PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2019 m. Vasario 26 d. 09:43

Giminystės ryšiai savivaldoje: mįslė gyventojams

Klaipėda

A. VALAIČIO asociatyvi nuotr.

Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt


73519

Budriems Gargždų miestelėnams pro akis neprasprūdo faktai, kad Klaipėdos rajono savivaldybėje yra giminystės ryšiais susijusių darbuotojų. Tačiau savivaldos atstovai teigia, kad kompetencijai giminystė nemaišo. Praėjusių metų gegužę STT analitinės antikorupcinės žvalgybos specialistai nustatė visų 60 Lietuvos savivaldybių administracijų nepotizmo intensyvumo rodiklius. Klaipėdos rajono savivaldybė šalies vidurkį viršijo 4 proc. – siekė 22 proc.

Seniūno sąskaitoje – keletas giminių

Budriems miestelėnams pro akis neprasprūdo faktas, kad Gargždų seniūno Sauliaus Bakšinskio žmona dirba Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriuje, dukra ir žmonos sesuo – Tarybos ir mero sekretoriate. „Seniūno giminių įdarbinimui Savivaldybėje nėra ribų. Kaip kovojama su giminių, draugų, pažįstamų įdarbinimu?“ – viešo atsakymo „Bangoje“ prašo skaitytoja, Klaipėdos gatvės gyventoja (redakcijai vardas ir pavardė žinoma – aut. pastaba). Šio laiško tema korespondentės pakalbinti rajono Savivaldybės atstovai teigia, kad kompetencijai giminystė nemaišo.

„Gargždų gyventojų vardu norėtume sužinoti, ar kartu su rajono mero rinkimais negalėtume išrinkti ir naujo miesto seniūno? Kadangi esame visiškai nusivylę Sauliaus Bakšinskio darbu: jo nesirūpinimu miesteliu ir savanaudiškumu. Kas jį pastatė amžių amžiams? Kieno užnugarį turi?“ – laiške savo abejones ir klausimus kelia gargždiškė. Labiausiai laiško autorę papiktino pastebėjimas, kad Savivaldybėje yra ne vienas darbuotojas, susijęs giminyste, bet seniūno aplinkoje tokių yra net keletas. Socialinės paramos skyriuje vyriausiąja specialiste dirba seniūno žmona Lina Bakšinskienė. Tarybos ir mero sekretoriate – dukra. O visai neseniai Tarybos ir mero sekretoriate įsidarbino ir žmonos sesuo. Autorės teigimu, naujoji sekretoriato darbuotoja prieš tai dirbo prekybos srityje.

Socialinės paramos skyriaus vedėja Dalia Gumuliauskienė „Bangą“ informavo, kad L. Bakšinskienė minėtame skyriuje dirba 26 metus nuo 1993 m. Tuo metu turėjo aukštąjį išsilavinimą, buvo priimta skaičiuoti socialines pašalpas, dirbdama įgijo ir socialinio darbuotojo kvalifikaciją. Juridinio skyriaus vedėjo pavaduotoja Raimonda Sodeikė patikslino, kad L. Bakšinskienė įsidarbino būdama dar netekėjusi, o S. Bakšinskis seniūnu tapo 2000 m. lapkričio mėnesį.

Meras: „Terorizuoti vaikus dėl tėvų veiklos – negarbinga“

Tiesioginis Tarybos ir mero sekretoriato, kuriame dirba seniūno S. Bakšinskio dukra ir žmonos sesuo, vadovas – rajono meras Vaclovas Dačkauskas. Anot jo, viena minėta darbuotoja turi aukštąjį neuniversitetinį, kita– aukštąjį universitetinį išsilavinimą. Abi dirba paprastą techninį darbą pagal darbo sutartį, reikalaujantį nemažos fizinės ir psichologinės ištvermės. Jos nėra pavaldžios viena kitai, todėl, anot V. Dačkausko, asmeniniai ryšiai neturi jokio poveikio atliekamų darbų savalaikiškumui ir kokybei. „Į darbą buvo priimtos todėl, kad turėjo reikiamą išsilavinimą ir motyvaciją dirbti kruopščiai, atsakingai ir sąžiningai. Taip pat noriu pasakyti, kad vaikų terorizavimas dėl tėvų veiklos nėra garbingas reikalas. Su panašia situacija buvo susidūrusi ir mano jaunėlė dukra. Dirbdama nevyriausybinėje organizacijoje Vilniuje, prieš vienus rinkimus patyrė psichologinį smurtą dėl mano, kaip tėvo, politinės veiklos. Po šių grubių išpuolių apsisprendė emigruoti į užsienį. Todėl kaip žmogus ir vadovas niekada netoleruosiu negarbingo elgesio su jaunąja karta, kad ir kokių tėvų vaikai jie bebūtų“, – „Bangai“ kalbėjo meras. Jam pritarė ir pats Gargždų miesto seniūnas S. Bakšinkis. „Žmona Savivaldybėje jau dirbo, kai tapau seniūnu. Dukrą į darbą priėmiau ne aš. Ji – suaugęs žmogus ir sprendimus priima savarankiškai. Aptarinėjamos viešos paslaptys. Nematau, kodėl turėčiau aiškintis“, – „Bangai“ komentavo seniūnas.

Direktorius nieko blogo neįžvelgia

Nuomonę dėl giminystės ryšių Savivaldybėje „Banga“ paprašė išreikšti ir Administracijos direktorių Sigitą Karbauską. Jis tikino, kad darbuotojų tikrai neįdarbina pagal giminystės ryšius. Pasak S. Karbausko, į Savivaldybės darbuotojų gretas priimami tie, kurie nori dirbti, atitinka visus valstybės tarnybai keliamus reikalavimus, yra išlaikę Bendrųjų gebėjimų testus, laimi konkursus. Darbuotojai gali būti įdarbinami be konkurso tarnybinio kaitumo būdu į ne aukštesnes nei anksčiau turėtas pareigas (kai jie dirba kitoje Savivaldybėje ar įstaigoje ir pareiškia norą įsidarbinti bei atitinka pareigybei keliamus reikalavimus).

Administracijos direktorius pabrėžė, kad Savivaldybėje nė vienas giminystės ryšiais susijęs darbuotojas nėra pavaldus vienas kitam. „Šiais laikais žmonės nesimėto, todėl ieškome motyvuotų darbuotojų. Galiu atvirai pasakyti, kad nesu įdarbinęs nė vieno žmogaus iš ankstesnės partijos ar giminaičio. Tačiau nematau nieko blogo, jei įdarbinamas kvalifikuotas asmuo, kuris yra kurio nors Savivaldybės darbuotojo giminaitis. Darbinantis mes neklausiame, kokie jo giminystės ryšiai“, – komentavo S. Karbauskas. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad Gargždų seniūnija yra viena iš problematiškiausių seniūnijų, o šiemet Gargždų seniūnas buvo vienas iš nedaugelio, kuris kasmetinio valstybės tarnautojų vertinimo metu negavo paskatinimo – jo darbas nebuvo įvertintas labai gerai.

Viršija Lietuvos vidurkį

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pirmasis pavaduotojas Jovitas Raškevičius yra teigęs, kad giminystės ryšiai institucijose savaime nėra problema, tačiau kuo didesnis nepotizmo intensyvumas (įstaigoje dirbančių giminaičių, sutuoktinių ir sutuoktinių giminaičių dalis nuo visų darbuotojų) egzistuoja, tuo didesnė tikimybė, kad gali būti bandoma naudotis einamomis pareigomis, proteguoti ir siekti naudos savo šeimos nariams bei giminaičiams.

Praėjusių metų gegužę STT analitinės antikorupcinės žvalgybos specialistai nustatė visų 60 Lietuvos savivaldybių administracijų nepotizmo intensyvumo rodiklius. Analizės metu buvo nustatyta, kad 18 proc. savivaldybių administracijose dirbančių asmenų yra susiję giminystės ryšiais. Verta paminėti, kad Klaipėdos rajono savivaldybė viršijo šalies vidurkį – siekė 22 proc.