PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Lapkričio 7 d. 14:41

Gimdyvei viešai atvėrus psichologines žaizdas, pažiro kaltinimai Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojai

Šiauliai

A. Rutkausko nuotr.

Ugnė UrbonėŠaltinis: Etaplius.LT


282841

Skaudžios gimdyvių istorijos nūdienos kontekste įgauna dar daugiau svorio. Susiduriant su kraupiais depresijos po gimdymo padariniais, savo istorijas viešai papasakoti ryžtasi vis daugiau moterų, tarsi pirštu pabaksnodamos, iš kur ta depresija gali kilti. Neseniai istoriją Etaplius.lt portalo redakcijai papasakojusi ir kartu socialiniuose tinkluose įrašą apie ligoninėje patirtą psichologinį smurtą, patyčias ir kandžias replikas paviešinusi šiaulietė nesitikėjo tokio atoveiksmio – prabilo daugiau moterų, susidūrusių su tos pačios gydytojos nepagarbiu elgesiu gimdyvių atžvilgiu.

Išdrįso kalbėti

Inesa (tikrasis vardas redakcijai žinomas, – aut. past.) atvira – kalba tik dabar, praėjus septyniems mėnesiams po gimdymo, nes teko išgyventi pogimdyminės depresijos padarinius. Moteris žiniasklaidai atskleidžia, kad visus šiuos mėnesius stengėsi pamiršti Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikoje išgyventą patirtį, tačiau skaudulys vis dar liko.

Šiaulietė sako, kad nėštumas ir gimdymas buvę sklandūs, tačiau kartėlį kelia susidūrimas su naujagimių gydytoja Žydrūne Gintare Mikeliene, kuri į naujos šeimos palatą atėjo vizitui.

Smerkiantis žvilgsnis, arogantiškas tonas ir frazė: ,,Tai jūs mama ar ne mama? Aš nesuprantu! Net prie vaiko negalite prieiti? Turėtumėte nė per žingsnį nesitraukti ir mokytis. Suprantu, jei visi nauji tėvai būtų pediatrai, galėtų ir nežiūrėti. O dabar, ateikit ir stebėkit viską. Mokykitės!“ Pasimečiau. Priėjau „mokytis“ keisti sauskelnes. Tada užbaubė, kad blogai stoviu ir jai šviesą nuo lango užstoju. Pasisuko taip, kad viską man užstotų ir nieko nemačiau. Nurengė dukrą. Padėjo ant svarstyklių. Ir tada antra banga. Svarstyklės rodė svorį – 2 950 gramų (150 gramų mažiau, nei naujagimis svėrė vos gimęs). Tada prasidėjo bambėjimas, kad labai daug svorio per parą nukrito. Kad nemaitinu ir kankinu vaiką. Pasakiau, kad žindymo specialistė sakė, jog viskas gerai. O ji vėl su savo, kad blogai. Kad vaiką kankinu, nes pieno neturiu. Tuo metu man toks šokas buvo, kad stovėjau ir bukai į ją žiūrėjau, nes ji (minėta gydytoja, – aut. past.) pasakė, kad turiu maitinti pieno mišiniu. Apie tai net nebuvau galvojusi. Norėjau maitinti. Pati. Bet kokia kaina. Pasakiau, kad nenoriu. Ji pasakė, kad išrašys mišinį ir, jei nesutiksiu duoti, bus paskirtas prižiūrintis asmuo, kad sumaitinčiau“, – pirmąjį susidūrimą su gydytoja atsimena Inesa.

Naujai mamai sunku prisiminti šią istoriją, nes tvirti motiniški instinktai esą vertė ją meluoti net ir pačiam artimiausiam žmogui – vyrui.

Atnešė mišinį. Mano vyras laimingas jį maitino dukrai. Aš išėjau į dušą verkti. Tikrai labai skaudžiai priėmiau esamą situaciją. Sutuoktinis apsidžiaugė, kad labai godžiai dukra viską suvalgė. Visus kitus kartus, kai mišinį atnešdavo, tyliai išpildavau į kriauklę. Nesakiau to nei seselėms, nei vyrui. Glaudžiau dukrą prie krūties ir bandžiau skatinti laktaciją maksimaliai. Kita diena. Atėjo kita žindymo specialistė. Apžiūrėjo situaciją. Nustebo, kodėl paskirtas pieno mišinys. Pasakiau, kad pilu jį į kriauklę. Pagyrė“, – istoriją pasakojo jauna mama.

Šiandien šiaulietė ant rankų sūpuoja sveiką septynių mėnesių mergaitę, kurią dėl savo tvirto noro ir ryžto vis dar žindo pati. „Dar daug kartų graudinausi ir verkiau, prisiminusi šią patirtį su gydytoja. Vėliau per forumus ir pažįstamus sužinojau, kad ši gydytoja nėra draugiška žindymui“, – sako šiaulietė ir atskleidžia, kad būtent dėl šios priežasties savo istoriją norėjo paviešinti.

Pasipylė komentarai

Inesa pasakojimu pasidalijo ne tik su Etaplius.lt, bet ir su mamomis socialiniame tinkle. Daugelis mamų feisbuko grupėje, skatinančioje ilgalaikį žindymą, istoriją priėmė su atjauta. Tačiau, nepraėjus nė kelioms valandoms po įrašo įkėlimo, pasipylė daugiau komentarų apie gydytojos Ž. G. Mikelienės nemalonų elgesį su kitomis gimdyvėmis.

Atėjusi į palatą, ji ir mane visaip ėdė, kodėl vaikui kojinės ne taip apmautos, kodėl tas, kodėl anas. Paaiškinau, kad seselė man pasakė taip apvilkti kojines, tada griežtai atrėžė: „Kuri? Parašysiu papeikimą!“ Nutylėjau. Jau kaip ir buvo ta diena, kai turėjome važiuoti namo, o ji pasakė, kad nenori mūsų išleisti, nes jai atrodo, kad aš neturiu pieno! Vaipydamasi pasakė, kas iš to, jei išvažiuosime namo, o po kelių dienų grįšime, na, matai, nelabai sveiką vaiką pasigimdžiau“, – rašė gimdyvė.

Jai antrino ir kitos moterys.


Foto galerija:

Komentarų kalba netaisyta.
Komentarų kalba netaisyta.
Komentarų kalba netaisyta.

Šiaulietės, pasiryžusios paviešinti savo patirtį, įrašas sulaukė daugiau kaip šimto komentarų – daugelis jų – palaikantys mamą ir smerkiantys gydytojos elgesį. Moterys susidūrimą su gydytoja Ž. G. Mikeliene apibūdina kaip nemalonų, skaudų ir įsimintiną blogąja prasme.

Nevertiname įrašų socialiniuose tinkluose“

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Mindaugas Pauliukas žurnalistams teigė, kad jo vadovavimo laikotarpiu dėl gydytojos Ž. G. Mikelienės elgesio oficialių skundų nebuvo sulaukta. Paklaustas, kaip vertina skaudžias moterų patirtis, susijusias su jo vadovaujamoje įstaigoje dirbančia gydytoja, M. Pauliukas atsakė diskretiškai:

Mes nevertiname įrašų socialiniuose tinkluose. Respublikinėje Šiaulių ligoninėje yra patvirtintos įstaigos vertybės, t. y. pagarba, atsakomybė, profesionalumas ir kokybės siekimas, konfidencialumas, komandinis darbas, bendradarbiavimas, inovatyvumas, lojalumas, skaidrumas, socialinė atsakomybė. Siekiame, kad šios vertybės būtų ne tik deklaratyvios.“

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Mindaugas Pauliukas. Etaplius fotomontažas

Kalbėdamas apie mamų, kurios neigiamai vertina primygtinį reikalavimą naujagimį maitinti adaptuotu pieno mišiniu, nuogąstavimus, M. Pauliukas pabrėžia, kad yra situacijų, kai ši priemonė gali būti rekomenduojama.

„Respublikinė Šiaulių ligoninė turi naujagimiams palankios ligoninės vardą ir vadovaujasi įstaigos vadovo patvirtinta žindymo rėmimo programa. Pas mus laikomasi dešimties naujagimiams palankioms ligoninėms keliamų reikalavimų ir sudaromos palankios sąlygos sėkmingai žindyti naujagimius nuo pat pirmos jų gyvenimo dienos. Taip pat turime dvi žindymo specialistes, kurios padeda mamoms žindymo klausimais. Tačiau yra situacijų, kai pagal medicinines indikacijas gali būti skiriamas ar rekomenduojamas adaptuotas pieno mišinys. Konkrečiai šios situacijos pakomentuoti tikrai negalime dėl informacijos stokos“, – atsakė įstaigos direktorius.

M. Pauliukas primena, kad ligoninėje yra priėmimo valandos, kuomet pacientai savo nusiskundimus ar nusivylimus gali tiesiogiai išsakyti įstaigos vadovui: „Tai greičiausias kelias į pokytį, kurio visi norime ir siekiame.“