Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Argentinos pasididžiavimas / Scanpix
EtapliusŠaltinis: BNS
Pranciškus Vatikane priėmė didžiausias futbolo žvaigždes – nuo savo tautiečių argentiniečių Lionelio Messi ir dabar jau mirusio Diego Maradonos iki Zlatano Ibrahimovičiaus ir Gianluigi Buffono – ir pasirašė ant dešimčių marškinėlių bei kamuolių iš viso pasaulio.
Jis dažnai prisimindavo, kaip būdamas mažas berniukas žaisdavo Buenos Airių gatvėse, spardydamas iš skudurų padarytą kamuolį.
Nors pripažino, kad „nebuvo vienas geriausių“ ir kad „turėjo dvi kaires kojas“, jis dažnai užimdavo vartininko poziciją, o tai, pasak pontifiko, buvo geras būdas išmokti reaguoti į „pavojus, kurie gali ateiti iš bet kur“.
Jo meilė futbolui buvo neatsiejama nuo ištikimybės Buenos Airių „San Lorenzo“ klubui, mat jis eidavo žiūrėti rungtynių su tėvu ir broliais.
„Tai buvo romantiškas futbolas“, – prisiminė jis.
Net tapęs popiežiumi jis liko ištikimas savo komandai ir net sukėlė nedidelį sąmyšį, kai pagal Vatikano švietimo partnerystę gavo varžovų „Boca Juniors“ narystės kortelę.
Pranciškus buvo nuolat informuojamas, kaip jo mėgstamam klubui sekasi, nes vienas iš Vatikano gvardiečių šveicarų ant jo stalo palikdavo rezultatus ir lygos lenteles.
„Peržengti individualius interesus“
Sirgaliai futbolą dažnai lygina su religija, o Pranciškus per keliones į užsienį laikė daugybę mišių futbolo stadionuose.
Prancūzų vyskupas Emmanuelis Gobilliard'as, Vatikano delegatas 2024 metų olimpinėms žaidynėms Paryžiuje, sakė suprantantis, koks svarbus vaidmuo tenka futbolui.
„Nesvarbu, ar esate mėgėjas, ar profesionalus futbolininkas, ar mėgstate jį žiūrėti per televiziją, nėra jokio skirtumo: šis sportas yra žmonių gyvenimo dalis“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP.
Tačiau Pranciškus, argentinietis jėzuitas, futbolą taip pat vertino kaip būdą skleisti taiką ir švietimą, nepaisant milžiniškų pinigų ir korupcijos kai kuriuose jo valdymo procesuose.
2014 metais jo iniciatyva Romos olimpiniame stadione vyko „tarpreliginės rungtynės“ už taiką.
„Daugelis sako, kad futbolas yra gražiausias žaidimas pasaulyje. Aš irgi taip manau“, – 2019 metais pareiškė Pranciškus.
Dar 2013 metais, kreipdamasis į Italijos ir Argentinos komandas, Pranciškus priminė žaidėjams jų „socialinę atsakomybę“ ir perspėjo dėl „verslo futbolo“ ekscesų.
Kaip ir religijoje, futbole siekiama „pirmiausia iškelti kolektyvą, peržengti individualius interesus“, sakė E. Gobiljard'as.
„Mes tarnaujame kažkam didesniam už mus pačius, kas pranoksta mus kolektyviai ir asmeniškai“, – kalbėjo jis.
„Širdies žmogus“
Popiežiaus meilė šiam žaidimui įkvėpė „Netflix“ populiaraus filmo „Du popiežiai“ (The Two Popes) sceną, kurioje buvęs popiežius Benediktas XVI ir tuometinis kardinolas Jorge Bergoglio stebi 2014 metų Pasaulio futbolo čempionato finalą tarp savo šalių – Vokietijos ir Argentinos – komandų.
Tai buvo gryna fikcija, nes Pranciškus 1990-aisiais – tais metais, kai tuometinė Vakarų Vokietija įveikė Argentiną Italijoje vykusiame pasaulio futbolo čempionato finale, – nustojo žiūrėti televizorių, o jo pirmtakas pirmenybę teikė klasikinei muzikai ir skaitymui.
Pranciškus niekada nekalbėjo apie 1978 metų pasaulio futbolo čempionatą Argentinoje, kuris vyko diktatūros įkarštyje, kai jis buvo jėzuitų provincijos vadovas.
Tačiau visą pernai pasirodžiusios autobiografijos skyrių jis skyrė D. Maradonai, kurio liūdnai pagarsėjęs įvartis, vėliau pramintas „Dievo ranka“, padėjo Argentinai įveikti Angliją 1986 metų pasaulio čempionato ketvirtfinalyje.
„Kai prieš kelerius metus kaip popiežius priėmiau Maradoną Vatikane (...) juokais jo paklausiau: „Taigi, kuri ranka kalta?“ – sakė jis praėjusiais metais.
Nors savo prisirišimą prie „San Lorenzo“ jis išsaugojo amžiams, kitais atvejais stengdavosi vengti stoti į kurią nors pusę.
2022 metais prieš Pasaulio futbolo čempionato finalą tarp Prancūzijos ir Argentinos Katare jis paragino nugalėtoją švęsti pergalę nuolankiai.
O kartą paklaustas, kas yra geriausias žaidėjas – D. Maradona ar L. Messi, – popiežius apsidraudė.
„Maradona, kaip žaidėjas, buvo didis. Tačiau kaip žmogus jis palūžo“, – sakė Pranciškus, turėdamas omenyje dešimtmečius trukusią futbolininko kovą su priklausomybe nuo kokaino ir alkoholio.
L. Messi jis apibūdino kaip džentelmeną, tačiau pridūrė, kad rinktųsi trečiąjį – Pele, „širdies žmogų“.