PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Rugpjūčio 9 d. 07:30

Globos namuose – raganų medžioklė

Šiauliai

Už tvoros. Kas vyksta Šiaulių vaikų globos namuose „Šaltinis“? „Skunde išdėstėme tik kelių savaičių įvykius, o jeigu reikėtų aprašyti viską, ką patyrėme, tikriausiai išeitų kelių tomų knyga“, – sako redakcijoje apsilankiusios darbuotojos. Globos namų vadovas jų kalbas vadina šmeižtu. (A. Rut­kaus­ko nuo­tr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


94256

„Darbuotojai į darbą eina drebančia širdimi“, – tokiu sakiniu prasideda skundas, kurį globos namų „Šaltinis“ kolektyvas išsiuntė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (toliau – SADM). „Šaltinio“ vadovas Remigijus Dirmeikis skundo turinį vadina šmeižtu, patogiu Savivaldybei. Kas toji blogoji ragana: grupė darbuotojų, vadovas ar miesto valdžia?

Vertė laikyti plakatus?

Savivaldybė džiaugiasi, kad Šiaulių vaikų globos namų „Šaltinis“ bei Šiaulių sutrikusio vystymosi kūdikių namų reorganizacija įgauna pagreitį. Džiaugtis valdininkams išties yra kuo: sujungus įstaigas, SADM penkerius metus iš eilės Savivaldybei už paslaugų išplėtimą atseikės po 370 tūkst. Eur. Šios solidžios finansinės injekcijos turėtų prasidėti nuo kitų metų.

Vis tik pačiame „Šaltinyje“ reorganizacija vertinama prieštaringai. Jai įvykus, dalis darbuotojų neteks darbo. Koks bus tikslus atleistųjų skaičius, kol kas nėra žinoma – administracijos direktorius Antanas Bartulis yra užsiminęs, kad atleidimo lapelius gaus iki 40 darbuotojų.

Žiniasklaidoje buvo ne kartą rašyta ir apie tai, kad „Šaltinio“ kolektyvas nepritaria reorganizacijai, abejoja jos būtinumu ir skaidrumu. Štai ir susitikime su Savivaldybe, į kurį buvo pakviesti „Šaltinio“ darbuotojai, kai kurie atėjo nešini plakatais „Deryboms po stalu – ne!“, „Tylos protestas prieš diktatūrą“.

Netrukus po šio susitikimo grupelė „Šaltinio“ darbuotojų atėjo ir į „Etaplius“ redakciją. Šiaulietės pasakoja, kad iki šiol trūko žinių apie būsimą reorganizaciją, o iš vadovo esą girdėjo tik gąsdinimus. „Žmonės pradeda suprasti, kad reorganizacija nėra blogas dalykas. O su tais plakatais į Savivaldybę kai kurie ėjo R. Dirmeikio verčiami“, – sako viena pašnekovių.

atmintine-11.jpg

„Nuolatinis žeminimas, įžeidinėjimai – mūsų kasdienybė“

Darbuotojos teigia neseniai išsiuntusios penkių puslapių skundą SADM viceministrei Eglei Radišauskienei. Skundas anonimiškas, pasirašytas „Šaltinio“ kolektyvo vardu.

Anonimiškumą darbuotojos prašo išlaikyti ir publikuojant straipsnį, mat bijo būti atleistos. Baiminasi jos ir dėl savo saugumo. „Jau dabar gauname grasinančių žinučių iš globotinių. Jų nekaltiname – mūsų vaikai naivūs, jais lengva manipuliuoti („Šaltinyje“ auga negalią turintys vaikai, – aut. pastaba). Beje, manipuliuojama tik vienos socialinės darbuotojos vaikais, kuri yra palanki direktoriui. Rašėme apie tai skunde viceministrei. Apskritai ten išdėstėme tik kelių savaičių įvykius, o jeigu reikėtų aprašyti viską, ką patyrėme, tikriausiai išeitų kelių tomų knyga“, – sako darbuotojos.

Anot šiauliečių, didžiausia įstaigos problema – trejus metus jai vadovaujantis R. Dirmeikis. „Nuo to laiko, kai jis pradėjo dirbti, pas mus atsirado didžiulė darbuotojų kaita. R. Dirmeikis sako, kad žmonės išeina dėl mažų algų, bet algos pas mus geros. Žmonės išeina ne dėl to, – atsidūsta moterys ir priduria, kad vadovo būdas, jų nuomone, yra sunkus. – Nuolatinis žeminimas, įžeidinėjimai – tokia mūsų kasdienybė.“

Pasak redakcijoje apsilankiusių „Šaltinio“ darbuotojų, psichologinį smurtą esą kenčiančios ne tik jos, bet ir globėjai. „Anksčiau pas mus neužsidarydavo durys – globėjai eidavo ir eidavo. Dabar, jei tik galėtų, R. Dirmeikis mus apstatytų trijų metrų tvora. Saugo kiekvieną vaiką, nes kiekvienas vaikas – pinigai. Esami globėjai žeminami. Viena moteris pasiguodė, kad bijo paprašyti, jog vaiką išleistų pas ją savaitgaliui, nes administracija ją niekina. Ji eina pas pavaduotoją su gėlėmis, su tortais, kad tik išleistų vaiką. O jeigu globoti užsinori kuri nors darbuotoja, būna dar baisiau – tai prilyginama išdavystei“, – pasakoja moterys.

Nepasitiki profsąjungos pirmininke

Darbuotojos teigia, kad įstaigoje jaučiama, kuris darbuotojas vadovui tinka ir patinka, kuris – ne. R. Dirmeikio patikėtinėmis jos įvardija direktoriaus pavaduotoją socialiniams reikalams Ievą Maraškaitę, socialinę darbuotoją Liną Frydendal, kuriai, pasak darbuotojų, suteikiamos išskirtinės darbo sąlygos, mokamas žymiai didesnis atlyginimas.

Ironiška, tačiau „Šaltinio“ profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkę Liną Jurienę, turinčią atstovauti darbuotojų interesams, pašnekovės taip pat vadina vadovo patikėtine. „Mes jos net nerinkome. Paprasčiausiai R. Dirmeikis pasakė, kad į pirmininko vietą siūlo L. Jurienę, ir visi, bijodami paprieštarauti, nubalsavo už ją. Galų gale kas skaičiavo balsus? Ogi jie patys. Dabar daugelis žmonių norėtų išstoti iš profsąjungos, bet nedrįsta nueiti į administraciją. Nes ten nueiti, patikėkite... Pasijunti kaip paskutinė šiukšlė“, – sako darbuotojos.

Užgautas ego?

Darbinė atmosfera tapo itin kebli po to, kai liepos 4 d. miesto Taryba pritarė, kad Savivaldybė perimtų vaikų globos namų „Šaltinis“ steigėjo statusą – reorganizacijai buvo duota žalia šviesa. „R. Dirmeikis gal ir būtų susitaikęs su pertvarka, jeigu pas jį būtų atėję ministerijos ir Savivaldybės atstovai, labai žemai jam nusilenkę ir išlydėję ant raudono kilimo. O dabar yra užgautas ego – užtat jis taip ir draskosi“, – mano darbuotojos.

Tiesa, R. Dirmeikis šiokio tokio valdžios dėmesio sulaukė – moterys pasakoja, kad liepos pradžioje „Šaltinyje“ lankėsi A. Bartulis. „Žinote, kaip tada pasielgė direktorius? Pasikvietė darbuotojus ir pasakė jiems: „Tu sakai tą, tu aną. Nesupratot, ką sakyti? Esat su vištos smegenimis?“ Išdalijo lapelius su iš anksto paruoštu tekstu. Štai koks buvo susitikimas su A. Bartuliu“, – prisimena darbuotojos.

Vieną atleido, kita sulaukė grasinimų

Praėjusią savaitę A. Bartulis „Šaltinio“ darbuotojus pakvietė į du susitikimus Tarybos salėje. Kvietimą išsiuntė profesinei sąjungai „Solidarumas“ ir paprašė jį išplatinti visam kolektyvui. Ir nors profsąjunga tai daryti atsisakė bei ketino Tarybos salėje, užuot diskutavus, piketuoti, kvietimas dalį darbuotojų pasiekė. Ketvirtadienį jie atėjo išklausyti Savivaldybės pozicijos.

Darbuotojos akcentuoja, kad po šio susirinkimo buvo surengtas dar vienas – šįkart „Šaltinyje“. „Susirinkimas Savivaldybėje vyko ketvirtadienį 10 val. Nespėjo ateiti pietūs, o darbuotojai jau gavo žinutes, kad penktadienį vyks susirinkimas „Šaltinyje“, dalyvavimas būtinas. Tie darbuotojai, kurie dalyvavo susirinkime Savivaldybėje, turėjo aiškintis, kodėl ten ėjo, nes, pasirodo, jų vardus ir pavardes pasižymėjo R. Dirmeikio „savi“, – pasakoja darbuotojos.

Savivaldybėje vykusio susirinkimo metu A. Bartulis paprašė deleguoti dvi „Šaltinio“ darbuotojas į patariamojo pobūdžio kolegialią komisiją, kuri patartų, vykdant reorganizaciją. Į komisiją buvo išrinktos dvi „Šaltinio“ darbuotojos: Simona Domkutė ir Jovita Žironienė. Sutapimas ar ne, bet J. Žironienė, grįžusi į darbą, ant savo kabineto durų rado raštelį su necenzūriniu pasiūlymu, o S. Domkutė kitą dieną buvo atleista. Oficiali priežastis – ji negeba dirbti komandoje, bendrauti su negalią turinčiais vaikais, nesilaiko VGN tvarkos aprašų, neturi tinkamų asmeninių savybių.

Naujausiais duomenimis, patariamojoje komisijoje nuo šiol darbuosis L. Jurienė ir I. Maraškaitė, deleguotos R. Dirmeikio.

Susisiekus su S. Domkute, moteris nestokojo geros nuotaikos ir sakė puikiai žinanti tikrąsias atleidimo priežastis. Artimiausiu metu ji žada kreiptis į Darbo ginčų komisiją.

O štai redakcijoje apsilankiusios darbuotojos ketina susitikti su SADM atstovais. „Norime, kad R. Dirmeikio elgesys su darbuotojais ir vaikais neliktų nenubaustas“, – sako jos.

R. Dirmeikis: skundų dar bus ne vienas

Po „Šaltinio“ darbuotojų apsilankymo išsiuntėme pluoštą klausimų R. Dirmeikiui, tačiau atsakymo į juos nesulaukėme. Susisiekus su vadovu telefonu, šis nedaugžodžiavo. „Nesąžininga rašyti straipsnį su tokiais klausimais. Visa tai yra šmeižtas, fantazijos vaisius ir nieko daugiau“, – teigė jis.

Pasiteiravus, ar vadovas žino apie darbuotojų ministerijai išsiųstą skundą, R. Dirmeikis sakė skundą turintis pats. „Kas pasirašė šį skundą? Ar ten yra vardas, pavardė? Nėra. Vadinasi, skundas yra anoniminis, o pagal Viešojo administravimo įstatymą anoniminiai skundai yra nagrinėjami tik išimtiniais atvejais. Dar vienas dalykas – kaip suprantu, skundas yra platinamas laisvai ir visiems. Žiniasklaidai ir pan. Kodėl taip daroma, jeigu jis buvo skirtas konkrečiam objektui? Ir dar kai tai, kas ten surašyta, yra absoliutus šmeižtas“, – piktinasi vadovas.

R. Dirmeikis pripažįsta, kad kolektyve justi susiskaldymas, ir sako, kad tai yra labai patogu pelningos reorganizacijos siekiančiai miesto valdžiai. „Kadangi įstaigą norima perduoti Savivaldybei, profsąjunga kovoja už tai, kad perdavimo proceso metu būtų sudėliotos visos garantijos darbuotojams. Savivaldybė norėtų, kad pertvarka vyktų per nutylėjimą, kad visi nulenktų galvas, o jie ateitų ir darytų, ką nori. Savivaldybė skaldo kolektyvą ir profsąjungą, o skundas yra šio veiksmo padarinys. Ir turbūt tų skundų bus dar ne vienas. Kai kurie darbuotojai yra suklaidinti, jiems prišnekėta, primeluota. Bet jų yra tikrai nedaug ir aš manau, kad jie atsikvošės. Jūs pati kalbėjote su keliomis darbuotojomis, bet darbuotojų iš viso yra 72 ir tai – puikus kolektyvas“, – sako R. Dirmeikis.

Savivaldybė žada vertinti ir tikrinti

Tuo metu Savivaldybė šią savaitę viešai išplatino pranešimą, kuriame rašoma, kad „administracija nuolat sulaukia informacijos iš reformai neabejingų „Šaltinio“ darbuotojų apie tai, kad vaikų globos namuose ne viskas yra taip sklandu, kaip bando parodyti jų direktorius bei dalis profesinės sąjungos „Solidarumas“ narių. Miesto savivaldybei perėmus globos namų steigėjo funkciją, visa gauta informacija bus patikrinta bei įvertinta“.

Pranešime taip pat sveikinama drąsesnė darbuotojų pozicija ir jų noras išgirsti Savivaldybės administracijos poziciją bei argumentus.

„Savivaldybė, siekdama priimti teisiškai bei finansiškai optimaliausią sprendimą, konkurso būdu užsakė juridinės konsultacinės firmos „Investicija“ teisinę konsultaciją apie tinkamiausią reorganizacijos būdą. Teisininkų nuomone, tinkamiausias reformos atlikimo būdas – reorganizacija, sujungiant įstaigas. Susitikimų su kolektyvais metu mes parodėme, kad neturime išankstinių nuostatų nei apie sutrikusio vystymosi kūdikių namus, nei apie „Šaltinį“, – sako A. Bartulis.