PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Lapkričio 12 d. 11:43

Ginčas dėl atliekų grasina ekologine katastrofa

Šiauliai

Daniaus Labučio / ELTA nuotr.

Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt


193902

Besitęsiant principiniam ginčui tarp Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) ir MBA linijos operatoriaus prieš pat ilgąjį savaitgalį vos išvengta ekologinės ekstremalios situacijos. Abi šalys bado pirštu viena į kitą, regiono savivaldybės – ŠRATC dalininkai ragina nesutariančias puses peržiūrėti sutartį. Tuo tarpu aplinkosauga didesnių problemų nemato, nors dėl šio ginčo Šiaulių miestas ir kitų savivaldybės galėjo paskęsti atliekų pertekliuje.

Smogė prieš šventes

Ekstremali situacija vos nesusidarė prieš pat šventinį ilgąjį savaitgalį, kai MBA (mechaninio biologinio apdorojimo) linijos operatorius spalio 29 d. pabaigoje pareiškė, kad nuo spalio 30 d. ryto nebepriims mišrių komunalinių atliekų iš Šiaulių regiono savivaldybių. Pagal aplinkosaugos reikalavimus, prieš patekdamos į sąvartyną, atliekos turi būti išrūšiuotos.

Todėl kilo situacija, kad artėjant šventiniam savaitgaliui, kai atliekų kiekiai susidaro didesni nei įprastai, Šiaulių regiono gyventojai galėjo paskęsti neišvežtose atliekose. Skubos tvarka lapkričio 3 d. surengtas Šiaulių rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos posėdis. Kol situacija bus suvaldyta, nuspręsta atliekas laikinai šalinti sąvartyne. Kaip skelbė ŠRATC, apie tokį laikiną sprendimą informuotas ir Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) bei ŠRATC dalininkai (septynios regiono savivaldybės).

Griežta sutartis

Didžiausia dalininkė yra Šiaulių miesto savivaldybė. Portalui „Etaplius“ pasiteiravus šios savivaldybės Administracijos direktoriaus Antano Bartulio, kokie sprendimai priimti ir kaip dalininkai vertina šį dviejų pusių principinį nesutarimą, kuris jau perauga į galimą pavojų gyventojams ir ekologijai, direktorius aiškino, kad sutartis tarp ŠRATC ir MBA linijos operatoriaus „NEG Recycling“ yra pernelyg griežta nei numatyta teisės aktuose.

„Ekologijos niekada nebus per daug, bet sutartis labai griežta. Pavedėm abiem pusėm peržiūrėti sutartį ir užtikrinti atliekų surinkimą“, – situaciją komentavo A. Bartulis.

Įtaria korupciją

Ginčas tarp abiejų pusių kilo kai ŠRATC vadovu buvo paskirtas Žilvinas Šilgalis – jis netruko pareikšti, kad MBA linijos operatorius galimai tinkamai neišrūšiuoja atliekų. Naujajam vadovui kilo įtarimų dėl galimų korupcinių apraiškų, dėl kurių kreiptasi į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), ši pernai pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Šių metų viduryje ŠRATC vadovas įtikino dalininkus vienašališkai nutraukti sutartį su MBA operatoriumi ir perimti linijos priežiūrą į savo rankas. Kaip tada, taip ir dabar Ž. Šilgalis sako, kad nesitaikstys su netinkamu operatoriaus darbu bei įtariama korupcija.

„Sutartyje Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrui numatytai prievolei kontroliuoti sutartį daromi dirbtini trukdžiai, pavyzdžiui, neleidžiama vaizdo kameromis stebėti atliekų apdorojimo proceso, trukdoma daryti įrangos veikimo efektyvumo patikrinimus, atsisakoma pakrauti deginimui išvežti tinkamas atliekas. MBA gamykla yra apleista, įranga tinkamai neprižiūrima ir tai fiksuota įvairių patikrinimų aktuose. Ne kartą esu sakęs – už oro maišymą mokama nebus“, – principus dėstė Ž. Šilgalis.

„Būtina pabrėžti, jog dėl operatoriaus galimo sukčiavimo ikiteisminį tyrimą atlieka ir STT, o taip pat vienam iš UAB „NEG Recycling“ darbuotojų jau yra pareikšti įtarimai. Nustatyta padaryta žala, tikimės, taip pat bus padengta. Galimas tik sąžiningas bendradarbiavimas, laikantis sutartinių įsipareigojimų tinkamai apdoroti atliekas bei netrukdyti sutartyje numatytiems kontrolės veiksmams.“, – atsakymuose raštu „Etaplius“ rašė Ž. Šilgalis.

Įspėjo kelis kartus

Tuo tarpu įmonės „NEG Recycling“ atstovai, komentuodami situaciją raštu teigė, kad tai ŠRATC veiksmai iššaukė tokią situaciją, kokia susidarė spalio pabaigoje. Pasak įmonės atstovų, remiantis Šiaulių apygardos teismo nutartimi, dar rugsėjo 14 d. ŠRATC buvo įpareigotas priimti MBA linijoje apdorotas atliekas į sąvartyną.

„Teismams uždraudus ŠRATC nutraukti su operatoriumi sudarytą sutartį, kol vyksta ginčas, ŠRATC jau beveik pusę metų nemoka operatoriui už suteikiamas paslaugas (nors visą tą laiką ir toliau vežė atliekas apdorojimui, dalį apdorotų atliekų pasiimdavo), taip pat nepasiimdavo (ar neleisdavo, nors privalo, vežti jas į sąvartyną) didelės dalies pagal Operavimo sutarties sąlygas apdorotų atliekų“, – rašė UAB „NEG Recycling“ direktoriaus pavaduotojas Laimonas Laukys.

Pasak įmonės atstovo, ŠRATC apie galimas pasekmes buvo įspėtas kelis kartus ir kai fiziškai neliko vietos apdorotoms atliekoms MBA teritorijoje, priimtas sprendimas naujų atliekų nebepriimti.

„Šiuo metu visos Šiaulių regiono komunalinės atliekos, nerūšiuotos, neapdorotos, nestabilizuotos, vežamos tiesiai į sąvartyną Jurgeliškių k., Šiaulių r., nors pagal galiojančius teisės aktus tai yra draudžiama. Kaip minėta, šis pažeidimas yra sukeltas paties ŠRATC veiksmais. Pažymėtina, kad įvairios institucijos, tarp jų ir dėl nuolatinių ŠRATC skundų, nuolat tikrina operatoriaus veiklą. Vien šiais metais Aplinkos apsaugos departamentas atliko 3 patikrinimus, iš kurių paskutinis buvo atliktas 2021 m. spalį ir buvo konstatuota, kad operatorius veiklą vykdo be pažeidimų“, – rašė L. Laukys.

Atliko patikrinimus

Apie šį, spalio 22 d. vykusį patikrinimą Aplinkos apsaugos departamento Komunikacijos skyrius portalui „Etaplius“ patvirtino ir teigė, kad pažeidimų nebuvo nustatyta. Prašomi pakomentuoti susidariusią situaciją ir Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus išsakytas pastabas dėl sutarties griežtumo, AAD atstovai nuo komentarų susilaikė. Dalininkų pasisakymo komentuoti nepanoro ir Ž. Šilgalis, tačiau jis teigė, kad lyginant su kitomis to paties operatoriaus sutartimis su kitų regionų atliekų tvarkymo centrais, ši sutartis palankiausia operatoriui.

„Kaip vadovas, tokios nepalankios sutarties regiono gyventojams, kuriems tenka apmokėti MBA operatoriaus paslaugas, niekada nebūčiau pasirašęs. Bėda ta, kad net ir tokios sau labai palankios sutarties operatorius nesilaiko ir atliekas apdoroja netinkamai“, – įsitikinęs ŠRATC vadovas Ž. Šilgalis.

„Tikimės, kad po pažadų dalininkams, operatorius nebesiryš dar vienai diversijai, nes kitu atveju sprendimus, vadovaujantis įstatymais, turės priimti Ekstremalių situacijų valdymo komisija ir tie sprendimai gali būti labai griežti. Šį kartą situacija buvo suvaldyta Komisijai nepaskelbus ekstremalios situacijos. Didžiausią žalą gyventojai patiria ir toliau patirs, jei atliekos ir toliau nebus apdorojamos tinkamai. ŠRATC pagal aplinkosauginius reikalavimus turi teisę į sąvartyną priimti tik tinkamai apdorotas atliekas. Tikimės, kad Operatorius po pastarųjų įvykių ir duotų pažadų dalininkams pasirinks ne visko neigimo, o konstruktyvesnį kelią, tai yra investuos į susidėvėjusios įrangos remontą bei priežiūrą ir atliekos ateityje bus realiai apdorojamos, o ne tik imituojamas jų apdorojimas“, – rašė Ž. Šilgalis.

Pasak L. Laukio, kai tik bus pašalintos perteklinės apdorotos atliekos iš MBA teritorijos, bus atnaujintas komunalinių atliekų priėmimas.