Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Politikos inovacijų instituto, V. Jocienės, S. Lipskytės archyvo nuotr.
Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt
Dar prieš gerą mėnesį rajono savivaldybę pasiekė džiugi naujiena – Guostagalio paslaugų centras tapo vienu iš 80-ies projektų visoje Europoje, kuriuos įvertino Politikos inovacijų institutas Vienoje. Šie, trečią kartą organizuojami tarptautiniai Politikos inovacijų apdovanojimai skirti pastebėti, pristatyti politikus bei bendruomenes, kurie diegia naujoves ir taip pasiekia realių rezultatų.
Netikėta sėkmė konkurse ir Berlyne laukiantis apdovanojimas į Vokietiją kelią nutiesė minėto centro direktorei, šios idėjos įgyvendintojai Virginijai Jocienei, projektą konkursui pateikusiai mero padėjėjai Simonai Lipskytei ir savivaldybės tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorei Monikai Ilgavičiūtei. Kelios dienos Berlyne lietuvaitėms įsiminė reikšmingais susitikimais, įdomiomis konferencijomis ir ypatingu nominantų pagerbimo vakaru.
„Sužinojusi apie šį konkursą ir paskaičiusi nuostatus iškart pagalvojau apie Guostagalio paslaugų centrą, nes vienas iš konkurso prioritetų – vietos valdžios, bendruomenės ir verslo bendradarbiavimas, kuo būtent ir pasižymi šis projektas“, – sako paraišką pildžiusi S. Lipskytė.
Pateikus pirmąją paraišką anglų kalba praėjo nemažai laiko, o inovacijų konkurso koordinatoriai Lietuvoje turėjo patarimų, kaip ją patobulinti, tačiau tik išgirdę apie projektą iškart tikėjo sėkme – projektas stiprus, todėl vertas dėmesio. Taigi, praėjus vertinimo laikotarpiui, džiugi žinia apie laimėjimą uždavė ir naujų darbų – Berlyne reikės atstovauti ne tik Pakruojui, bet ir Lietuvai, pasidalinti patirtimi apie projekto kūrimo rūpesčius ir pergales, tuo pačiu pristatyti ir savo rajono, regiono ekonomines, žemės ūkio, turizmo stiprybes.
„Visi 80 atrinktų projektų – savaip išskirtiniai. Tarp tų 80-ies – 6 iš Lietuvos, o tai reiškia, kad Guostagalio paslaugų centras įvertintas taip pat puikiai, kaip Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, Kauno ir Alytaus savivaldybių projektai ar visoje Lietuvoje žinoma iniciatyva „Žinau, ką renku“. Toks pripažinimas – įrodymas, kad ne savivaldybės dydis, o gera idėja ir nuoseklus darbas jos išpildymo link lemia rezultatus“, – pasakoja mero padėjėja, neslepianti džiaugsmo ir dėl Pakruojo vardo garsinimo tokio lygio renginyje.
Apdovanotos buvo šių sričių politikos inovacijos: gyvenimo kokybės gerinimo, gerovės kūrimo, darbo vietų tobulinimo, gyvenamosios aplinkos gerinimo, kultūros (meno, švietimo ir mokslo), demokratijos stiprinimo, žmogaus teisių gynimo ir bendruomenių ugdymo. Projektai buvo vertinami pagal keturis kriterijus: inovatyvumo laipsnį, įtraukimą, socialinio pasitikėjimo kūrimą ir tvarumą, o Guostagalio paslaugų centro projektas pateko į darbo vietų tobulinimo sritį.
Nuvykusios į Vokietiją, pakruojietės pirmiausia apsilankė LR Ambasadoje Berlyne, kur susitiko su Ambasadoriumi Dariumi Semaška, jo patarėju Martynu Lukoševičiumi, kitais diplomatais. Ambasadorius su nuostaba klausėsi V. Jocienės, kuri dėstė socialinio projekto esmę – parašiusi projektą ir gavusi Europos sąjungos bei Žemės ūkio ministerijos finansavimą, sukūrė paslaugų centrą, nusipirko įrangą maistui gaminti ir vežioti, o taip pat veiklą nukreipė ir į aplinkos puoselėjimą – įsigijo traktorių su visais padargais.
Pagalvota net apie mobilią pirtį, kuri leistų kaimo gyventojams pasiekti ir tokias pramogas... Projektas skirtas socialiniams poreikiams – senyvo amžiaus žmonėms gaminamas ir į namus pristatomas šiltas maistas, užsiimama žolės pjovimu, lapų tvarkymu, daržo dirbimu, viskas tam, kad kaime būtų gyventi lengviau ir patogiau. Ambasadorius D. Semaška pastebėjo – projektas įvertintas dėl jo universalumo, juk visoje Europoje problemos panašios – senstanti visuomenė reikalauja socialinių paslaugų, kurios būtų arti žmogaus.
„Būtent tai ir įvertinta kaip inovacija – socialinės paslaugos esančios vietoje, vietos struktūrų bendradarbiavimas, verslo kūrimas kaimiškoje vietovėje.“ – pasakoja V. Jocienė.
Šiltas susitikimas Ambasadoje paliko puikius įspūdžius, tačiau ne mažiau įdomios buvo ir kitos dienos. Centro idėją, be Politikos inovacijų instituto, įvertino ir Berlyne įsikūręs įvairiomis iniciatyvomis ir moksliniais tyrimais garsėjantis „Heinrich-Boll“ fondas, iš 80 projektų išsirinkęs 15 jiems įdomiausių, o tarp šių – vienintelį iš Lietuvos Guostagalio projektą!
Kartu su kitais laimėtojais, visą pusdienį pakruojietės pasakojo apie Guostagalio projektą, be to klausėsi ir kitų idėjų, dalinosi patirtimi, kas buvo sunku, ką galima tobulinti, ką pritaikyti savo šalyje, pasisėmus patirties iš kitų. Tokia konferencija skiriasi nuo įprastai mūsų šalyje rengiamų – draudžiamos skaidrės ar pranešimai iš anksto, o viskas pasakojama gyvai, vietoje klausiama ir diskutuojama. „Toks gyvas bendravimas žymiai nuoširdesnis, nes kiekvienas galėjome tuoj pat paklausti, kas buvo neaišku, ir daugiau sužinoti apie tos šalies problemas, galiausiai įvertinti ir save, kur pirmaujame, kur atsiliekame. Paklausius kitų šalių, ir pristačius savo projektą, padariau išvadą, kad visos šalys turi panašias problemas ir ieško įvairių būdų joms spręsti“ – kalbėjo paslaugų centro direktorė V. Jocienė.
Paskutinioji diena – pati intensyviausia. Visas pusdienis buvo skirtas susitikimui su kitais 80 finalistų, taip pat vyko konferencija patirties pasidalinimui, o visus dalyvius sveikino Berlyno meras Michaell Muller, kiti vietos politikai. Konferencijoje laimėjimą žyminčiais diplomais pagerbti visi laimėtojai, sudaryta galimybė susitikti su minėto inovacijų centro ir fondo steigėjais, ir specialistais, kurie įdėmiai klausėsi visų su iniciatyvų kūrimu susijusių detalių. Darbui konferencijoje pasibaigus, reikėjo skubėti į pagrindinę nominantų pagerbimo ceremonijos dalį – Gala vakarą. Šiame be laimėtojų susirinko Berlyno politikai, nevyriausybinių ir bendruomeninių organizacijų atstovai, o pakruojietėms kompaniją palaikė Ambasadoriaus Komercijos atašė Šarūnė Šablevičienė ir Ambasadoriaus patarėja Jurgita Mikutytė.
Keli šimtai žmonių Gala vakare pateko į tikrą šviesos ir muzikos šou – pasirodė vietos muzikantai, įspūdingoje scenoje keitėsi pranešėjai ir vizualizacijos, o virtuvės šefai siūlė paragauti įvairių patiekalų. „Gerbiame jus visus, kurie besivadovaujantys europietiškomis vertybėmis, žengiantys konkrečius žingsnius, gerinate žmonių gyvenimą ir stiprinate valstybę, nepriklausomai nuo regiono aplinkybių ar politinių pažiūrų“, – skambėjo konkurso rengėjų sveikinimai išrinktiems finalistams.
Konkurso finalistai pateko ne tik į konferencijas ir apdovanojimų ceremoniją, bet ir į specialų leidinį, kuriame nugulė visi geriausi Europos lygmeniu įvertinti projektai.