PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2018 m. Rugpjūčio 24 d. 10:18

„Greenpeace“ ataskaitoje teigiamai įvertinti „Utenos trikotažo“ pasiekimai švarios mados srityje

Utena

Wikipedia/Vilensija nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


49701

Pagal aplinkosaugos organizacijos „Greenpeace“ paskelbtą ataskaitą, kurioje pateikiami švarios mados kampanijos „Detox“ pasiekimai pavojingų cheminių medžiagų valdymo srityje, įmonė „Utenos trikotažas“ įsipareigojimus vykdo sėkmingai.

Anot įmonės pranešimo, „Detox“ pasiekimų įvertinimui „Utenos trikotažo“ įmonėje buvo atliktas auditas, kurio metu pažanga buvo tikrinama pagal tris pagrindinius kriterijus.

Pirma, atlikta gamybos nuotekų vandens analizė ir patikrinta, kaip įmonėje vykdoma reguliari nuotekų vandens stebėsena. Šioje srityje „Utenos trikotažas“ yra pasiekęs 95 proc. visos reikalingo pažangos, nurodoma pranešime.

Antra, įvertintas ribojamų cheminių medžiagų naudojimas gamyboje ir išanalizuota, kaip vykdoma reikalingų alternatyvų paieška. Šioje srityje „Utenos trikotažas“ jau yra įgyvendinęs 99 proc. visų kampanijos reikalavimų. Ataskaitoje teigiamai įvertinti ir bendrovės gamybos kontrolės procesai.

Trečia, audito metu buvo detaliai išanalizuoti vidiniai procesai, susiję su efektyviu ribojamų cheminių medžiagų naudojimu, jų žymėjimu ir įgyvendinamais pokyčiais gamybos grandyse. Iš visų numatytų reikalavimų vadybos sektoriuje „Utenos trikotažas“ yra įgyvendinęs 90 proc. visų tikslų.

Vis dėlto „Utenos trikotažo“ generalinis direktorius Algirdas Šabūnas sako, kad, nepaisant to, jog rezultatai nuteikia pozityviai, iki projekto pabaigos laukia nemažai iššūkių.

„Šiuo metu esame įgyvendinę apie 95 proc. kampanijos reikalavimų, kurių pagrindas yra iš visų gaminamos produkcijos gyvavimo etapų, pradedant gamyba, baigiant produkcijos dėvėjimu ir perdirbimu, eliminuoti 11 „Greenpeace“ identifikuotų nepageidaujamų cheminių medžiagų grupių.

Nors rezultatai nuteikia pozityviai, tačiau iki projekto pabaigos 2020 metais dar turime įveikti nemažai iššūkių. Sudėtingiausia šiame etape yra identifikuoti likusius nepageidaujamų medžiagų šaltinius ir užtikrinti, kad šios medžiagos nepatektų į mūsų gamybą,“ - teigia A. Šabūnas.

Jo teigimu, iš 11 prioritetinių cheminių medžiagų grupių, kurias įmonė įsipareigojo pašalinti, liko tik viena ir nors randamas jos kiekis yra mažesnis nei leidžiama norma geriamam vandeniui pagal „Detox“ reikalavimus reikia pasiekti nulinę reikšmę.

2011 metais prie „Detox“ prisijungė daugiau nei 80 įvairių sričių tekstilės bendrovių, gaminančių arba prekiaujančių aukštosios mados, sporto, laisvalaikio ir kitais tekstilės produktais. Jų gretose yra tokie prekės ženklai: „Burberry“, „Valentino“, „Nike“, „Levi's“ ir kt.

Įmonės pateikiama statistika skelbia, kad mados industrija yra viena labiausiai aplinką teršiančių pramonės šakų. Sintetiniams pluoštams pagaminti naudojama nafta, medvilnei užauginti - milžiniški kiekiai pesticidų ir vandens. Vien tik tekstilės dažymui kasmet sunaudojama 1,7 mln. tonų įvairių chemikalų, kurie po kiekvieno skalbimo patenka į nuotėkų vandenį, o vėliau - ir į aplinką.

ELTA