PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2017 m. Birželio 16 d. 13:13

Gidas Andrius Kvedaras: per žydišką humorą – į šurmuliuojančias krautuves

Šiauliai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


6949

Šiauliečiams ir miesto svečiams – naujos galimybės pažinti Šiaulius. Kiekvieną šeštadienį iki spalio mėnesio Šiaulių turizmo informacijos centras ragina atrasti kitokius Šiaulius, renkantis naujas ir jau įvertintas ekskursijas. Daugelį jų ves nauji gidai. Šiaulietis Andrius Kvedaras – vienas iš jų. Į šią ekskursiją šiauliečiai ir miesto svečiai galės leistis jau šį šeštadienį 12 val. nuo Šiaulių turizmo informacijos centro.

Kokias emocijas žada Jūsų ekskursija?

- Nemažai žydiškojo paveldo Šiauliuose jau yra išnykę arba likę tik pėdsakai, bet visi jie ekskursijos „SHALOM – SHAVLI“ metu gali atgyti gyvu vaizdiniu, emocija galvose: šurmuliu prie krautuvių ir paviljonų, išsidėsčiusių abiejuose šiandieninės Vilniaus gatvės pusėse, jidiš kalba skambančiais juokeliais.

Ši ekskursija po Šiaulius – tai pirmiausia kažkas naujo mums patiems. Ypač dėl to, kad tai visiškai kitos kultūros pažinimas, kuri mus tuo ir turėtų žavėti, kad yra neatrasta.

Jūsų ekskursija – būdas atskleisti žydų palikimą Šiauliuose. Kuo, Jūsų nuomone, jis tebėra svarbus ir šiandien?

- Mano manymu, ekskursija apie žydiškuosius Šiaulius – puikus būdas atskleisti žydų palikimą Šiauliuose. Prieš daugiau kaip 200 metų Šiauliuose gyvenusi gausi ir skaitlinga žydų bendruomenė įnešė svarų indėlį į miesto augimą ir klestėjimą. Istoriniai duomenys rodo, kad buvo laikotarpis, kai ši bendruomenė buvo netgi gausesnė už kitų tautybių žmones, gyvenusius Šiauliuose, taigi galime daryti išvadą, kad ji ir padėjo sukurti miesto gerovę, ir skatino miesto ekonomiką savo prekybiniais ir verslumo sugebėjimais. XIX a. pab. – XX a. pr. Šiauliai buvo stambus pramonės miestas. Tarpukaris – tai miesto ,,aukso amžius”. Ir jei ne istorines aplinkybės, įdomu kokie Šiauliai būtų šiandien?

Pastebiu, kad susidomėjimas žydų kultūra ir žydiškojo paveldo ,,renesansu“ auga: restauruojamos sinagogos, atminimo akmenimis gatvėse bei lentomis prie pastatų sienų įamžinami žymiausi bendruomenių nariai – litvakai. Auga ir pati turistų rinka, kartu ir atvykstančių iš Izraelio. Į Lietuvą juos traukia noras pažinti kraštą, iš kur kilę jų protėviai. Toks turizmas vadinamas ,,šaknų turizmu“. Šiaulių regione gausu žydų paveldo objektų: Šiauliuose turime Ch. Frenkelio vilą, Joniškyje atrestauruotas dvi mūrines sinagogas, Pakruojyje neseniai visuomenei buvo pristatyta pirmoji ir kol kas vienintelė restauruota Lietuvoje medinė sinagoga su atkurtu be galo gražiu vidaus interjero dekoru. Tai dar vienas patrauklus turizmo objektas. Šiauliuose veikia žydų bendruomenė, galima paragauti ir žydiškų valgių – tad praktiškai pamatyti ir pajusti žydų kultūrą ir gyvenseną mūsų krašte galimybių yra. Vienas iš pasirinkimų - ekskursijos Šiauliuose.

Kodėl pasirinkote būtent šią ekskursijos temą?

- Taip jau susiklostė, kad pats mano, kaip muziejininko, darbas skatino domėtis žydų kultūra. Kiekvienas naujas tekstas nepraslysdavo pro mano akis, pakliūdavo į asmeninį archyvą. Archyvui augant, augo ir mano žingeidumas. Ryte rijau tarpukario spaudą, tyrinėjau reklamas. Dabartiniams reklamos ir marketingo specialistams dar vertėtų iš to pasimokyti! Tuo metu reklamos išsiskyrė savo patrauklumu, kalbos žaismingumu. Ir netgi žydų humoro bei anekdotų knygelę teko pavartyti. Mano galva, žydiškam humorui nestinga „savotiško“ sąmojo. Be to, pavyko atrasti daug naujų netikėtų dalykų. Atradimo jausmas neapleido, apsilankius ir visai nesenai visuomenei pristatytoje atrestauruotoje medinėje Pakruojo žydų sinagogoje. Čia išvydau tradicinei žydų kultūrai būdingą interjerą ir dekorą – tikrai įspūdingi vaizdai! Tai kartu tai paskatino pasidomėti apie tam tikrus simbolius, jų reikšmes.

Kaip apsisprendėte būti gidu?

- Gido darbą pradėjau dirbti visai netikėtai – net ir pats kažkada apie tai negalvojau, tačiau niekada nežinai, kas nutiks gyvenime. Šiaulių universitete baigiau istorijos studijas. Istorikas pagal specialybę duoną pelnytis gali keliais būdais: dirbdamas pedagoginį, praktinį – mokslinį darbą, arba dirbti turizmo srityje. Esu kaip tik dabar esu šiame kelyje. Gidas – tarsi tarpininkas tarp aplinkos, eksponatų ir turisto. Taip kaip perteiksi istoriją, taip turistas ją ir priims. Ką tik baigiau Šiaulių turizmo centro organizuotus gidų kursus. Tai irgi papildė mano žinias apie gido darbo specifiką.

Kokius matote Šiaulius? Kur labiausiai jaučiate šeimininko ranką?

- Šiaulius turistine prasme matau turinčius potencialo augti kaip turistinį, muziejų gausa išsiskiriantį miestą. Štai gegužės pabaigoje Šiauliuose praūžė jau tradicija tampantis miesto renginys – muziejų naktis. Jame šiais metais apsilankė daugiau kaip 26 tūkst. lankytojų. Tai rekordiniai skaičiai palyginti su ankstesnių metų skaičiais. Ir Šiaulių TIC skelbia, kad turistų skaičius mieste daugėja. Vadinasi belieka pasidžiaugti, kad tendencija yra teigiama.

Su miesto gražėjimu džiugina ypač įvairios savanoriškos iniciatyvos gražinti, atnaujinti įvairias vietas bulvare, prie Talkšos ežero. Dabar visos viltys dedamos į pagrindinių, reprezentacinių miesto vietų – Prisikėlimo, Saulės laikrodžio aikščių rekonstrukciją. Belieka viltis, kad procesai neįstrigs teisiniuose, biurokratiniuose niuansuose ir artimiausiais metais miestas įgaus visai naują savo veidą, taps patrauklesnis ne tik čia gyvenantiems, bet ir atvykstantiems į Šiaulius.