Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Kai 2012 m. Utenoje buvo įkurta Dievo Apvaizdos seserų bendruomenė ir jos narės pradėjo galvoti apie vienuolyno pastato rekonstrukciją, mažai kas tikėjo, kad seserims neįmanoma pasiseks padaryti įmanomu: paprastą, nenaują gyvenamąjį namą paversti moderniu vienuolynu. Mūsų sąmonėje vienuolynas – tai didelis niūrus mūras iš kokio 18 amžiaus, su siaurais koridoriais ir tamsiomis celėmis...
Dabar, prabėgus beveik dešimtmečiui, visiems skeptikams reikėtų pradėti raudonuoti: Vilniaus gatvėje nr. 55 išdygo didelis šviesus ir erdvus pastatas, labiau primenantis jaukius namus, o ne vienuolyną. Bet neapsirikit: čia tikrai yra vienuolynas, čia gyvena seserys vienuolės, čia verda sielovadinis, labdaringas, švietėjiškas, meniškas, pagalbos kenčiantiems ir ieškantiems savęs, net ekskursinis gyvenimas. Save juokais vadinanti „veidu spaudai“ sesuo Dominyka – Violeta Slepikaitė sakė, kad ekskursijų, įvairių mokymų ir seminarų vienuolyne tikrai netrūksta. „Štai rugpjūtį pas mus apsilankė ne viena ekskursantų grupė, šiandien (rugsėjo 11 d.) į seminarą rengiamės priimti 10-ies žmonių grupę, – pasakojo sesuo. Dominyka. – Žinoma, laikomės visų būtinų saugos reikalavimų, kad netaptume viruso plitimo židiniu.“
Rugsėjo 11-ąją seserys sulaukė dar vienos nedidelės lankytojų grupės: sesers Dominykos kvietimu vienuolyne apsilankė Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas ir mero patarėjas Vidmantas Valinčius. Improvizuotų įkurtuvių proga valdžios atstovai seserims padovanojo gobeleną – Utenos herbą ir ypatingas asmenines dovanėles: iš su Utena bendradarbiaujančio Palestinos miesto Beit Sahour atvežtus alyvmedžio kryžių ir rožančius.
Svečiams iš Utenos rajono savivaldybės buvo surengta nedidelė ekskursija po vienuolyną, meras ir patarėjas supažindinti su veiklomis, vienuolių seserų kasdienybe, laukiančiais darbais ir perspektyvomis.
Šiuo metu vienuolyno namuose gyvena keturios seserys: Paulina Bočiauskaitė, Lina Rinkauskaitė, Toma Zareckaitė ir jau minėta Dominyka. Sesuo Dominyka – namų vyresnioji, „užvedusi“ vienuolyno rekonstrukcijos reikalus ir suradusi ne vieną rėmėją. Sesei Paulinae, ruošiantis rekonstrukcijai, teko vyriškas darbas: rengti techninę dokumentaciją, Tai – ne visada pastebimas, bet labai svarbus darbas: su šia pareiga sesuo susitvarkė puikiai. Be to, Paulina dar dėsto tikybą Rapolo Šaltenio progimnazijoje. Seseriai Tomai, gerai kalbančiai angliškai, rekonstrukcijos metu teko nemažai vertėjauti, susirašinėti su rėmėjais bei pagalbininkai, gyvenančiais užsienyje. Sesuo Lina rūpinasi seserų sielovadą ir lanko ligonius Šv. Klaros palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje.
Bet tai dar ne visos vienuolyno gyventojos. Dar yra Berno zenenhundo veislės Meška, graži, draugiška ir labai paklusni: kiekvienas sesers Dominykos, tikrosios Meškos šeimininkės, paliepimas yra iškart įvykdomas.
Vienuolynas – trijų aukštų. Pirmame aukšte įkurta didelė erdvi svetainė, kurioje už stalų gali susėsti nemažas būrys lankytojų, o seserys čia turi savo „pasisėdėjimo“ ir kavos gėrimo kampelį su židiniu ir krėslais. Ant sienos prie židinio kabo įspūdingas kryžius – tai Utenos Dievo Apvaizdos parapijos dovana. Pirmame aukšte savo guolį turi ir Meška.
Antrame aukšte įrengta konferencijų salė, kurioje vyksta mokymai, seminarai, parodos. Taip pat yra kambariai svečiams, kuriuose gali būti apgyvendinti 20 žmonių. Vienas kambarių yra skirtas apsigyventi į vienuolyną atvykstančiam kunigui.
Trečiame aukšte gyvena seserys vienuolės. Ta vienuolyno dalis pavadintas „Klauzūra“. Kaip paaiškino sesuo Dominyka, žodis klauzūra kildinamas iš angliško žodžio close (uždaryti). Vadinasi, patekimas į šią vienuolyno dalį yra ribotas. Ne be reikalo ant durų kabo užrašas „Dėkojame, kad gerbiate seserų privatumą“.
Negalima pamiršti dar vienos svarbios vienuolyno dalies, esančios pirmame aukšte. – šv. Pranciškaus koplyčios, prie kurios rekonstrukcijos lėšomis prisidėjo ir Kiolno arkivyskupija. Koplyčia atvira visiems: kiekvieną dieną 19 val., išskyrus pirmadienius, joje vyksta atviri maldos vakarai, kuriuose gali dalyvauti visi norintys. Yra laikas, skirtas ir asmeninei maldai.
Apžiūrint vienuolyno patalpas į akis krito ant sienų pakabintos ir kitose vietose išdėliotos ikonos. Pasirodo, ikonas tapo ir pačios vienuolės. Sesuo Dominyka dar tik mokosi tapyti ir yra nutapiusi kol kas tik vieną ikoną. Užtat sesuo Paulina – jau tikra ikonų meistrė. Nors sesuo nesutiko būti taip vadinama, nes, pasak jos, iki meistrystės dar toli, bet Paulinos tapytos ikonos stulbina: tokį tikslumą, vos įžiūrimą atspalvių žaismą, linijų grakštumą ir spinduliuojantį lengvumą „žemiškų“ dailininkų darbuose retai kada sutiksi. „Ikonos tapymas reikalauja daug kantrybės ir kruopštumo, – sakė sesuo Paulina. – Mokytis tapyti ikonas važinėju į Vilnių. Šiemet ikonų tapymo paslapčių mokysiuos jau antrus metus“.
„Vienuolyno rekonstrukcija jau beveik baigta, - pasakoja sesuo Dominyka. – Dar turim vieną sumanymą: įrengti sodą. Yra nupirktas šalia vienuolyno esantis 21 arų žemės sklypas, jau yra ir sodo planas su takais, gėlynais, žaidimų aikštelėmis vaikams, poilsio vietomis senoliams ir neįgaliesiems, pavėsine, šiltnamiu ir kitais sodo atributais. Planuojame sutvarkyti ir vienuolyno pastato aplinką, įrengti įvažiavimą, automobilių stovėjimo aikštelę, pasodinti želdinių. Trūksta tik lėšų“.
Taigi, planų ir darbų ateičiai vienuolės turi apsčiai. Turi pasiūlymą ir Utenos rajono savivaldybei: pagerbti šviesios atminties seserį Doloritą, suteikiant jai Utenos krašto garbės pilietės vardą. Sesuo Dolorita, atvykusi iš Jungtinių Amerikos Valstijų, 17 metų gyveno Utenoje, rūpinosi uteniškių sielovada ir paliko ryškų pėdsaką Utenos bendruomenės gyvenime. Meras Alvydas Katinas ir Vidmantas Valinčius be menkiausių abejonių parėmė šią seserų idėją.
Seserys vienuolės kviečia malda ir auka paremti Dievo Apvaizdos seserų misiją ir vienuolyno pastato rekonstrukciją. Utenos vienuolyno misijos klausimais galima kreiptis į seserį Dominyką, tel. 8 640 60441.
Aukoti galima A/s LT 57 7044 0600 0799 6140, SEB bankas, (banko kodas. CBVILT2X), Dievo Apvaizdos seserų kongregacija, Apvaizdos takas 6, Panevėžys 35143, ident. kodas 292063410.