PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2025 m. Gegužės 11 d. 16:15

„Girelės“ aitvaras populiarumu aplenks „Geležinę lapę“?

Šiauliai

Etap­lius.lt nuo­tr.

Oksana LaurutytėŠaltinis: Etaplius.LT


360453

Kaimo turizmo sodybos „Girelė“, esančios už 7 km nuo Šiaulių, judant Kryžių kalno link, kieme pastatytas šiauliečio dizainerio Viliaus Purono kūrinys – „Aitvaras-baziliskas“. Daugiafunkcį skulptūrinį akcentą „Girelei“ dovanojo LDK istorinio Jotvingių Kryžiaus riterių ordinas.

„Aitvaras-baziliskas“ Lietuvos rekordų knygoje įregistruotas kaip „Didžiausia fantastinio gyvūno skulptūra“. Jai pagaliau atradus apie dešimt metų ieškotos vietos, rekordas bus galutinai įformintas.

„Girelės“ teritorijoje įkurdintas skulptūrinis slibino akcentas rūtų darželyje prirakintas plienine grandine. Pasak V. Purono, neatsitiktinai šis kūrinys jungia ne tik viduramžių legendas apie piktus baziliskus, prie kurių, juos įveikus veidrodžiais, būdavo galima prieiti tik su rūta. Baziliskas rūtų paniškai bijodavo.

Kūrinys siejasi ir su lietuviškumu – laimę nešančiais aitvarais ir rūtomis, Lietuvoje augintomis visose sodybose. Rūta nuo 1561 m. yra oficialiai žinoma kaip lietuvių tautinė gėlė.

„Gi­re­lės“ ait­va­ras pre­ten­duo­ja tap­ti ne ma­žiau po­pu­lia­rus už V. Pu­ro­no su­kur­tą „Ge­le­ži­nę la­pę“, sau­gan­čią Šiau­lių Talk­šos eže­ro pa­kran­tę. (V. Pu­ro­no ar­chy­vo nuo­tr.)

„Aitvaras-baziliskas“ buvo demonstruotas 2014 m. Šiaulių miesto šventėje – jam iš burnos sklido dūmai, akys mirksėjo raudonai, o burna kalbėjo ir dainavo keliomis kalbomis. V. Puronas sako, kad, reikalui esant, iš skulptūros pauodegio gali išskrieti net šventinių raketų fiesta.

„Žinovams“ primenu, kad, vertinant meną, nereikia maišyti žanrų, stilistikų, technologijų, funkcijų... Cinkuoto metalo technologija mene – unikumas, kurio neturi kiti miestai. Esu pramoninės dailės specialistas, todėl verta pasididžiuoti, kad neatsitiktinai Europos dizainerių kūrybos apraše 2018 m. šiaulietiškasis žanras buvo užfiksuotas kaip profesinis savitumas. O „puronizmas“, kaip erdvinio skulptūrinio stiliaus žanras dizaine, pagarsėjęs „Geležine lape“, jau tapo žinomas menotyroje“, – šypsosi Vilius.

Dekoratyvinio dizaino kūrinys – apie 10,2 m ilgio, 4,6 m aukščio, sparnai – apie 4,55 m pločio. „Aitvaras-baziliskas“ sveria apie dvi tonas.