PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Namai2021 m. Balandžio 4 d. 19:30

Ge­ro­vės bal­ko­nas (3)

Šiauliai

Po­mi­do­rai ne­tru­kus tu­rės iš­ke­liau­ti į di­des­nius va­zo­nus. Su vi­sais „sos­tais“. Po­pie­rius iš­tirps, o dai­gų šak­nys ne­bus pa­žeis­tos. (Au­to­rės nuo­tr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


170303

Ma­no ru­ko­los – tik­ros graž­gars­tės. Iš­dy­go pir­mos, pir­mos ir nu­spro­go. Dėl ši­lu­mos. Ne­ti­ko mat joms po pa­lan­ge esan­čio ra­dia­to­riaus ir sau­lės ši­lu­mos per­tek­lius. Nie­ko, pa­sė­siu iš nau­jo... Kuo kuo, bet kant­ry­be ma­ne Die­vas tik­rai ap­do­va­no­jo.

Pomidorai nenuvylė

Pasirodo, rukolos nedygsta, kai joms per šilta, jos ir neauga dėl per didelės šilumos. Optimali dygimo temperatūra yra 8–15, o augimo – 15–20 laipsnių šilumos. Teks balandį jas sėti tiesiai į lovelį balkone.

Tada laistyti rytais, patręšti, išretinti. Arba sėti kas 15 dienų ir džiaugtis šviežutėlaičiais lapeliais, kuriuose gausu vitaminų bei kalio, magnio, fosforo ir geležies.

Bet mane labai džiugina ir kartu gąsdina pomidorai. Jei prieš savaitę buvo išdygę tik šeši, dabar jau lapelius išskleidę aštuoni stiebeliai. Kur tiek reikės dėti? Gal kam reikia? Mielai padovanosiu, tik sakykite. Ir būtinai girkitės, kad gerovės balkono šeimininkė padovanojo.

Balkone ketinu auginti kokius 3–4 krūmus, kuriuos rudenį parsinešiu į namus. „Etaplius“ neseniai rašė apie gydytojų šeimą, kuri pomidorus valgo namuose ištisus metus. Nes pomidorai – daugiamečiai. Jei būna laiku parnešami į namus, žydi, veda ir nokina vaisius ištisus metus. Tikrai pabandysiu!

img-20210326-103246.jpg

Piliarožės – rekordininkės

Piliarožes ir našlaites sėjau į durpių puodelius ir dabar nebesuprantu, kurios jų sudygo. Logiškai galvojant, pirmos turėtų sudygti piliarožės, nes auga aštuonis šimtus kartų aukštesnės už našlaites. Įsivaizduojate, piliarožės gali išstypti dviejų metrų aukščio. O jei bus rekordininkės?

Prieš kelerius metus Lietuvos rekordų knygoje buvo įrašyta piliarožė, išsistiebusi net į 4,45 metro aukštį... Tada iškišiu stiebą pro balkono langą, kad 8-ojo aukšto kaimynus džiugintų. Net prisiskinti žiedų arbatai leisiu.

Kaip tai kam? Piliarožių žiedų arbata yra labai naudinga kosint ar užkimus ir apskritai, sako, organizmas sustiprėja, žmogus tampa atsparesnis kvėpavimo takų ligoms. Mūsų laikmečiui – pats tas.

img-20210326-103215.jpg

Bulvės ir melagienos

Nors ir svajojau apie labai spėriai augančius šparagus, bulvės, pasirodo, jiems nenusileidžia. Mano bulvienojai per 13 dienų nuo bulvių pasodinimo virš žemės išlindę jau 5 cm.

Saulele motule, pašviesk greičiau ir kaitriau. Kibirą su bulvėmis jau noriu į balkoną išnešti. O kas, jei kolorado vabalų prie balkono durų pasirodys?

Kolorado vabalai ne karkvabaliai. Vaikštančios broškės iš jų nepasidarysi... Bet gali sukurti lauželį. Prisimenu, kaip visa penkių asmenų šeima žingsniuodavome per bulvių lauką su stiklainiukais nuo deficitinių žirnelių. Purtydavome raudonas į bulvių lapus tvirtai įsikibusias lervas bei varžydavomės, kas daugiau surinks dryžuotų vabalų.

Tada suversdavome lapgraužius, kurie gamtoje beveik neturi priešų, į metalinį kibirą. Tėtis užpildavo juos šlakeliu benzino ir padegdavo. O kartais pasakydavo, kad čia kapitalistai amerikonai mums vabalų tyčia atsiunčia. Prikrauna į dėžes ir atplukdo jūra, kad dorų tarybinių piliečių bulvių derlių sunaikintų...

Tokia melagiena sovietmečiu buvo plačiai skleidžiama. Buvo, kas ja patikėjo. Kaip dabar patiki sąmokslu dėl koronaviruso kilmės...