PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2023 m. Lapkričio 12 d. 13:04

Gydytojas paneigė mitus apie vazektomiją

Lietuva

Schantalao nuotr.

EtapliusŠaltinis: Etaplius.LT


283105

Vazektomija – mitais apipinta ir dažnai kastracija vadinama procedūra, kurios baiminasi daugybė vyrų. Gydytojas Gediminas Platkevičius aiškina, kad tai saugi ir efektyvi kontracepcijos priemonė vyrams, kurie apsisprendė ateityje nebeturėti vaikų. Urologas dalijasi įžvalgomis apie procedūrą ir pabrėžia, kad šį sprendimą priimti reikėtų atsakingai.

Vazektomija yra chirurginis vyrų kontracepcijos metodas, kai nutraukiamas vyro lytinių ląstelių – spermatozoidų – tiekimas į spermą. „Procedūra atliekama nukerpant ir prideginant sėklinius latakėlius, kuriais spermatozoidai patenka iš sėklidžių į galutinę spermos sudėtį“, – paaiškina gydytojas.

Pasak urologo, ši procedūra yra nesudėtinga ir gali būti atliekama dienos chirurgijos principu, kai po operacijos pacientas tą pačią dieną vyksta namo. Įprastai atliekant šią procedūrą, komplikacijų ir šalutinių poveikių rizika yra maža.

„Vazektomijos efektyvumas ir apsauga nuo galimo apvaisinimo ateityje siekia beveik 100 procentų. Dažnai sklando mitas, kad, atlikus vazektomiją, sutrinka erekcija ar lytinis potraukis – tai netiesa. Taip pat nesutrinka ir sėklidžių funkcija, jos po procedūros ir toliau gamina vyrišką lytinį hormoną – testosteroną“, – pabrėžia G. Platkevičius.

Urologas teigia, kad ši procedūra aktuali šeimoms, kurios nebeplanuoja susilaukti vaikų, tačiau tai neturi nieko bendro su lytiniu gyvenimu. Jis ir toliau gali išlikti aktyvus – procedūra tam tiesioginės įtakos neturi.

Procedūra gali būti atliekama su bendrine arba vietine nejautra – tai paciento pasirinkimas. Po operacijos pacientas perkeliamas į palatą, kur, stebimas gydytojų, turi praleisti 2–4 val.

„Nepasireiškus komplikacijoms ir įsitikinus, kad pacientas jaučiasi gerai, jis yra išleidžiamas į namus. Pirmas dvi paras po procedūros pacientams rekomenduojame naudoti šiek tiek labiau aptemptus apatinius, taip pat laikyti kapšelį pakeltoje ir truputį prispaustoje padėtyje bei naudoti ledo kompresus“, – pataria urologas.

Nors po operacijos pacientai ir paleidžiami namo, gydytojas rekomenduoja pailsėti bent kelias dienas bei apriboti aktyvią fizinę veiklą. Intensyviai sportuoti ir kilnoti sunkius svorius geriausia pradėti tik praėjus savaitei.

„Taip pat savaitę po procedūros reikėtų susilaikyti nuo lytinių santykių. Svarbu paminėti, kad iškart po procedūros vis dar išlieka galimybė susilaukti vaikų dėl kitose lytinės sistemos vietose likusių spermatozoidų. Kol pasišalins spermatozoidai, reikėtų naudoti kitas kontracepcijos priemones“, – sako gydytojas.

G. Platkevičius sako, kad, praėjus 2–3 mėnesiams po procedūros ir turėjus bent 20 ejakuliacijų, pacientas turėtų atlikti spermogramą – tyrimą, kurio metu gydytojas įvertins, ar spermoje dar yra spermatozoidų.

Urologo teigimu, vazektomijai specifinių apribojimų nėra, tačiau kiekvienas pacientas turėtų gauti individualų gydytojo įvertinimą.

„Prieš procedūrą turėtų būti įvertinama paciento būklė, lėtinės ligos ir kitos sveikatos rizikos bei atliekami bendrieji kraujo tyrimai. Taip pat svarbu atsižvelgti ir į psichologinius reiškinius – jeigu vazektomiją spontaniškai atlikti nori jaunas, vaikų neturintis vyras, gydytojas visuomet mėgins atkalbėti arba skirti daugiau laiko sprendimo apmąstymui“, – sako G. Platkevičius.

Prieš pasirenkant atlikti šią procedūrą, svarbu tvirtai nuspręsti, kad ateityje pacientas neplanuoja turėti vaikų. Pasak urologo, nors ir yra metodų, kaip atstatyti latakų vientisumą, iš esmės vazektomija yra laikoma negrįžtamu kontracepcijos metodu.

Pranešimas spaudai