonės pasakojo, kad į geležinkelio stotį suvažiavo sunkiasvorė technika, kranas su bokšteliu. Darbininkai vieną po kitos pjauna ir guldo parke prie geležinkelio stoties augusias ilgaamžes liepas. Vietos gyventojai prašė padėti kaip nors sustabdyti šį barbarišką medžių naikinimą. Žmonėms sunku buvo patikėti, kad taip galima elgtis su jau žiedynus užmezgusiomis liepomis.
jure-1.jpg
Liepos išpjautos su visais žiedynais
Atvykę į Jūrės geležinkelio stotį supratome, kad vietos gyventojai nemelavo. Išpjautos liepos jau gulėjo ant žemės. Ten, kur nedengė šakos, suskaičiavome septynis kelmus, nors jų ko gero kur kas daugiau. Tiek nurėžta medžių. Net nejauku žiūrėti: supjaustyti tvirti, platūs liepų kamienai gulėjo ant žemės. Čia pat šakos su jau užmegztais žiedynais.
„Suvalkiečio“ pakalbinti žmonės negailėjo piktų žodžių taip padariusiems. „Nesuprantu, kam trukdė šie medžiai, juk nuo geležinkelio bėgių, perono, pačios stoties liepos augo pakankamai saugiu atstumu. Matyt, malkų kažkam prireikė“, – kalbėjo stotyje sutiktas vyras. Tos pačios nuomonės buvo ir Jūrės gyventojas Vytautas. Žmogus sakė, kad dažnai į parką ateidavo pasivaikščioti su augintiniu, kad būtent liepos buvo didžioji šio parko puošmena.
Kraštietis, istorikas, humanitarinių mokslų daktaras Juozas Banionis, dažnai lankantis savo gimtinę pasakojo dar prieš savaitę, sugrįžęs į Jūrę, pastebėjo, kad visa liepų alėja prie miestelio geležinkelio stoties sužymėta raudonais taškais. Kultūrinį istorinį paveldą branginančiam žmogui tai sukėlė nerimą. Juk tarpukario Lietuvoje pastatyta geležinkelio stotis 2012 metais buvo įrašyta į Kultūros vertybių registrą su visa aplink esančia teritorija kaip saugotinos vertybės. „Pasiskambinę Marijampolės kultūros paveldo darbuotojams išsakėme savo nuogąstavimus. Jie patikino, kad stotis ir visas parkas yra saugotina vertybė, pažymėta raudonąja linija. Čia augančiai liepų alėjai priskirtos vertingosios savybės, tad jokie medžių pjovimai be kultūros paveldo specialistų leidimo negalimi“, – pasakojo profesorius.
Medžiai išpjauti be jokių leidimų
J. Banionis sakė taip apramintas pirmadienį išvyko į Vilnių, net neįtardamas, koks likimas laukia aštuoniasdešimtmečių medžių. Antradienį vidurdienį iš Jūrės miestelio gyventojų telefonu mokslų daktarui, dirbusiam archyve, atskriejo žinutė: „Pjauna paveldą“. J. Banionis neslėpė, kad jam net bloga pasidarė, palikęs archyvą išpuolė į lauką. Skaudėjo širdį. Mokslų daktaras, susisiekęs su Kazlų Rūdos seniūnijos seniūne, išgirdo, kad ši nieko apie tai nežino, niekas leidimo pjauti medžių neprašė. Tą patį jam atsakė ir Kultūros paveldo departamento Alytaus – Marijampolės teritorinio skyriaus darbuotojos.
„Suvalkiečio“ pakalbinta Kazlų Rūdos seniūnijos seniūnė Ingrida Černiauskienė neslėpė, kad ši žinia ją taip pat pribloškė. „Taip, geležinkelio stotis ir prie jos esantis parkas priklauso akcinei bendrovei „Lietuvos geležinkeliai“. Čia jų teritorija, jie – šeimininkai. Bet pagal galiojančią tvarką medžių pjovimui būtinas leidimas“, – sakė seniūnė. Tokio leidimo I. Černiauskienės tikinimu, niekas seniūnijos neprašė. – Nebent jie derino darbus su Kultūros paveldo departamento specialistais.
Pasak Jūrės miestelio bendruomenės pirmininkės Žanetos Štreimikytės, su ja taip pat liepų išpjovimo niekas nederino. Pirmininkės teigimu, su AB „Lietuvos geelžinkeliai“ atstovais buvo tartasi apie tako sutvarkymą ir geležinkelio stoties pastato remontą. „Aš net neturiu jokių įgaliojimų suteikti ar nesuteikti tokius leidimus“, – sakė Ž. Štreimikytė. Pasak bendruomenės pirmininkės, medžius gera sodinti. Tą jie ir daro. Todėl buvo skaudu ir nemalonu, kai ESO specialistai bjauriai nurėžė miestelio liepų viršūnes, lygiai taip skaudu ir dabar.
Pradedama administracinė teisena
AB „Lietuvos geležinkeliai“ Komunikacijos departamento Projektų vadovas Domas Jurevičius sakė, kad pagal jo surinktą informaciją, nukirsti medžiai buvo pažeisti puvinių ir augo apsaugos zonoje, kurioje pagal LR įstatymą jokie medžiai augti neturi, t. y. 20 metrų atstumu nuo kraštutinio bėgio. D. Jurevičius pažadėjo, kai tik turės daugiau informacijos, informuos redakciją ir skaitytojus.
Kultūros paveldo departamento Alytaus – Marijampolės teritorinio skyriaus patarėja Violeta Kasperavičiūtė „Suvalkiečiui“ paaiškino, kad Jūrės miestelio geležinkelio stotis, taip pat šalia esantis parkas su liepų alėja yra Kultūros vertybių registre, liepos pripažintos vertingomis. Tai reiškia, kad objektas saugotinas, jam galioja specifiniai reikalavimai. Šiuo atveju Kultūros paveldo atstovai nebuvo informuoti apie medžių pjovimus, nors tai buvo privaloma padaryti. Be to, šiuo metu jau praėjęs medžių pjovimo laikas, tokie darbai apskritai draudžiami. Kultūros departamentas pradeda faktinių aplinkybių patikrinimą – administracinę bauseną – dėl sunaikintos vertybės – liepų alėjos.
Pasak istoriko J. Banionio, jeigu sunaikinsime praeitį, mes neturėsime ateities. Ateitis kuriama tik saugant praeities vertybes.