PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Gruodžio 3 d. 09:53

Gyvenk pozityviai - žinok savo būklę dėl ŽIV

Telšiai

Pexels.com nuotr.

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


62881

Gruodžio pirmoji minima kaip pasaulinė AIDS diena. Vienas iš septyniolikos Jungtinių Tautų darnaus vystymosi tikslų yra -iki 2030 m. įveikti AIDS epidemiją bei įveikti tuberkuliozės, maliarijos ir apleistų tropinių ligų epidemijas, įveikti hepatitus, per vandenį plintančias ir kitas užkrečiamąsias ligas.

Ar iki 2030 m. įveiksime AIDS Lietuvoje? Kaip žinoti, kokioje stadijoje esame? Kasmet vertinti šalies pažangą padeda Jungtinių Tautų AIDS programos strategijoje nustatyti artimesni - iki 2020 m. - uždaviniai 90-90-90“, reiškiantys, kad reikia siekti, jog 90 proc. su ŽIV gyvenančių asmenų žinotų, kad yra užsikrėtę ŽIV, 90 proc. jų būtų gydomi antiretrovirusiniais vaistais ir 90 proc. gydomų asmenų gydymas būtų veiksmingas, t. y. būtų pasiekta maža virusų koncentracija.

Naujausiais Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, apskaičiuota, kad pirmasis tikslas Lietuvoje pasiektas, t. y. daugiau kaip 90 proc. visų galimai užsikrėtusių ŽIV asmenų Lietuvoje žino, jog yra užsikrėtę ŽIV, pagal šį rodiklį, Lietuva yra tarp pažangiausių Europoje. Rytų Europos šalių regione šio rodiklio vidurkis siekia 76 proc. (visos Europos - 80 proc.) Tačiau didžiausia problema Lietuvoje yra ta, jog tik trečdalis užsikrėtusių ŽIV žmonių kreipėsi į gydytojus dėl ŽIV ligos gydymo.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, 2017 m. dėl ŽIV ligos valstybės lėšomis buvo gydomi 872 pacientai, iš kurių keturi iš dešimt, gaunantys gydymą Lietuvoje, yra užsikrėtę ŽIV per švirkščiamųjų narkotikų vartojimą. Taip pat susiduriama su gydymosi disciplinos problema, kai pacientai savavališkai nutraukia antiretrovirusinę terapiją (kasmet kas dešimtas), nesilanko pas gydytojus.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje ŽIV infekcija diagnozuota 3133 asmenims, iš kurių kas penktas susirgo AIDS.

Telšių apskrityje 2017 m. užregistruoti 5 nauji ŽIV atvejai, o per 2018 m. 9 mėnesius registruoti 4 atvejai. Telšių apskrities administracinėje teritorijoje sergamumas ŽIV infekcija yra svyruojantis: 2014 m. – 8 atvejai, 2015 m. – 4 atvejai, 2016 m. – 10 atvejų, 2017 m. – 5 atvejai, o per 2018 m. 9 mėnesius – 4 atvejai.

ŽIV plitimo būdai:

1. Visų rūšių lytinių santykių metu, jeigu vienas iš partnerių yra užsikrėtęs;

2. Per kraują;

3. ŽIV užsikrėtusi motina gali užkrėsti savo vaiką (perinatalinis, vertikalus ŽIV perdavimo būdas) nėštumo, gimdymo metu arba žindant.

ŽIV ligos gydymas nesunaikina viruso organizme, tačiau pristabdo ligos vystymąsi ir jos progresavimą į AIDS (paskutinę ŽIV ligos stadiją), bei sumažina ŽIV perdavimą lytinių santykių metu.

Laima Balsevičienė, Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė.