PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Balandžio 16 d. 13:50

Gintaro Šiupario atsakymas į Dainų PSPC direktorės viešą pareiškimą dėl koronaviruso įstaigoje

Šiauliai

Dainų PSPC nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


126156

Po Etaplius.lt pasirodžiusios publikacijos „Nerimas dėl koronaviruso Dainų pirminės sveikatos priežiūros centre: direktorė kreipiasi į visuomenę“ į naujienų portalą kreipėsi „Lietuvos ryto“ žurnalistas Gintaras Šiuparys, prašydamas išdėstyti jo istorijos pusę.

Minėtoji publikacija Etaplius.lt pasirodė balandžio 14-ąją. Prie publikacijos prisegtame priede buvo išdėstyta Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorės pozicija dėl anksčiau G. Šiupario paskelbto straipsnio „Šiaulių gydytojas susirgo koronavirusu, o kolegų poliklinikoje net neketina tirti“. Balandžio 9-ąją „Lietuvos ryte“ pasirodžiusiame straipsnyje buvo minima, jog Dainų PSPC vadovybė nusprendė netirti su užsikrėtusiuoju galimai kontaktavusių kolegų.

„Apie profilaktinius patikrinimus niekas net nekalba, nors patvirtinta, kad nemaža dalis infektuotųjų serga besimptome forma ir yra tik platintojai“, – tuomet piktinosi laišką žurnalistui atsiuntę kolektyvo nariai.

G. Šiuparys redakcijai ketvirtadienį atsiųstuose laiškuose dėsto savo istorijos pusę ir nesutinka su Dainų PSPC direktorės teiginiais, kurie, jo teigimu, žeidžia jo vardą. Anot žurnalisto, jo publikacijos apie Dainų PSPC ir jo problemas buvo paremtos tik faktais, oficialiai iš Respublikinės Šiaulių ligoninės ir Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus gauta informacija. Šis įrašas G.Šiupario feisbuko paskyroje buvo patalpintas balandžio 14 dieną, A. Koncienei paskelbus viešą pareiškimą:

„Dar vienas toks ilgesnis apie Šiaulius, kovą su koronaviruso, sąmokslo teorijas ir pan. Pirmiausia noriu pasidžiaugti, kad Dainų PSPC vadovė p. Aurika Koncienė pagaliau atliko savo pareigą - pasirūpino, kad dėl įstaigoje nustatyto COVID-19 ligos vieno atvejo būtų ištirti visi įstaigos darbuotojai.

Neabejoju, kad prieš šv. Velykas pagaliau atlikti testai apramino darbuotojus, kurie apie savo nerimą man, „Lietuvos ryto“ žurnalistui, pasakojo telefonu, parašė laišką. Nuvilsiu ponią A.Koncienę – man nėra žinoma, ar apie darbovietės skaudulius ir raštu, ir telefonu papasakoję žmonės priklauso kuriai nors partijai. Nuvilsiu ir tuo, kad nepateiksiu citatų iš gauto laiško, nes pagal kai kurias aplinkybes, smulkmenas būtų galima identifikuoti apie problemas prabilusius Dainų PSPC darbuotojus. Jie nenorėjo būti viešinami, todėl jų prašymo yra laikomasi.

Vis dėlto tamstos, p. A.Konciene, viešame laiške pasigedau nuoseklumo. Mat praėjusią savaitę savo komentare įvardijote, kad žmonės atsisako tirtis (žr. priedus), o šiandienos viešame laiške ši aplinkybė ūmai išnyko. Suprantu, kodėl apie ją neberašote, - tektų įvardinti, ar per pandemiją tirtis atsisakę medikai nušalinti nuo darbo. Matyt, todėl praėjusį penktadienį atsakydama į mano paklausimą dėl medikų motyvų nesitirti ir pasiūlėte naudotis „sugedusiu telefonu“ (žr. priedus).

Man visiškai nesuprantama, kodėl tamstos, p. A.Konciene, laiške pažerta teiginių apie neva buvusius užsakovus, užsimenama apie kažkokias politines partijas. Tai vertinu kaip itin patogų, bet labai nevykusį bandymą pridengti Dainų PSPC iškilusias problemas ir siekį nusikratyti atsakomybe.

P. A.Konciene, tamstos laiške parašyta, kad „užsakovas yra tos įstaigos darbuotojas nuo kurio priklauso visuomenei informaciją pateikiančio asmens sveikatos priežiūra. Natūralu, kad tarp tokių asmenų yra asmeniniai santykiai, ir objektyviai nevertinama situacija, o pateikiama vienos šalies nuomonė“.

Pastarasis teiginys verčia manyti, kad jūs neteisėtai rinkote duomenis apie mane, o po to sukurptu pramanu, bet ne faktais bandote mesti šešėlį ir mano gydytojai. Kiek šie pasisakymai ir kiti minėti „faktai“ teisėti, tegul aiškinasi teisininkai, o aš galiu patikinti, jog informaciją apie Dainų PSPC gavau ne iš savo šeimos gydytojos. Su pastarąja palaikau dalykiškus, paciento ir gydytojo, santykius. Nesu dažnai sergantis žmogus, su gydytoja bendrauju labai retai, o per pastarąsias porą savaičių neteko bendrauti išvis.

Daugiau kaip 20 metų dirbu dienraštyje „Lietuvos rytas“, esu laisvas ir nepriklausomas žurnalistas. Todėl tamstos, p. A.Konciene, pastangos susieti mane su kuria nors politine partija žeidžia mano garbę ir orumą. Todėl prašau nedelsiant kreiptis į mano darbdavį, pateikti jam faktus apie mano priklausomumą, lojalumą kuriai nors politinei partijai, įvykdytus ar vykdomus užsakymus.

Atsiribodamas nuo bet kurios politinės partijos, prašau ateityje manęs neminėti tuose savo laiškuose, kuriuose norėsite pašlovinti kurį nors garbės trokštantį politinį veikėją, reikšti jam viešas padėkas ir pan.

Pabaigai priminsiu, kad mano publikacijos apie Dainų PSPC ir jo problemas buvo paremtos tik faktais, oficialiai iš Respublikinės Šiaulių ligoninės ir Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus gauta informacija. Tuo galima įsitikinti perskaičius pridėtus priedus.

Todėl prašau įstatymų numatyta tvarka, tokiu pat būdu, kaip ir buvo paskelbti, paneigti man mestus kaltinimus dėl neva įvykdytų užsakymų, sąsajų su politinėmis partijomis, nes jie prasilenkia su tiesa, yra vertintini kaip šmeižtas.

Beje, Šiaulių miesto meras straipsnyje buvo paminėtas neatsitiktinai. Jo pavyzdys parodė, kad SAM vadovo Aurelijaus Verygos nurodyti algoritmai leidžia net ir nejaučiančiam simptomų žmogui pasidaryti tyrimą, todėl tikėjausi, kad tamsta rasite algoritmą ištirti ir savo pavaldinius – Dainų PSPC kolektyvą.

Abejonių, kad buvo būtinybė ištirti Dainų PSPC medikus, dirbusius tame pačiame pastate su susirgusiu kolega, man nekyla. Todėl aš, problemą iškėlęs žurnalistas, nuoširdžiai džiaugiuosi, kad visas kolektyvas pagaliau ištirtas, o nuo medikų ir jų namiškių bent laikinai nuimtas galvosopis.

Tikiuosi, kad tokie ar dar išsamesni tyrimai Dainų PSPC bus atliekami ir toliau - bus užkirstas bet koks kelias mirtinas komplikacijas sukeliančio užkrato plitimui. Nes būtent jūs savo veikimu ar neveikimu prisiimate visą atsakomybę už labai sunkiai dirbančius medikus.

Pagarbiai, Gintaras Šiuparys

P.s. priedus rasite čia: https://www.facebook.com/siuparys/posts/1020715660579073
https://www.facebook.com/Dainupoliklinika/posts/169128887879030?__tn__=K-R

G. Šiuparys taip pat su redakcija pasidalino nuoroda į dar balandžio 10-ąją jo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje paskelbtą įrašą.

„Toks ilgesnis tekstas apie Šiaulius ir kovą su koronavirusu.

Mirtį sėjanti koronaviruso infekcija žmones verčia elgtis keistai (jei ne Didysis Penktadienis, tikrai būčiau parinkęs kitą, stipresnį, žodį). Jokia paslaptis, kad praėjusią savaitę COVID-19 buvo nustatyta šiauliečių medikų porai. Šią žinią vertinu kaip itin didelę grėsmę, nes tik medikai trauks iš mirties nagų susirgusiuosius.

Paminėjus sausą faktą apie susirgusius medikus, neabejojau, kad skelbti daugiau žinių būtų tolygu panikos sėjimui. Bet po kelių dienų laukė akibrokštas – pirmadienį (!) spaudos konferencijoje iš Šiaulių miesto administracijos direktoriaus Antano Bartulio išgirdome, kad jis nieko nežino apie užsikrėtusius medikus. Kilo klausimas: gal šį faktą norima slėpti?! Juolab kad iš medikų bendruomenės man atskriejo laiškas, jog niekas net nesiruošia tirti kontaktą turėjusių bendradarbių ir t.t.

Todėl į Savivaldybę trečiadienį (!) buvo nusiųsta ši užklausa:
1. Ar tikrai Dainų PSPC buvo infekuotas darbuotojas?
2. Ar tirta, kiek kontaktų su PSPC kolektyvu jis turėjo?
3. Kiek tiesioginio kontakto atvejų nustatyta?
4. Kiek žmonių galėjo turėti netiesioginį kontaktą?
5. Kiek žmonių izoliuota?
6. Ar atlikti kolektyvo nariams profilaktiniai patikrinimai dėl COVID-19?
7. Pirmadienį vykusioje spaudos konferencijoje direktorius A.Bartulis pripažino niekas nežinojęs apie COVID-19 susirgusį PSPC mediką. Kada jam buvo pranešta? Gal gydymo įstaiga iki šiol nepranešė steigėjui?
8. Jei Dainų PSPC vadovas nepranešė steigėjui, kokių priemonių imtasi jo atžvilgiu?
9. Ar Savivaldybės vadovai ėmėsi priemonių, kad į rizikos grupę patekę Dainų PSPC darbuotojai būtų patikrinti dėl koronaviruso infekcijos?“

Gavus atsakymus (žr. prieduose), buvo paprašyta papildomai paaiškinti:

„1. Kieno sprendimu Dainų PSPC kolektyvo nariai netikrinti dėl galimos koronaviruso infekcijos?
2. Lietuvoje kalbama apie būtinybę periodiškai tirti medikus. Kada bus pradėti tirti Dainų PSPC ir Centro poliklinikos darbuotojai?“
Pagal turimą medžiagą buvo parengta ši publikacija: https://www.lrytas.lt/…/siauliu-gydytojas-susirgo-koronav…/…

Labai keista, kad faktais paremtas straipsnis sukėlė tam tikros ligos protrūkį (Didysis Penktadienis, tad ligos pavadinimo neįvardinsiu) aukščiausiuose Šiaulių valdžios sluoksniuose. Imta drabstytis purvais, kaltinimais, niekuo neparemtomis įžvalgomis, pradėta atvirai meluoti (skaityti visus komentarus ir įžvalgas): https://www.facebook.com/arturas.visockas.7/posts/10217818764446230?hc_location=ufi

Manau, kad būtent poliklinikos vadovė privalėjo ir privalo kautis iš paskutiniųjų, kad būtų profilaktiškai patikrinti visi (!) darbuotojai, o Savivaldybės vadovai privalo palaikyti tokią iniciatyvą. Juolab kad pacientams poliklinikoje teikiama ne tik nuotolinė pagalba (žr. priedus), jau nekalbu apie iš potencialaus židinio kasdien grįžtančių medikų namiškius ir t.t.

Kad medikus būtina tikrinti, žinia ne iš piršto laužta, ne žurnalistų pramanas. Apie tai kalba ir autoritetingi mokslininkai, pvz., Nacionalinio vėžio instituto genetikė prof. Sonata Jarmalaitė: https://www.nvi.lt/…/Koronaviruso-testai-kuo-jie-skiriasi…/…

Dainų PSPC direktorė A.Koncienė, atsakydama į viešą mero paklausimą, sau leido viešai pameluoti – teigia, kad jos paskelbta informacija neva buvo žinoma ir žurnalistui. Deja, iš Savivaldybės gautuose atsakymuose (ne A.Koncienė atsiuntė, bet tai nestebina, nes jos ir klausta nebuvo) neradau nė žodžio apie tariamą medikų atsisakymą pasidaryti testą (žr. priedus), o p. A.Koncienei nebuvo siųsta apskritai užklausa.

Viešai įvardintas faktas apie testą darytis atsisakiusius medikus sukėlė papildomų minčių, nes niekas neturi teisės taip elgtis, nekalbu apie medikus. Jei būtų toks faktas, esu tikras, jog vadovas turėtų nedelsiant nušalinti tokį, kad netaptų potencialiu užkrato platintoju. Mat už infekcijos platinimą gresia ir baudžiamoji atsakomybė.

Todėl Dainų PSPC vadovei penktadienį (!) buvo pasiųsti šie klausimai:

1. Ar Jūs buvote gavusi klausimų iš manęs, "Lietuvos ryto" žurnalisto, apie susirgusį Dainų PSPC gydytoją, nerimaujantį kolektyvą, taikytas priemones ir t.t.?
2. Ar Jūs pateikėte man atsakymus ir informavote mane apie neva nuo tyrimų atsisakiusius medikus?
3. Kiek medikų apklausėte dėl noro pasitikrinti nuo koronaviruso infekcijos?
4. Ar bandėte perkalbėti medikus vis dėlto išsitirti, nes daliai tenka dirbti ne vien nuotoliniu būdu?
5. Įvardinkite priežastį (-is), dėl kurių pavaldiniai atsisakė tirtis.
6. Viešai paskelbėte, kad gegužės pabaigoje bus daromas tyrimas visiems Dainų PSPC darbuotojams dėl antikūnų, kurie atsiranda tik persirgus, susiformavimo. Ką šis tyrimas parodys? Ar jau turite visų pavaldinių sutikimą darytis šį tyrimą?
Direktorės A.Koncienės atsakymai su pakartotu melu apie man siųstą informaciją prisegu (žr. prieduose).

Kaip jau rašiau, Didįjį Penktadienį susilaikau nuo riebesnių epitetų, palyginimų ir kitų žodžių. Tikiuosi, kad turėję kantrybės perskaityti iki galo sužinojo, koks iš arčiau tas valdžios olimpas ir jame įsitaisę pusdieviai, kam labiausiai rūpi medikai, jų sveikata ir kova su mirtinu užkratu.

Būkim namuose, švęskim su namiškiais! Taip padėsim išnykti virusui, kuris, pasak vieno vietos klasiko, „tiesiog nori gyventi“.

P.S. Kol rašiau šį ilgą tekstą, vienas pusdievis kažkodėl nusikrapštė savo išminties perlus nuo FB „sienos“.“

G. Šiupario padarytos ekrano nuotraukos su jam atsiųstais oficialiais valdžios atstovų ir A. Koncienės atsakymais bei kitais susijusiais komentarais, pasirodžiusiais socialinėje erdvėje:

bal-10.jpg

bal-10-1.jpg

bal-10-2.jpg

bal-10-3.jpg

bal-10-4.jpg

bal-10-5.jpg

bal-10-6.jpg

bal-10-7.jpg